RECENZE: Hal

18:00

Hal
Aoi Makino
Ne vždy je dobré dát na první pohled. Proč? Protože tato manga vypadá jako romantická záležitost pro náctileté, ale anotace naproti tomu hlásá, že se jedná o temnou fantasy mangu. A přitom ani jedno z toho není úplně pravda…

V knize najdeme celkem čtyři povídky a jen jedna z nich se dá nazvat alespoň z části fantasy a to hned ta první s názvem Hal. Hlavní hrdinkou tohoto příběhu je Šizuku Mijazaki, vždy dokonalá a ve všem nejlepší. Zkrátka jednička. Tedy až do té doby, než se na škole znenadání objeví Júki Abe, dívka ještě dokonalejší než ona. Najednou už Šizuku není za tu nejlepší a je samozřejmé, že ji to pořádně štve. Díky její nenávisti a zlobě pronikne na svět anděl smrti Hal, aby jí nabídl své temné služby…
Další příběhy:
Duha sedm let poté – příběh o botách, setkání po letech a lásce.
Anděl loučení – vypráví o síle lidských pomluv.
Modrá křídla – je povídka o dětských hercích, kteří vypadají tak šťastně a spokojeně, ale i oni mají své problémy.
Každá z těchto povídek je svým způsobem děsivá, ale upíry, duchy a jiné děsy v nich rozhodně nenajdete. Aoi Makino se zaměřila na něco mnohem reálnějšího. Hal je totiž manga o problém dětí a mladistvých mezi vrstevníky. Řeší šikanu v příběhu Duha sedm let poté či Kastovní systém v Andělu loučení. Modrá křídla se zase zabývají životem dětských herců.
Každý příběh tak v sobě ukrývá jakési ponaučení, ale vše je přitom napsáno velmi poutavě. Postavy i jejich osudy působí tak skutečně, že z toho občas mrazí. Nečekejte však ani přehnaně depresivní čtivo, to ne. Hal je přece jen mangou pro dospívající dívky ve věku 11-15 let, takže mimo jiné se tady samozřejmě objeví roztomilí kluci a dívky (jak už to v takových mangách bývá), láska i optimistická zakončení.
Co se výtvarné stránky týče, kresby jsou dle mého názoru velmi povedené, propracované a roztomilé.
Z toho vyplývá, že Hal je poměrně kvalitní manga, určená hlavně mladým dívkám, samozřejmě po ní mohou ale sáhnout i ti starší. Milovníky mangy totiž rozhodně nezklame.
Anotace: Temná fantasy manga s povídkovými příběhy, které zaujmou zejména fanoušky mangy Labyrint.
Krásná tvář, výborná studentka, vždy perfektní výkon. Až do chvíle, kdy se najde někdo, kdo ji předstihne. Před dokonalou Šizukou se jednoho dne objeví anděl smrti Hal! Zažehne temná síla, kterou Šizuce nabídne, plamen jejích nejčernějších přání? A jakou cenu bude muset zaplatit, pokud jeho nabídku přijme?
Jaké to je šikanovat, jaké je být šikanován? Co když vám někdo dřívější zlo oplatí dobrem? Je možné odpustit tomu, kdo vám ublížil?
Kastovní systém – vytvořili jej lidé nebo bohové? Co se stane, když člověk spadne z vrcholu až na dno?
Jaké to je být slavnou dětskou hvězdou? A jaké je být bývalou hvězdou a sledovat rostoucí slávu někoho, pro něhož jste kdysi byli vzorem?
Překlad: Kristýna Zezulová
Nakladatel: Zoner Press
Rok vydání: 2011

Hodnocení: 8/10

__________________________________________________________________________________________________
Za poskytnutí výtisku děkuji nakladatelství Zoner Press.
Tuto knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.

You Might Also Like

0 komentářů

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images