RECENZE: Kostík Billy - Příběh z tajné komory

15:26

Název:Příběh z tajné komory
Série: Kostík Billy
Díl: 1.
Autor: Christopher Lincoln
Překlad: Eva Brožová
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2011

Jmenuje se Billy. Chová se jako každý jiný malý kluk, rád si hraje, je zvídavý a ze všeho nejvíc má rád piráty. Jen jedno je na něm trochu jiné. Je to vlastně kostlivec a žije v Tajné komoře spolu se svými rodiči kostlivci. Seznamte se, přichází Kostík Billy…

V tajné komoře panského sídla Hogo Fogo žili, byli tři kostlivci. Rodiče a jejich syn Billy. Lars a Milunka Kostíkovi pracují pro Ministerstvo lží a výmyslů a jejich úkolem je chránit tajemství rodiny Biglumových. A není to práce nijak jednoduchá, tajemství jsou totiž nebezpečná, a pokud se prozradí, mohou napáchat velké škody.
Rodinka v komoře žije už dlouhá léta, nesmí ji opouštět a není proto divu, že se Billy často velmi nudí. Nemá, kromě svého kamaráda broučka, žádné přátele a moc by si přál zažít nějaké velké dobrodružství, ale čeká ho jen dlouhý, nudný život v komoře.
Tedy tak to alespoň vypadá do té doby, než se v sídle Hogo Fogo objeví Millicent, dívenka, která osiřela a musí nyní žít u svého zlého strýce Kazisvěta Bigluma. Náhodou jednoho dne natrefí na vchod do tajné komory a tak se stane, že se s Kostíkem Billym spřátelí a tím taky začíná jejich spletité dobrodružství, při němž vyjde najevo mnoho tajemství.


Kostík Billy je kniha určená především dětem a to od devíti let. Mladší děti by možná mohla trochu děsit. Nejedná se sice o strašidelnou knihu, rozhodně nečekejte nějaký horor, pořád je to hlavně pohádka, ale v příběhu vystupují kostlivci, duchové, dokonce i samotný Smrťák. Ale opravdu se nemusíte bát, jsou to povětšinou veselí tvorečkové a děti školního věku jistě nevyděsí.
Autor vytvořil zajímavý, promyšlený originální příběh plný záhad, tajemství, napětí a nečekaných zvratů. Což zaručuje, že se děti při čtení pěkně zabaví a také pobaví, protože kniha je i vtipně napsaná. Je vidět, že se sice inspiroval jednou svou kolegyní a to J. K. Rowlingovou. Poznáte to především díky stylu psaní a celkové promyšlenosti příběhu, nicméně se jí nepokusil okopírovat a vymyslel něco docela jiného, což je jen dobře.
Příběh není nijak zvlášť složitý, i když zde nenajdete jen jedinou zápletku, ale rovnou několik. K lepší orientaci tak poslouží informace o Záhrobí na začátku knihy, kde se zvídavý čtenář dozví to nejdůležitější, co o životě v něm musí vědět. Dětem usnadní čtení také jednoduchá a vystižná jména, která si lehce zapamatují a pro lepší představivost je kniha doplněna také mnoha černobílými, povedenými ilustracemi.
Kniha je napínavá, rozhodně se u ní nebudete nudit, protože se stále něco děje a vy stále odhalujete nová a nová tajemství. Některé části jsou možná pro děti trochu zdlouhavé a zbytečně příběh prodlužují, závěr je ale nečekaný a samozřejmě šťastný, jde přece o pohádku.
Takže, pokud máte doma zvídavé děti, které mají rády dobrodružství a napětí a jen tak něčeho se nepolekají, tahle kniha je přímo pro ně a určitě je potěší. Nakladatelství Fragment vydalo také druhý díl, s názvem Výprava do záhrobí, v němž se mladí čtenáři opět setkají s Billym a zažijí další dobrodružství…
Anotace: Jmenuji se Billy Kostík. Jsem kostlivčí kluk a bydlím v tajné komoře panského sídla Hogo Fogo. Moje kamarádka Milicent je neteř zdejšího pána Kazisvěta Bigluma. Moji rodiče Lars a Milunka Kostíkovi mají důležitou práci: třídí a evidují tajemství rodiny Biglumových a ukládají je do truhel a lodních kufrů. Jsou zaměstnanci Ministerstva lží a výmyslů, které je vyslalo ze Záhrobí sloužit na Zemi. Ale nemysli si, svého kostlivce ve skříni nebo v komoře nemívají jen lidé, ale také kostlivci...

Hodnocení:  7/10
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství FRAGMENT.
Knihu si můžete objednat zde,

You Might Also Like

0 komentářů

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images