RECENZE: Dědička

23:37


Autorka: Amanda Hockingová

Překlad: Jana Jašová
Série: Svět Tryllů
Díl: 1.
Žánr: romance, fantasy, young adult
Forma: hardback
Počet stran: 312
Vydavatel: Fortuna Libri
Rok vydání: 2012
Anotace:

Vstupte do světa Tryllů!
Když bylo Wendy pouhých šest let, matka se ji pokusila zabít. Tvrdila jí, že je monstrum. O jedenáct let později se Wendy začíná obávat, že matka měla tehdy možná pravdu. Dochází jí, že asi není tím, kým si po celý život myslela, že je. Toto poznání jí pomáhá odhalit Finn Holmes.
Finn, záhadný spolužák, zprvu Wendy jen neustále pozoruje. Něco na něm Wendy neskutečně přitahuje, ale zároveň děsí. S jeho pomocí se dozví i pravdu o sobě a svém životě: Jako miminko byla zaměněna s jiným dítětem, chlapcem. Ještě v šoku se Wendy vydá s Finnem za svou pravou matkou. Netuší ale, co ji tam čeká...
Nový domov Wendy nutí nechat dosavadní život za sebou, zapomenout na školu jí problém nedělá, ale jak se vypořádá se ztrátou svého bratra a tety? Wendy se musí poprat se svým novým údělem a s tím, že ani u své pravé matky nenajde city, které celé dětství tak moc postrádala.
Wendy neměla zrovna jednoduché dětství. Její matka se jí totiž tak nějak pokusila v jejích šesti letech zabít. Zarytě prohlašovala, že Wendy není její dítě, ale nějaká podstrčená zrůda. Ale abychom jí nekřivdili - nebyla zase tak daleko od pravdy....
Po tomto incidentu žila Wendy se svou tetou a bratrem, kteří jí byli ve všem oporou. Všechno už vypadalo dobře, ve škole to Wendy sice moc nešlo a taky tady je ta zvláštní schopnost ovlivňování druhých lidí, ale jinak to vypadalo, že se všechno v dobré obrátilo. Až do jednoho dne, kdy se v její třídě objeví neznámý, tajemný a dost pěkný kluk Finn, který zásadně změní její život tím, že Wendy řekne, co je vlastně zač - troll. Ano, skutečně, Wendy je troll, takže její matka se přece jenom nemýlila. Finn jí začne odhalovat celou pravdu o jejím původu - a že to není původ ledajaký - i o Föreningu, což je země, kde trollové (i když sami si říkají raději Tryllové) žijí. Wendy z toho všeho přirozeně není zrovna nadšená, ale když na ni zaútočí nebezpečná Wittra, nezbývá jí než s Finnem opravdu odejít do země Tryllů a stát se tím, čím ve skutečnosti je - princeznou.


Začala bych nějak pozitivně, takže obálkou. Ta je opravdu velmi povedená, ty barvy jsou jednoduše nádherné a jako celek působí prostě moc hezky. Stejně tak hřbet knihy je krásně provedený a tak se kniha jistě stane ozdobou každé knihovničky milovníka žánru young adult. 
A teď už trochu méně pozitivně, protože samotný obsah knížky už tak slavný bohužel není. Nejdříve mě námět zaujal, no řekněte, v kolika příbězích jste se setkali s trolly? A tak jsem byla upřímně zvědavá, co se z toho vyklube. A vyklubalo se zklamání...
Už od počátku mi knížka něco připomínala a pořád jsem si lámala hlavu s tím, co. A přišla jsem na to. Kromě mnoha jiných young adult knížek, které vyšly mi nejvíce připomínala knihu Železný král a to jak stavbou příběhu, tak postavami, prostě celkově. Netuším, jestli to byl nějaký záměr nebo ne, nicméně mi to přišlo jako přes kopírák s nějakými těmi rozdíly. Hlavní hrdinka, která žije ve světě lidí, ale člověk není. Pak, když se dostane do světa, kam patří, zjistí, že je královského rodu a k tomu se zamiluje... A vzhledem k tomu, že mě Železný král příliš nezaujal, s Dědičkou to bohužel nedopadlo jinak. 
Především jsem měla trochu problém s hlavní hrdinkou, které mělo být podle všeho 18 let, ale zdaleka na mě tak nepůsobila. (Asi začínám být na tenhle žánr stará nebo co). Wendy prostě nepůsobí coby hrdinka příliš sympaticky a mě osobně nijak k srdci nepřirostla, což je samozřejmě můj problém, ale autorka svoje postavy prostě vytvořila tak nemastné neslané, že prostě nemají moc šancí zapůsobit. 
Taky příběh je dost nešťastně sestavený, protože větší část knihy se nic pořádného neděje. Ano, existují knihy, jejichž děj není nijak zvlášť akční, a přesto zaujmou, ale to není případ Dědičky. Značnou část příběhu se Wendy jenom seznamuje s životem Tryllů, který není popsán tak poutavě, jak by mohl být. Co nemůžu autorce upřít, je to, že měla bezesporu dobrý nápad a Tryllové by mohli být zajímaví (i když se v mnohém nejspíše podobají elfům), kdyby se je Hockingové povedlo lépe vykreslit. Takhle bohužel nevyvolávají ve čtenáři mnoho emocí, v knížce se o nich totiž nedozvíme skoro nic a přitom je jejich popisování zaplněno tolik stran. Zvláštní... Ale zpátky k příběhu. Čtenáři se dočkají nějakého toho náznaku romantiky, nicméně ani v tomhle ohledu to není moc povedené. Hned na začátku se seznamujeme s Finnem a hned musí všem být jasné, že to bude hlavní mužský hrdina, pro kterého bude Wendy plakat po nocích. Jenomže ouha! Na scéně se později objeví další kluk - Rhys. No jistě, tak to bude zase trojúhelník, jak už to v podobných knihách bývá, ale ne... Protože pak je tady ještě Tove... No a už v tom je trochu zmatek. Jako by se autorka nemohla sama rozhodnout. Snad to zjistíte v dalších dílech, protože se jedná o trilogii.
V samotném závěru se konečně dočkáváme nějaké té akce, ale ani tady nemůžu být příliš pozitivní, protože je to celé takové nijaké a ani ten akční závěr můj pohled na knížku moc nezlepšil.

Celkově na mě Dědička působí dost prvoplánově, nedomyšleně a klišoidně. Námět je sice zajímavý, ale dalo by se z něj dostat daleko víc, než co předvedla autorka. Není to špatný příběh, ale spíše se hodí pro nějaký internetový blog, jako povídka na pokračování než jako kniha. Věřím, že i přesto si Dědička své příznivce najde nebo spíše už našla, protože na serveru goodreads.com má hodně slušné průměrné hodnocení 3,86 z 5. Ode mě si knížka vysloužila DVĚ HVĚZDIČKY, které podle goodreads znamenají it was OK, s čímž naprosto souhlasím. Je to prostě příběh na zpříjemnění jinak nudného večera, který ale jinak nemá moc co nabídnout. Snad bude pokračování lepší...


______________________________________________________________

Knížku si můžete objednat na stránkách nakladatelství Fortuna Libri.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakl. Fortuna Libri.

You Might Also Like

3 komentářů

 1. Vlastne s tebou úplne súhlasím. Kniha sa mi síce páčila o dosť viac, ale s odstupom času si uvedomujem, že všetko čo si napísala, bola svätá pravda 8D Úplne by som sériu nezatracovala, ale mala chyby, ktoré sa dúfam v ďalšom dieli napravia 8)
  Pekná recenzia 8)

  OdpovědětVymazat
 2. Knížku jsem ještě nečetla a ani na to nespěchám. Železný král se mi moc nelíbil(vypadá to dost podobně), takže mě Dědička neláká.
  Recenzi máš hezky propracovanou :)

  OdpovědětVymazat
 3. E_V_E: Děkuju, ani jsem nečekala, že tuhle recenzi někdo pochválí :D

  Amy: Chápu, to jsme na tom asi stejně... A taky děkuju za pochvalu, vážím si toho.

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images