RECENZE: Závist

19:51

Port Gamble je prohnilé a plné závistivých lidí…

Autorka:Gregg Olsen
Překlad: Eva Kalábová
Série: Prázdná rakev
Díl v sérii: 1.
Nakladatel: Fortuna Libri
Rok vydání: 2012
Počet stran: 258
Forma: Harback
Anotace: Román o prázdné rakvi - Vražda je tak sprosté slovo... Noc, kdy Katelyn zemřela, se stalo cosi, co všechno změnilo. Zlo má nejrůznější příchutě. Někdy je hořké, jindy ošidně sladké. Katelyn zjistila den své smrti. V jeden okamžik byla deprimovaným teenagerem a zároveň ztratila život. A pak... ležela na stole z nerezové oceli, oči skleněné, tělo studené, a byla opravdu, ale opravdu mrtvá. Jak se to stalo? Byla to sebevražda, nebo vražda? A kdo za to nese vinu? Dvojčata Hayley a Taylor Ryanovi zakopnou o důkaz, který je mnohem více znepokojující než si vůbec dokázali představit... a prolitá krev je přivede na stopu tajemství z dávné minulosti, o níž by raději ani nic nevěděli. Autor se nechal inspirovat pravdivým příběhem internetové šikany a Závist je prvním dílem odvážné, otevřené a hrůzostrašné série, která vás přivede až na hranu mezi životem a smrtí.


Vánoce by měly být obdobím klidu, míru a lásky. Ale v Port Gamble se něco zvrtlo… Záhadné úmrtí těsně před Vánoci zasáhne celé městečko, o to víc, že zahynula mladá dívka. Katelyn zemřela za opravdu podivných událostí ve vaně, všichni si však myslí, že to byla prostě nehoda. Ale dvojčata Hayley a Taylor tuší, že za tím je něco víc. Díky svým tajemným schopnostem mohou nahlédnout do záhrobí a vnímat odtamtud nejrůznější vzkazy, které by jim mohly pomoci v pátrání po skutečné příčině smrti jejich kamarádky. Rozhodně to ale není jednoduchá cesta, sestry jsou nicméně rozhodnuty přijít tomu všemu na kloub…

Kniha zaujme už samotnou obálku, která navozuje dost mrazivou atmosféru a perfektně tak doplňuje její obsah. Příběh pak začíná záhadným úmrtím Katelyn, okolo které se vlastně točí celý příběh. Hlavními hrdinkami však jsou dvě sympatické sestry-dvojčata, která mají nevysvětlitelné nadání. Dokážou vnímat nálady a pocity lidí, ale také vzkazy ze záhrobí, což je jediný fantastický prvek v této knize. Jedná se totiž spíše o detektivní příběh či mysteriózní thriller, nadpřirozené bytosti zde rozhodně nehledejte.
Závist není nijak veselá knížka, čtenáře bude po celou dobu čtení provázet pochmurná atmosféra a jistě mu nejednou přeběhne i mráz po zádech. Autor se dokáže do svých postav opravdu vcítit a barvitě popisuje jejich pocity a nálady. Proto by se dala Závist lehce označit i za mírně psychologický román, čtenář v ní nahlédne do duše nejednoho člověka a odhalí v ní nejrůznější nepěknosti. Příběh je také velmi čtivý a působí opravdu živě, reálně, i díky skutečnosti, že je inspirován pravdivým příběhem o sebevraždě jedné dívky z Missouri a dalšími případy šikany.
Kapitoly ubíhají jedna za druhou a rozhodně čtenáře jen tak nepustí, protože většinou končí v tom nejnapínavějším okamžiku, takže člověk prostě musí číst dál, aby konečně odhalil to velké tajemství. K oné čtivosti přispívají i poměrně velká písmena a krátké, úderné kapitoly. Na autorově stylu je občas ale opravdu znát, že se zabývá především psaním pro dospělé. Je to vidět třeba na tom, jak jsou sestaveny věty nebo různé popisy. Nicméně to rozhodně nevidím jako negativum.

Závist je zkrátka skvělou knihou a zároveň děsivým náhledem do lidské společnosti. Závěr celého příběhu je navíc tak šokující, že nejeden čtenář jistě skončí s otevřenou pusou či slzami v očích. Po celou dobu čtení si můžete vytvářet nejrůznější teorie o tom, co se vlastně stalo, ale věřte, že konec bude úplně jiný a naprosto nečekaný… Za zmínku jistě stojí také velmi vydařené grafické zpracování knihy, které jí jenom přidává. Poutavá obálka i vnitřní design knihy, to vše přispívá k celkovému dojmu, který je – alespoň u mě – více než pozitivní. Tuto knihu bych rozhodně doporučila všem milovníkům tajemných, mrazivých příběhů s detektivní zápletkou. A už teď se můžeme těšit na pokračování…

Moje hodnocení:
5/5


Obálka a oficiální anotace - zdroj: bux.cz

You Might Also Like

0 komentářů

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images