RECENZE: Horečka

20:19

 Po Pasti přichází Horečka a ten, kdo četl první díl, se jistě toho druhého nemohl dočkat, protože Past skončila v tom nejnapínavějším okamžiku. Stejně jako Past má i Horečka opravdu nádhernou obálku a krásně sladěné barvy. A za povedenou obálkou se stejně jako u Pasti skrývá povedený a krásný příběh. Stačí otevřít...

Autorka: Lauren DeStefano
Překlad: Milena Pellarová
Série: Zahrada nesmrtelnosti
Díl: 2.
Forma: hardback
Počet stran: 352
Vydavatel: Fortuna Libri
Rok vydání: 2012
Anotace: Pokračování mrazivého románu Past. Rein je opět v akci. Po útěku ze sídla se dostane do zajetí ke kuplířce, avšak odhalí její úmysly a začne opět vzdorovat. Jak dopadne strastiplná cesta k Rowanovi? Vaughn je rozhodnutý přivést Rein zpět do sídla za každou cenu. Tentokrát jde Rein o všechno.I když se Rein a Gabrielovi podařilo utéct, jejich starosti tím rozhodně nekončí, spíše naopak. Ve světě totiž není nic tak růžové, jako to Rein líčila a na každém kroku číhá nebezpečí. A tak se oba musí probojovávat, jak to jen jde. Cesta k Rowanovi je trnitá a plná nástrah. Vaughn je navíc pevně rozhodnutý přivést Rein zpátky do svého sídla a podrobit ji nejrůznjěším pokusům a je schopný udělt proto cokoli. Odkud se vzala záhadná horečka?

Nejdříve bych ráda trochu zrekapitulovala příběh této dystopické trilogie...
Děj se odehrává v Americe, která jako jediná přežila válku. Život zde ale úplně změnily genetické pokusy a změny vědců, díky kterým se dívky dožívají jen 20 a chlapci 25 let. Je jasné, že systém se začíná bortit, dívky jsou unášeny a prodávány bohatým mužům, aby se staly jejich manželkami a zajistily tak pokračování lidské rasy. Některé takové štěstí nemají a jsou bez milosti zabity, jiné se stávají prostitutkami. Lidé jsou zdrcení a nešťastní. Všude je plno smrti a umírání, někdo stále přichází o své nejbližší. Jen si zkuste představit, jako by to bylo, kdyby lidé žili jen dvacet let. Jak by takový svět vypadal?
A na pozadí toho všeho se odehrává Reinin příběh. Přišla o oba rodiče a žila jen se svým bratrem-dvojčetem, ale pak byla jedné noci unesena a prodána do sídla bohatého a mocného muže, aby se stala manželkou jeho syna. Nehodlala se s tímto osudem smířit, naštěstí se však spřátelila s Gabrielem - sluhou, do kterého se zamilovala a s ním se jí podařilo utéct. Nyní je tedy na svobodě a je odhodlána najít bratra. Což se jí však příliš nedaří a osud před ni stále klade nějaké překážky. Navíc má neustále v patách svého tchána, kterému nejde o nic jiného než najít lék a jde opravdu přes mrtvoly...

Jak už jsem zmínila v recenzi na knihu Past, Zahrada Nesmrtelnosti je úplně jinou dystopií, než na jaké jsme obvykle zvyklí. Ptáte se v čem? Není zde kladen takový důraz na akčnost. Tím nechci říct, že by se tady nic nedělo, děje se toho dost, ale celé je to spíše o vnitřních pocitech, o emocích. Mě osobně Past velmi uchvátila a proto jsem se na druhý díl s názvem Horečka opravdu hodně těšila a byla jsem zvědavá, jak se příběhu bude dále vyvíjet. Děj začíná prakticky přesně tam, kde předchozí díl skončil a dále se odehrává mimo Vaghnovo sídlo. Opět se zde setkáme s Gabrielem, ale některé z postav jsme nuceni opustit, jiné se na scéně zase objevují. tato série je na postavy poměrně bohatá a abych to upřesnila - je bohatá na zajímavé a prpracované postavy. Autorka si opravdu pěkně s každým charakterem pohrála, což oceňuji.
Další věc, kterou autorka dobře ovládá je vytvoření atmosféry. Co už je ale poněkud slabší je vykreslení a popsání světa. Na tento díl jsem se mimo jiné těšila i z toho důvodu, že se konečně dozvím více o světě, o společnosti a různých problémech, ale prakticky jsem se nedočkala. Tato série je opravdu zaměřena spíše na tu atmosféru a pocity hlavních hrdinů než na globální problémy.
Také se musím přiznat, že jsem měla poněkud potíže se začíst. Mám totiž pocit, že po příběhové stránce ta úroveň oproti prvnímu dílu poněkud klesla. Nemůžu ale říct, že bych byla zklamaná... Svět a celkový nápad je originální, jen by mohl být trochu více rozvedený, popsaný. Postava Rein je mi velmi blízká a sympatická, což už však nemůžu říct o Gabrielovi, který mi bůhví proč nesedí.
Celkově mě ale Horečka a vůbec celá Zahrada Nesmrtelnosti velmi zaujala a můžu ji jen doporučit. Také proto, že se tak liší od ostatních dystopií pro dospívající, které u nás doposud vyšly...

 ________________________________________________________
Hodnocení:
          a půl

 _________________________________________________________
Za recenzní výtisk děkuji nakl. Fortuna Libri.
Knížku si můžete objednat na stránkách nakladatelství.

You Might Also Like

0 komentářů

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images