To nej z roku 2012

22:05

Rozhodla jsem se sestavit takový žebříček toho, co se mi v "knižním" roce 2012 nejvíce líbilo...
Tady je takové menší ohlédnutí za těmi nejlepšími kousky, za knihami, které mě v tomto roce nějakým způsobem zaujaly.

Začnu nejdříve Nejočekávanější knihou roku:

Strach moudrého mužeJe pravda, že jsem se k přečtení téhle knížky ještě nedostala, ale to mi nebrání ji tady zveřejnit, protože to je opravdu kniha, na kterou jsem se v tomto roce nejvíce těšila a vím naprosto jistě, že bude stát za to. Nádherně napsaný příběh...


Druhou nejočekávanější knihou pak byl...


Tanec s drakyTanec s draky je pátým dílem rozsáhlé fantasy ságy "Píseň ledu a ohně" a napjatě čekali mnozí fanoušci. Já se na něj taky velmi těšila a dostala jsem ho k Vánocům. Zatím mám rozečtený třetí díl - Bouře mečů, ale doufám, že v roce 2013 se k Tanci dostanu...
Teď bude následovat výčet pro mě nejlepších knih, které tento rok vyšly. Na pořadí v jakém je budu uvádět nezáleží.

Nejlepší přečtené knihy vydané v roce 2012

Věk zázraků - Karen Thompsonová Walkerová
Věk zázraků – román, který otřásl vydavatelským světem. Apokalyptický příběh očima jedenáctileté dívky, která se jednoho rána vzbudí a zjistí, že svět se začal zpomalovat. A dny se prodlužují a prodlužují…

Téma románu je pozoruhodně aktuální ve světle událostí, které se odehrály v Japonsku. Nyní víme, že mohutné zemětřesení, jež zemí otřáslo 11. března 2011, posunulo planetu o několik palců z její osy, čímž se pozemský den o zlomek sekundy zkrátil. V románu Věk zázraků, vyprávěném hlasem jedenáctileté kalifornské dívky Julie, otřese planetou zemětřesení, které však způsobí opačný efekt. Rotace Země se zpomaluje a dny se dlouží, zprvu o šest minut, pak o dvanáct, potom o čtyřiadvacet. Když se tento jev – známý jako „zpomalování“ – ustálí, dny se prodlužují na osmačtyřicet hodin, gravitace slábne, ptáci přestávají létat a astronauti se ocitají bez pomoci daleko od Země. (anotace)
RECENZE


Cesta sněžných ptáků - Robert Lyndon
Velkolepý, zcela moderně psaný román se odehrává v 11. století a provází čtenáře téměř celým tehdejším světem.
Francouzský žoldák přijme od anglického šlechtice nabídku, aby se vydal do Konstantinopole zachránit jeho syna, který je tam držen jako rukojmí. Mladý rytíř bude propuštěn výměnou za šest mimořádných dravých ptáků, bílých sokolů. Ze všeho nejdříve Vallon míří se svými společníky do Norska, pak putuje přes Grónsko a Rusko k svému cíli. Na dlouhé cestě ho provází řada výrazných postav, například sokolník se schopností porozumět divokým zvířatům nebo nebývale vzdělaný student lékařství, který s sebou tajně nese dokumenty, jež mají vést k objevení pátého evangelia.
Vynikající dobrodružný příběh je napsaný svižně a s fantazií. Skvělý děj dokáže udržet čtenáře v napětí až do poslední stránky.
RECENZE brzy...

Past - Lauren DeStefano
Co kdybyste se dozvěděli, kdy – na den přesně – zemřete?
Díky moderní vědě se každá lidská bytost stává tikající časovanou genetickou bombou. Bezohledné manipulace s genetickými informacemi způsobí, že muži se dožívají pouze dvaceti pěti let a ženy dokonce jen dvaceti. V této bezútěšné době jsou mladé dívky unášeny a nuceny žít v polygamním manželství, aby odvrátily hrozbu, že lidstvo vymře.
Tento osud čeká i šestnáctiletou Rhine Elleryovou. Je unesena, aby se stala jednou z vyvolených nevěst a vstupuje do světa bohatství a privilegií. Přestože její manžel Linden k ní chová opravdové city, jediným cílem Rhine je útěk – chce najít svého bratra-dvojče a vrátit se domů. Ale Rhine se musí vypořádat s více problémy, než jak znovu získat svobodu. Lindenův excentrický otec je odhodlán najít protilátku na genetický virus, díky kterému mu hrozí ztráta syna, i když to znamená jít přes mrtvoly, aby prověřil své experimenty… (anotace)
RECENZE


Banka těl - Mladší - Lisa Price

Dívka stojí před strašlivou volbou. Rodiče jsou mrtví, bratr nemocný, za peníze se stane někým jiným. Komu může věřit? Nikomu...
Děj tohoto strhujícího románu pro teenagery se odehrává v budoucnosti.
Během smrtelné nákazy zahyne většina lidstva. Díky zázračnému léku, podávanému zpočátku jen velmi starým a velmi mladým lidem, zůstanou na živu jen starci a děti – a ti najednou stojí proti sobě. Mladým se chce žít a starým se nechce zemřít. (anotace)

RECENZE
Inheritance - Christopher Paolini

Není tomu tak dávno, co byl Dračí jezdec Eragon obyčejným chudým farmářským chlapcem a jeho dračice Safira pouhým modrým kamenem v lese. Nyní právě na nich závisí osud celé civilizace.Dlouhé měsíce výcviku a bojů přinesly mnohá vítězství a naději, ale také srdcervoucí ztrátu. A ta nejtěžší bitva je přitom teprve čeká: musí se postavit samotnému Galbatorixovi. Aby zvítězili, potřebují být neskutečně silní a odvážní. Pokud to nedokaží oni, neporazí Galbatorixe nikdo. Druhá šance neexistuje.
Jezdec a jeho drak došli dál, než se odvážil kdokoli jiný. Ale podaří se jim porazit samotného krále zla a obnovit v Alegaësii spravedlnost? A pokud ano, co budou muset obětovat?
V Inheritance, čtvrté a poslední části světoznámé řady Odkaz Dračích jezdců, je konečně vše odhaleno. (anotace)
RECENZE
 
Vlny zmítané smrtí - Carrie Rayen
Volné pokračování hororové romance Les rukou a zubů
Gábi vede klidný život v bezpečí svého městečka u moře, za hradbou. Nechává přátele snít o Temném Městě na pobřeží a sama vše jen pozoruje z majáku. Nic jiného než domov nikdy nepoznala. Nic jiného ke štěstí ani nepotřebuje. Ale život po Návratu nemůže být bezpečný. Existují nebezpečí, která ani hradba nezastaví. Gabrielina
matka si myslela, že svá tajemství nechala v Lese rukou a zubů, ale tajemství v jejich světě nezůstávají pohřbena – stejně jako mrtví. Gabrielin svět se začíná hroutit. Jeden večer za hradbou… Jeden kluk, kterého Gábi znala odjakživa, a jeden zahalený tajemstvím… Jeden okamžik nepozornosti, a půlka Gabrieliny generace je mrtvá, druhá půlka uvězněná. Gábi ví jediné: Jestliže má ještě doufat v budoucnost, musí se postavit lesu z matčiny minulosti. (anotace)
RECENZE

Rudá jako rubín -Kerstin GierováŽít v rodině, která je samé tajemství, není pro šestnáctiletou Gwendolyn zrovna snadné. A co teprve když pochopí, že tím největším rodinným tajemstvím je ona sama. Jaké nebezpečí člověku hrozí, když se zamiluje napříč časem? (anotace)

RECENZE


Rezistence - Veronica Roth
Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou – a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se vším, co to znamená? (anotace)

RECENZE brzy...
Závist - Gregg Olsen
Román o prázdné rakvi - Vražda je tak sprosté slovo...
Noc, kdy Katelyn zemřela, se stalo cosi, co všechno změnilo. Zlo má nejrůznější příchutě. Někdy je hořké, jindy ošidně sladké. Katelyn zjistila den své smrti. V jeden okamžik byla deprimovaným teenagerem a zároveň ztratila život. A pak... ležela na stole z nerezové oceli, oči skleněné, tělo studené, a byla opravdu, ale opravdu mrtvá.
Jak se to stalo? Byla to sebevražda, nebo vražda? A kdo za to nese vinu?
Dvojčata Hayley a Taylor Ryanovi zakopnou o důkaz, který je mnohem více znepokojující než si vůbec dokázali představit... a prolitá krev je přivede na stopu tajemství z dávné minulosti, o níž by raději ani nic nevěděli.
Autor se nechal inspirovat pravdivým příběhem internetové šikany a Závist je prvním dílem odvážné, otevřené a hrůzostrašné série, která vás přivede až na hranu mezi životem a smrtí. (anotace)
RECENZENejlepší přečtené knihy v roce 2012, ale vydané v jiném roce

15 minus - Tomáš Zářecký
Rok vydání: 2011
15mínus je zdánlivě nevinná televizní show. Skupina odvážlivců se snaží dostat skrz neznámé území na smluvené místo, kde na ně čeká odměna 60 milionů eur. Situaci ale komplikují dvě pravidla. Podle prvního se peníze rozdělí rovným dílem mezi všechny v cíli. Podle druhého soutěžící během hry nepodléhají žádným zákonům. Mají absolutní svobodu konání... Když se tyhle věci spojí dohromady, vznikne smrtící koktejl. Don přichází do soutěže s mladistvou naivitou. Záhy však pozná, že se musí mít ve střehu nejen před nebezpečnou krajinou, ale hlavně před ostatními soutěžícími. V atmosféře všudypřítomného strachu, kdy smrt hrozí odkudkoliv a kdykoliv, nemůže věřit nikomu. Brzy pochopí, že se v Patnáct mínus nehraje o peníze, ale o to, kdo koho dřív zabije. Jestli se chce vrátit domů živý, musí v sobě objevit zvíře... (anotace)


Cesta - Cormac McCarthy
Rok vydání: 2008
Po úspěšném „morálním thrilleru” Tahle země není pro starý přichází tento americký spisovatel se „sci-fi”, přičemž uvozovky jsou i tentokrát velmi na místě. Román Cesta se odehrává ve světě sežehnutém neznámou katastrofou. Otec se synem putují šedivou zimní krajinou a děsí se každého náznaku, že nejsou sami, kdo přežil; od posledních lidí totiž rozhodně nemohou čekat nic dobrého. Dvojici drží při životě jen to, co uveze jejich nákupní vozík a co občas najdou v prázdných domech. Jejich cílem je mořské pobřeží, ale i tam se samozřejmě ukáže, že naděje už neexistuje. Nebo snad ano?
Za tento román autor obdržel v roce 2007 Pulitzerovu cenu. (anotace)Quo vadis? - Henryk Sienkiewicz
Rok vydání: 2003
Historický román významného polského prozaika, v němž na pozadí Neronova a Petroniova Říma vylíčil podstatu moci, kterou člověku dává mravní čistota a láska. Bohatství a pompézní sofistikovanost Říma se postarala o věčnou slávu svých obětí. Nejen Petr i Pavel vykoupili Ježíšovo učení, i nekonečné zástupy umučených prvotních křesťanů se staly nesmazatelným poselstvím víry, že je to láska, která vítězí.Princezna Alžběta - Alison Weirová
Rok vydání: 2011

Dramatická cesta k trůnu
Anglie po roce 1536 – sídlo nejskvělejšího královského dvora v britských dějinách. Pod nablýskaným povrchem však číhá zrada. Alžběta je dcerou Jindřicha VIII., jednoho z nejmocnějších králů, jaké kdy Anglie měla. Je dědičkou trůnu, ale to vše se změní, když dá Jindřich popravit pro zradu její matku Annu Boleynovou, kterou ještě přednedávnem tolik miloval. Alžběta je ale odhodlána přežít, postavit se těm, kteří ji chtějí zničit anebo jí využít pro své vlastní cíle, a vymoci si zpět své právo na důstojné postavení i anglický trůn. (anotace)
RECENZE brzy...


A nakonec jsem se rozhodla z těchto knih vybrat jednu knihu, která se mi líbila úplně nejvíce.

Nejlepší kniha, kterou jsem v roce 2012 přečetla


Princezna Alžběta
Jednoduše proto, že je to román z mého oblíbeného období - z tudorovské Anglie - a díky němu jsem se dozvěděla zase něco víc a vyplnil mi mezeru, protože o dětství Alžběty jsem toho moc nevěděla. Skvěle se drží historických reálií a je napsán hodně čtivě. Skvělé, zajímavé čtení, při kterém mi běhal i mráz po zádech. Alison Weirová umí psát! Pokud máte rádii historii Anglie a Tudorovce, jedině doporučuju...Tak, to je můj výběr toho nejlepšího v roce 2012. A jaký je váš?

You Might Also Like

2 komentářů

 1. Rudá jako rubín a Modrá jako safír sú moje obľúbené knihy za rok 2012. Autorka má fakt talent, obe knihy som prečítala za jeden večer a už sa neviem dočkať trojky.
  Na Rezistenciu sa chystám. Už ju mám doma asi dva mesiace a stále som sa k nej nedostala, lebo musím vymýšľať a vždy sa púšťať do niečoho iného :D
  Pobrežie hrôzy... túto sériu nenávidím. Čítala som len prvý diel, ale zničilo ma to a totálne zdeptalo. Autorka nijako neodľahčila ťažkú tému a dokonca ani tá romantická zápletka nebola nič moc. Hlavná hrdinka v jednotke bola blbá. Ešte týždeň som sa cítila mizerne.
  Na posledný diel Eragona a na Pascu sa tiež chystám. Ja mám už toľko kníh, čo chcem prečítať, že neviem, kedy sa k tomu dostanem. Na písanie mi zostane pramálo času a na učenie asi ešte menej :D
  Ale najviac sa aj tak teším na Indigo Spell.

  OdpovědětVymazat
 2. Väčšinu som nečítala a ani veľmi neplánujem, ale zaujala ma kniha od Roberta Lyndona za čo ti pekne ďakujem :)

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images