RECENZE: Bratrstvo svatého grálu - Do posledního dechu

12:37


Série: Bratrstvo svatého grálu
Díl: 1. - Do posledního dechu
Autor: Rainer M.  Schröder
Překlad: Michaela Škultéty
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2010


O Svatém grálu jste už určitě slyšeli. Díky své údajné moci bývá častým námětem mnoha příběhů a inspiroval již řadu spisovatelů. Stejně tak i Rainera Schrödera, který ten svůj zasadil do roku 1291, tedy do doby, kdy sláva templářských rytířů začala pomalu upadat…V příběhu se přeneseme do Svaté země Palestiny v roce 1291, kde se vláda křižáků pomalu ale jistě chýlí ke konci. Jejich posledním útočištěm je přístavní město Akkon, které je již však také obklíčeno muslimskými vojsky a je jen otázkou času, kdy padne i tato poslední křesťanská bašta ve Svaté zemi.
A právě zde, v Akkonu se při obraně města setkávají čtyři mladí templářští rytíři – Gerolt von Weissenfels, Maurice de Montfontaine, Tarik el Kharim a McIvor of Conneleagh. Každý z nich je naprosto jiný – Gerolt, statečný a rozvážný, Maurice je prudké povahy, Tari má svá beduínská moudra a Skot McIvor vyniká velkou silou, přesto je spojilo silné přátelské pouto a přísaha věrnosti.


Rytíři i všichni ostatní ve městě tuší, že se blíží jejich konec. Prostí lidé se snaží zachránit majetek a holé životy útěkem, rytířům to však jejich čest zakazuje a jsou rozhodnuti bojovat do posledního dechu. Stejně tak odhodlaní jsou i čtyři přátelé, rozhodnuti bránit křesťanstvo až do hořkého konce.
Avšak osud, či snad samotný Bůh jim připravil docela jiný úkol, než čekali. Místo hrdinské smrti na ně čeká něco naprosto jiného. Je jim svěřena záchrana a ochrana tajemstvím opředeného Svatého grálu, kalichu, z něhož pil Ježíš Kristus při Poslední večeři a do kterého pak byla prý zachycena jeho krev. Tato svatá relikvie má prý neskutečnou moc a Gerolt ji se svými přáteli musí odvézt z Akkonu, dříve než město padne. Nebude to rozhodně lehký úkol, na cestě na ně budou číhat mnohá nebezpečí a dobrodružství a musí překonat mnohé překážky. Otázkou zůstává, zda tento nelehký úkol společně zvládnou…


První díl Bratrstva svatého grálu je zajímavou kombinací historického románu a fantasy. Je očividné, že autor moc dobře ví, o čem mluví a historii skutečně velmi dobře rozumí. Příběh má reálný historický základ, stojí na faktech a skutečných událostech. Občas sice čtenář narazí na drobné nedostatky či nesrovnalosti a nelogičnosti ale je možné, že jsou způsobeny spíše překladem.

První polovina knihy probíhá prakticky bez fantasy prvků a odehrává se za zdmi Akkonu, kde rytíři i obyvatelé města zažívají své poslední dny a všemožně se s tím musejí vyrovnat. Všichni žijí ve strachu, protože přímo pod hradbami jim stojí obrovský tábor muslimů, kteří navíc neúnavně ostřelují městské hradby. Jsou to jistě těžké časy a autor je dokázal vykreslit velmi dobře a realisticky. Až v další polovině přebírá hlavní otěže fantasy a na scéně se objevuje tajemstvím opředený Svatý grál.
Kniha je čtivá, zkušenějším čtenářům může jazyk sice připadat poněkud jednodušší, ovšem dětem naopak bude spíše činit problémy, je tak určen více dospívajícím, klidně i dospělým čtenářům. Autor svůj příběh nezasadil do doby největší slávy templářů, ale do období jejich úpadku, což příběhu přidává na zajímavosti. I když nevyniká nějakou zvláštní originalitou, je velmi dobře a poutavě napsaný. Text je také doplněn stručnými, srozumitelnými vysvětlivkami.

První část knihy může působit poněkud zdlouhavě, ovšem v dalších částech nechybí ani napětí a dobrodružství či nečekané zvraty. Nejlepší část pak tvoří závěr, nabitý akcí a příběh poté končí otevřeně, následuje totiž další díl s názvem Amulet pouštního bojovníka, kde dobrodružství čtyř přátel pokračují.
Silnou stránkou jsou také charaktery čtyř hlavních hrdinů, statečných templářských rytířů. Povahově i vzhledově jsou naprosto odlišní, nechybí jim dobré ani horší vlastnosti a spojuje je silné pouto. Autor tak poukazuje na sílu přátelství, odvahy, statečnosti a důvěry.

Do posledního dechu je zajímavý, napínavý příběh se sympatickými hrdiny, historickým podkladem a kouzelnými fantasy prvky. Rozhodně zaujme příznivce historie i fantasy. Mě osobně kniha velmi překvapila, protože podle jednodušší obálky i anotace na první pohled působila jako vyloženě dětská knížka. Během čtení jsem ale zjistila, že tomu tak není, děti by nebyly schopny pochopit to, co se v průběhu vlastně dělo. Velice se mi líbila a příběh samotný mě velmi zaujal, protože templářští rytíři a jejich tajemství mě skutečně zajímají.

Anotace: Úchvatné historické kulisy… Fascinující mystika… Velkolepé dobrodružství… Mocná kombinace fantasy a historického románu… Akkon - poslední bašta křesťanstva - je už velmi dlouho obléhán mameluckými vojsky a jeho pád se nezadržitelně blíží. Svatý grál je ohrožen!!! Je nezbytné najít mýtickou relikvii ukrytou od dávných dob hluboko pod městem. Nadlidský úkol je svěřen čtyřem mladíkům z různých koutů světa. Vydrží bojovat za jeho záchranu až do posledního dechu? Napínavé dobrodružství na život a na smrt začíná…

8/10

Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.
Obálka a anotace: bux.cz
Obrázky: 1., 2. (info o templářích)

You Might Also Like

0 komentářů

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images