RECENZE: Kouzlo grálu

22:04

Kouzlo grálu
Autoři: Wolfgang a Heike Hohlbein
Překlad: Ivana Krausová
Série: Legenda o Camelotu
Díl: 1.
Žánr: fantasy
Forma: hadback
Počet stran: 272
Vydavatel: Plejáda
Rok vydání: 2012
Anotace: Ode dne, kdy kuchtík Dulak najde v jezeře starý meč, už nic nezůstane takové, jaké bylo. Jakmile si oblékne staré brnění, probudí se v něm netušené síly. Zřejmě obraz grálu na štítu dělá z obyčejného chlapce odvážného hrdinu. Jako Lancelot, Stříbrný rytíř, zachrání Dulak krále Artuše víc než jednou z nebezpečí, kdy mu hrozí smrt. Protože zloduch Mordred a jeho vojsko pustoší zemi a nezastaví se ani před Camelotem, slavným hradem krále Artuše a jeho kulatého stolu. Brzy je v sázce osud celé Británie.

Artušovské legendy jsou oblíbeným a věčným tématem nejrůznějších fantasy filmů a knih. A není divu – král Artuš, rytíři kulatého stolu, svatý grál, kouzelník Merlin – to vše přímo vybízí k vytvoření zajímavého příběhu. K tomuto závěru došel i oblíbený spisovatel Wolfgang Hohlbein, který se spolu se svou manželkou rozhodl pustit do napsání trilogie Legenda o Camelotu. Ale rozhodně nehodlá jen bezduše opisovat již známé mýty… 
Všechno to kupodivu začíná v kuchyni. V kuchyni na hradě Camelotu, kde pracuje jako pomocník sirotek Dulak, jenž je hlavním hrdinou příběhu. Dulakův život není zrovna jednoduchý, pravé rodiče nikdy nepoznal a jeho pěstoun se k němu nechová dvakrát nejlépe, stejně jako chlapci v okolí. Má však blízko k podivínskému staříkovi Dagdovi, kterému král Artuš naslouchá a důvěřuje mu. Dulak také často obsluhuje rytíře kulatého stolu i samotného Artuše a velmi je obdivuje, není proto divu, že se touží stát jedním z nich, čestným, udatným a spravedlivým rytířem, ochraňujícím Camelot. Avšak ani ve snu by nečekal, že se jeho přání tak brzy splní, když v bahně u jezera objeví zvláštní stříbrné brnění, které má nejen jemu změnit celý život. Camelotu hrozí nebezpečí, trůn chce uchvátit lstivý Mordred a zastavit ho může jen udatný Lancelot ve stříbrné zbroji …


Různých variací na artušovské legendy tady bylo už věru hodně, a proto je docela kumšt přijít s něčím netradičním a zajímavým. Vypadá to, že Wolfgangu Hohlbeinovi a jeho manželce se to povedlo. Příběh samozřejmě stojí na stejných základech a čtenář se v něm setká se spoustou známých postav, jako jsou Artuš, Merlin, rytíř Lancelot, král Uther Pendragon, Mordred či Morgaine Le Fay, ale autoři do něj vložili mnoho zajímavých a originálních prvků. Už jen to, jak odlišně vykreslil krále Artuše nebo že do příběhu začlenil mimo jiné i elfy.

Kouzlo grálu je však pouhým prvním dílem zamýšlené trilogie a je to znát i na tom, že první polovina kniha je poměrně zdlouhavá a má čtenáře seznámit s postavami a prostředím. Tady děj občas vázne. Ve druhé polovině se to naštěstí změní a příběh se rozběhne, je více akční a napínavý. Dojde i na nějaké ty zvraty, ale… Co čtenáře může zpočátku zarazit a později snad i otrávit, je to, jak autoři pořád chodí okolo horké kaše. Prakticky celý příběh je plný narážek na Dulakovu minulost a na jeho pravý původ (což je vlastně to, okolo čeho se celý děj točí), ale finální rozuzlení je pak rozepsáno na pouhých několika posledních stránkách. Hrdina samozřejmě nakonec odhalí svůj úděl na světě, a tak se můžeme těšit na další dobrodružství, které už snad bude o něco svižnější a věci konečně začnou dávat smysl.

Kouzlo grálu je zkrátka rozjezdem zajímavé série, do níž se autorům podařilo dostat zase něco nového a originálního, čímž dávné legendy opět oživili.


Protože knížka nebyla špatná, ale ani nijak zvlášť neohromila, rozhodla jsem se dát jí tři hvězdičky.

__________________________________________________
RECENZI NAJDETE TAKÉ NA FANTASY PLANET!

You Might Also Like

1 komentářů

  1. Na túto knihu som sa pozerala už dávnejšie, zbožňujem totižto Artuša a Merlina ako postavy...trochu ma odrádza, že sa jedná o trilógiu.
    Ale chcem si prečítať nejaké knihy s artušovskou tematikou, takže sa táto kniha asi dostáva na môj zoznam, kedže som skoro žiadne iné knihy nenašla.

    OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images