RECENZE: Bílý kůň

10:00


Autor: Alex Adams

Překlad: Jana Vlčková
Série: Bílý kůň
Díl: 1.
Žánr: post-apo
Forma: hardback
Počet stran:304
Vydavatel: Domino
Rok vydání: 2012
Anotace: 
Někdy považujeme život za nudnou samozřejmost. A jindy nechceme nic než přežít....

Třicetiletá Zoe dobrovolně strávila posledních pět let v jakési osobní bublině – po tragické smrti manžela se pohybuje jen mezi svým prázdným bytem a výzkumným ústavem, kde pracuje jako uklízečka. Šeď plynoucích dní ji neubíjí, naopak jí pomáhá nalézt vnitřní klid, aby se mohla rozhodnout, co se svým životem provede dál.

A pak se najednou všechno změní. Lidé v jejím okolí začnou umírat na záhadný virus, pojmenovaném Bílý kůň. Smrtící nákaza se lavinovitě šíří po celém světě a během několika měsíců se lidstvo ocitá na pokraji vyhynutí. Přežije jen hrstka imunních jedinců, a někteří z nich jako by pozbyli veškeré lidství.

Vypuká válka a apokalypsu dovrší ničivé zvraty počasí. Možná Zoe dříve považovala holý život za jedinou jistotu, kterou ještě má. To už teď ale neplatí. Odkázána pouze sama na sebe putuje postapokalyptickým světem a snaží se přežít. Nebezpečí číhá na každém kroku, neboť z lidské podstaty už zbylo jen velmi málo.

Zoe dál míří k jedinému místu, které by jí mohlo poskytnout potřebnou ochranu – nejen kvůli sobě, ale i kvůli tajemství, které nese s sebou…Třicetiletá Zoe přežívá v temných časech. Pět let žila v poklidu, po smrti manžela začala pracovat jako uklízečka ve výzkumném ústavu a nic jiného ji prakticky ani nezajímalo. Jenomže pak se u ní doma objevila podivná nádoba a všechno se změnilo. Svět se postavil na hlavu, vypukla válka a epidemie záhadné nemoci. Lidé umírali po tisících a tak se stalo, že se zanedlouho ztratilo 90% lidské populace. Ten zbytek je buď imunní, nebo sice onemocněl, ale nezemřel, jen se nějakým způsobem změnil, zmutoval. Zoe putuje světem a doufá, že nalezne muže, kterého miluje. A mezitím také odhalujeme, proč tato smrtící epidemie vypukla a co je vůbec zač…


Knižní debut Bílý kůň mladé autorky Alex Adams ihned po vydání na čtenáře velmi zapůsobil a strhl tak na sebe opravdu slušnou pozornost. Není se čemu divit, post-apokalyptické příběhy jsou hodně oblíbené a Bílý kůň takovým příběhem je. Odehrává se v blíže neurčené, ale nepříliš vzdálené budoucnosti, kde všechno vypadalo docela normálně, ale pak vypukla epidemie nemoci, která byla později pojmenována Bílý kůň. Ano, jistě, podobných námětů tady byly mraky, ale na druhou stranu to jsou věci, které neomrzí. Všichni se bojíme, že se jednou věda obrátí proti nám a zničí lidstvo a nejspíše proto o tom lidé tak rádi čtou.

Po vypuknutí Bílého koně začali lidé samozřejmě umírat a to ve velkém. Anebo se změnili. A pak je tady ještě hrstka imunních, mezi které patří i hlavní hrdinka příběhu Zoe, která putuje světem a usilovně se snaží přežít. Ona ale ví víc, než kdokoli jiný…

Knížka je rozdělena do klasických očíslovaných kapitol, ale kromě toho se dělí ještě na části „Teď“ a „Tehdy“. Je to docela nezvyklý způsob, autorka neustále skáče mezi minulostí a současností a čtenář se musí rychle zorientovat. Nicméně, nemyslím si, že by to bylo nějak těžké. Naopak, je to zajímavé oživení a příběh tak výtečně plyne. Obě části jsou navíc pro vývoj příběhu velmi důležité a autorka si s tím dobře poradila. Postupně odkrývá tajemství okolo vypuknutí choroby tak, že čtenář je v neustálé nejistotě a napětí. Rozhodně nikdy neodhalí příliš najednou, spíše naopak. Já jsem byla po většinu čtení pořádně zmatená a už jsem se bála, že si vysvětlení a odhalení nechá Adams na další díl. Naštěstí se tak nestalo a v závěru knihy byla většina tajemství odhalena a vysvětlena. A byl to takový závěr, že jistě nejsem jediná, komu z něj spadla čelist.

Alex Adams má očividně také hodně silný žaludek a se svým příběhem a postavami se rozhodně nemazlí. Proto i čtenář by měl být silnější povahy a musí počítat s nějakými těmi krvavými a občas i pěkně drsnýminechutnými scénami. V některých chvílích mě až zaráželo, s jakou lhostejností popisuje tak děsivé scény – děj běží, vy čtete a najednou se stane něco tak nečekaného a drastického, že málem přestanete dýchat, ale přitom je to popsáno tak, jako by jenom začalo pršet. To je na knížce opravdu zvláštní. Místy mi díky tomu připomněla jinou podobnou knížku a to Cestu (Cormac McCarthy).

Jedná se zkrátka o příběh, který by vám neměl uniknout. Je napsaný více než zajímavě a neotřele, děj se odvíjí přesně tak, jak by měl a člověk se ani nemá šanci začít nudit, protože se tak urputně touží dobrat pravdy. Knize nechybí pořádná dávka napětí, akce a tajemna, ale ani city a romantika nejsou opomenuty. To vše navíc doplňuje skvělá pochmurná atmosféra post-apokalyptického světa, kterou se autorce skutečně podařilo vytvořit více než uvěřitelně. A i za to dokonalé finále si knížka zaslouží pochvalu. Takže pokud hledáte nějaký nový a zajímavý post-apo příběh, něco na způsob výše zmiňované Cesty, tahle knížka může být ideální a měla by vás zaujmout.
 _________________________________________________________________

Hodnocení:
Ohodnotit tuto knížku nějakým číslem pro mě bylo opravdu těžké, protože z knihy mám docela rozporuplné pocity, ale je pravda, že na mě opravdu zapůsobila. Nakonec jsem se rozhodla dát knize 4 hvězdičky, i když si pořád nejsem jistá. Většinou nemám problém knihu ohodnotit hvězdičkami, ale u téhle opravdu nevím...
_________________________________________________________________

Trailer:


_________________________________________________________________
Recenzi najdete také na bux.cz!

You Might Also Like

6 komentářů

 1. Ja som jej bez váhania dala 5 *. Zatiaľ najlepšie post-apo, čo som čítala. Veľmi realisticky opísané, uveriteľné, desivé a šokujúce zároveň. A máš pravdu, je to pre silnejšie a hlavne vyzretejšie povahy :)

  OdpovědětVymazat
 2. Bílý kůň je naprosto skvělá kniha! :) Dala jsem jí 5* a moc se těším na další díl :)

  PS: pěkná recenze :))

  OdpovědětVymazat
 3. Catty: Pro mě byla úplně nejlepší post-apo kniha Cesta, o které se v recenzi zmiňuju, ale Bílý kůň byl taky skvělý... Ale nemůžu si pomoct, ty rozporuplné pocity tam prostě jsou...

  Dominika: Taky se těším na pokračování a děkuju za pochvalu :)

  OdpovědětVymazat
 4. Bílého koně jsem četla a byla jsem z něj unesená.Cestu jsem nečetla, ale určitě na ni mrknu, díky za tip :)
  A kdo ti dělal ten úžasný design? vypadá fakt skvěle! :)

  OdpovědětVymazat
 5. Emily.L: Určitě se na Cestu podívej, je to tenká knížečka a je podle ní i stejnojmenný film, který taky stojí za to. Hlavní roli tam hraje můj oblíbený Viggo Mortensen...

  A design jsem si našla na internetu, kde byl volně ke stažení :) Taky se mi hrozně líbí a nahoře v rohu jsou moje oblíbené věci - strom, knížka, káva..., takže je to jako dělané přímo pro mě :D

  OdpovědětVymazat
 6. Túto knižku som ešte nečítala, ale počula a čítala o nej veľa dobrého. Neviem čím to je, obálka či námet, ale kniha ma neláka.

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images