RECENZE: Past

21:11Co kdybyste přesně věděli, kdy přijde smrt? Co kdyby váš život skončil ještě dříve, než skutečně začal? Jaké asi je vědomí, že vaše sestra, přítelkyně či dcera už za pár let zemře a vy s tím nemůžete vůbec nic udělat? Má takový život vůbec smysl? Má ještě cenu bojovat a snažit se? Jaké to je, žít v pasti? Jako ptáček ve zlaté kleci s nenáviděným prstenem na prsteníčku... A písek se sype, času ubývá...


Autorka: Lauren DeStefano
Překlad: Milena Pellarová
Série: Zahrada Nesmrtelnosti
Díl: 1.
Forma: hardrback
Počet stran: 368
Vydavatel: Fortuna Libri
Rok vydání: 2012
Oficiální anotace: Co kdybyste se dozvěděli, kdy – na den přesně – zemřete? Díky moderní vědě se každá lidská bytost stává tikající časovanou genetickou bombou. Bezohledné manipulace s genetickými informacemi způsobí, že muži se dožívají pouze dvaceti pěti let a ženy dokonce jen dvaceti. V této bezútěšné době jsou mladé dívky unášeny a nuceny žít v polygamním manželství, aby odvrátily hrozbu, že lidstvo vymře. Tento osud čeká i šestnáctiletou Rhine Elleryovou. Je unesena, aby se stala jednou z vyvolených nevěst a vstupuje do světa bohatství a privilegií. Přestože její manžel Linden k ní chová opravdové city, jediným cílem Rhine je útěk – chce najít svého bratra-dvojče a vrátit se domů. Ale Rhine se musí vypořádat s více problémy, než jak znovu získat svobodu. Lindenův excentrický otec je odhodlán najít protilátku na genetický virus, díky kterému mu hrozí ztráta syna, i když to znamená jít přes mrtvoly, aby prověřil své experimenty…Svět, jak ho známe, zanikl. Jediným kontinentem, jenž byl ušetřen, je Severní Amerika. A aby toho nebylo málo, genetika lidí byla narušena a tak všichni umírají velmi mladí. Muži se dožívají 25 let, ženy jen 20. Není proto divu, že jsou dívky unášeny bohatými muži, aby se staly jejich manželkami a stroji na rození dětí. Stejný osud potkal i šestnáctiletou Rein, která se tak sice dostala do nádherného a obrovského sídla, kde si může žít jako v bavlnce, ale nic z toho ji nenahradí nejdražší svobodu. Zvlášť, když tam někde venku žije její bratr, jediný člověk, na kterém jí ještě záleží. A tak je jen přirozené, že jediné, na co myslí, je útěk, i když postupně odhaluje, že nic není tak černobílé, jak zpočátku myslela...

Tahle dystopie se od těch, u nás doposud vyšlých dystopií pro dospívající, dost liší. Patří k úplně jinému druhu příběhů, než na jaké jsme byli prozatím zvyklí. Když si vzpomeneme na jiné sérii tohoto žánru, jako je Divergence, Hunger games či Chaos, vybaví se nám většinou jedno slovo a tím je akce. Tyto knihy jsou akcí a prudkým dějem nabité. Ale Past je úplně jiná...

Akci, v tom smyslu, v jakém ji chápeme a očekáváme, tady nenajdete. Je to příběh mladé dívky, která je unesena, musí si vzít muže, kterého nenávidí a v blízké budoucnosti se od ní čeká, že bude rodit děti, aby lidstvo přežilo. Spolu s hlavní hrdinkou budou čtenáři zažívat její pocity, budou prožívat ten nový život plný lží a spolu s ní budou krůček po krůčku odhalovat, že nic není takové, jako se na první pohled zdá. Tady se neodehrává žádný boj, žádná válka, tedy alespoň ne klasickými zbraněmi. Boj se odehrává jen uvnitř, v duších lidí, kteří se musí smířit s tím, že už brzy zemřou nebo že je jejich milovaní opustí.
Proto bych řekla, že tohle není kniha pro každého. Pokud hledáte přehršel akce, kulky svištící vzduchem a krvavý boj, tohle jasně není kniha pro vás. Do takovéhoto příběhu se člověk musí naprosto vcítit a musí ho prožít. Aby plně ocenil jeho kvalitu, musí mít schopnost empatie, musí být vnímavý a musí si uvědomit, v čem je tahle kniha tak děsivá a mrazivá. Zamyslet se, jaké to musí být, když víte, že vás ve dvaceti čeká smrt a že vás život prakticky skončí ještě dříve než začal. A když vás unesou, odříznou od poslední osoby, která pro vás v životě něco znamená a nutí vás žít jako ptáčka ve zlaté kleci.

Autorka nádherně a jemně popisuje pocity Rein i jejích "spolumanželek" a vytváří tak zvláštní, mrazivou atmosféru. Tahle kniha je zkrátka o pocitech, je hrozivá, ale odlišným způsobem než jiné dystopie. Je daleko citlivější, niternější a moc se mi líbilo, jak autorka vylíčila jednotlivé postavy, jejich trápeníi tužby a celkovou povahu.
Už jsem to zmiňovala, ale tady to musím opět připomenout - já osobně miluju knihy, která dokážou naprosto přirozeně ve čtenáři vyvolat jakékoli emoce. To jsem postrádala například u zmiňované Divergence, Past mě v tomto ohledu ale nezklamala. Upřímně vám řeknu, že u knih málokdy pláču a když už, tak to musí být zatraceně dobrá kniha. Při čtení Pasti mi slza ukápla hned dvakrát, což mluví myslím za vše.

Jediné, co mi maličko vadilo, bylo to, že se příběh odehrával v Severní Americe, která jediná přežila katastrofu, při níž jinak zanikl zbytek světa. Je to trochu klišoidní, když se většina podobných příběhů odehrává právě na tomto kontinentu, i když na druhou stranu je to pochopitelné, když autorky pocházejí právě odtud. Ale třeba taková Francie, Afrika nebo dokonce Antarktida by byla zajímavá :)
Druhou věcí, je poněkud uspěchanější závěr knihy, který mi přišel malinko nevěrohodný. Přece jen to bylo na můj vkus až příliš jednoduché, s tím si mohla autorka ještě trošku vyhrát.
Ale ani to nezkazilo můj celkový dojem z knihy...

Málem bych zapomněla zmínit nádherné grafické zpracování Pasti. Obálka krásně vystihuje děj, což pochopíte samozřejmě až během čtení. Také vnitřní design knihy je velmi povedený a jde vidět, že si i na vzhledu knih dává nakladatelství Frotuna Libri opravdu záležet.

Abych to nějak shrnula: Kniha byla šokující, mrazivá, ale i jemná, citlivá a romantická. Ve vnímavém čtenáři je schopna vyvolat nejrůznější emoce a pocity. Já jsem naprosto nadšená a natěšená na pokračování, s názvem Horečka, které nás čeká koncem září.
Zkrátka a dobře, je těžké popsat všechno to, co je na téhle knize tak skvělé a jedinečné, proto říkám - rozhodně si ji přečtěte, stojí za to!

Hodnocení:


Tímto bych chtěla moc poděkovat nakl. Frotuna Libri za poskytnutí recenzního výtisku této úžasné knihy.
Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství!

V rámci projektu Syki - Zpěvavé léto, přidávám pár písniček, které jsem při čtení této knihy poslouchala a krásně mi sedly k ději a atmosféře příběhu...

You Might Also Like

0 komentářů

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images