RECENZE: Tygrovo prokletí

14:15

Říká se, že každá pověst v sobě má zrnko pravdy. I ta o dvou indických princích, jejichž bratrství rozdělila láska ke krásné dívce a nyní se v tělech tygrů toulají indickou džunglí, je zčásti pravdivá. Opravdu existují a jejich prokletí trvá už více jak tři sta let. A trvalo by dál, kdyby se neobjevila bohyní vyvolená dívka, která jediná má moc kletbu zlomit a navrátit tak bratrům jejich ztracené životy. Tou dívkou je osmnáctiletá Kelsey, hlavní hrdinka knihy Tygrovo prokletí.

Autorka: Colleen Houcková
Překlad: Karolina Medková
Série: Tygří sága
Díl: 1.
Forma: harback
Počet stran: 408
Vydavatel: CooBoo
Rok vydání: 2012
Anotace: Vášeň. Sudba. Čest. Byli byste ochotni to dát na misky vah, abyste mohli změnit svůj osud? Sedmnáctiletou Kelsey Hayesovou by nejspíš ani ve snu nenapadlo, co jí čeká tohle léto; že se bude pokoušet zlomit tři sta let starou indickou kletbu. A to se záhadným bílým tygrem Renem. Na druhé straně zeměkoule. Ale přesně to se stane. Kelsey je vtažena do dobrodružství, kde na ni číhají temné síly, prastará magie a mystikou zahalené světy, v nichž není nic takové, jaké se na první pohled zdá. Nakonec musí riskovat vše, aby pochopila dávné proroctví a mohla tak kletbu zrušit navždy


Příběh začíná v cirkuse, kde se Kelsey podaří získat brigádu. Čekají ji tak dva týdny plné těžké dřiny, zato však v příjemné společnosti veselých a přívětivých lidí. Nejsou to však lidé, kteří ji zaujmou nejvíce, ale nádherný bílý tygr, který v cirkuse vystupuje. Kelsey si ho brzy velmi oblíbí a ani ji nenapadne se nebezpečné šelmy bát. Ren, jak se tygr jmenuje, ale nejeví vůbec chuť ji napadnout, ani když se ho rozhodne přes mříže pohladit. Je mezi nimi totiž jakési tajemné, ale velmi silné pouto a Kelsey se jen děsí dne, kdy její brigáda skončí a cirkus i s Renem odjede zase jinam. Ještě dřív, než se to však stane, se na scéně objeví záhadný muž z Indie, který se rozhodl tygra z cirkusu vykoupit a vypustit do tygří rezervace, jak alespoň tvrdí. Protože si všimne, jaký vztah Kelsey k tomuto okouzlujícímu zvířeti má, rozhodne se ji pozvat do Indie, kde by měla o tygra pečovat. Kelsey neváhá ani na okamžik a tímto rozhodnutím se celý její svět obrátí vzhůru nohama. Ne všechno je totiž tak, jak to na první pohled vypadá. Ren ani zdaleka není obyčejný tygr, ale tři sta let starý indický princ, na nějž byla uvalena kletba, díky které je uvězněn v tygřím těle a jako člověk může denně trávit jen pouhých pár minut. A Kelsey je vyvolená, která jediná může tuto kletbu zlomit a navrátit tak Renovi i jeho bratrovi, jehož postihla stejná kletba, lidský život…

Na první pohled kniha zaujme už samotnou obálkou, z které na čtenáře hledí uhrančivé, ledově modré tygří oči. A tygři vás budou provázet také celým příběhem, což je zajímavé oživení současných romantických fantasy sérií pro dospívající. Dalším zajímavým nápadem je umístit dění do divoké indické džungle plné nebezpečí, ostrých drápů a špičatých zubů.
Co už ale trochu pokulhává, je logika příběhu a chování hlavní hrdinky. No řekněte sami – vy byste pustili svou dceru (i když sedmnáctiletou a nevlastní) úplně samotnou do vzdálené Indie, navíc s naprosto neznámým mužem? To je trochu zarážející, navíc, když se Kelsey na svůj věk občas chová až neskutečně hloupě a naivně. Její vyjadřování taky připomíná spíše patnáctiletou puberťačku než dospělého a rozumného člověka, kterým by už měla být. Musím přiznat, že její myšlenkové pochody byly (obzvlášť v závěru knihy) naprosto nepochopitelné a dětinské.
Nicméně, dá se to přehlédnout, protože vše napravuje zástupce opačného pohlaví, úžasný a dokonalý Ren, muž-tygr, který rozhodně nenechá žádnou dívku chladnou.
Čtivost knihy je ale velmi nevyrovnaná. Autorka až zbytečně často popisuje pro děj naprosto zbytečné podrobnosti, jako třeba, co zrovna Kelsey jí k večeři či k snídani, kdy si dá sprchu, co zrovna cítí, jaké z toho má pocity a podobně. Tyto pasáže jsou velmi zdlouhavé a nudné, zbytečně knihu prodlužují, ubírají ji na čtivosti a příběh ztrácí spád.
Na druhé straně tady máme i velmi akční a napínavé scény (pokud se k nim přes nezáživné části prokoušete), kdy Kelsey spolu s Renem putují a postupně odhalují záhady prokletí. Musí projít mnohým nebezpečím a splnit nejeden úkol, čímž se dostanou zase o krůček blíže ke zlomení kletby. Autorka má nejspíše v oblibě známého Indiana Jonese, protože právě jeho dobrodružství tyto scény velmi silně připomínaly. Stejně jako on, museli i tito hrdinové projít přes mnohé nástrahy, seznámili se s hřeby na zdech, velkými brouky i padajícími kusy stropu.

Příběhy by se dal označit za milý, vtipný i dobrodružný, ale především romantický. Autorka velmi jemně popisuje vyvíjející se vztah mezi Kelsey a Renem a žádná romantická duše tak rozhodně nezůstane chladná. I přes jisté nedostatky a chybičky se jedná o zajímavý rozjezd neotřelé romantické fantasy série, který potěší všechny romantiky toužící po troše toho nebezpečí. Druhý díl s názvem Tygrova stezka vyjde už letos na podzim a ukázku z něj si můžete přečíst na konci knihy Tygrovo prokletí.

Hodnocení:
        

Recenzi naleznete i na Fantasy Planet.

You Might Also Like

0 komentářů

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images