RECENZE: Mrazivé ticho

13:54Autor: Wulf Dorn
Překlad:
Série: -
Díl: -
Žánr: thriller, adult
Forma: harback
Počet stran: 368
Vydavatel: Knižní klub
Rok vydání: 2013
Anotace: Magnetofonová nahrávka končící náhlým, nesnesitelným tichem. To je všechno, co Janovi po mladším bratrovi zůstalo. Před třiadvaceti lety Sven beze stopy zmizel. Tu noc havaroval za záhadných okolností i otec obou chlapců. Ani jeden z případů se nikdy nepodařilo objasnit. Když se Jan vrací na místo svého dětství, minulost ho opět začne dohánět. Mysteriózní sebevražda mladé ženy ho přivede k odhalení hrůzného tajemství.


Děj knihy se odehrává především na psychiatrické léčebně a hlavní postavou je mladý psychiatr Jan, který ve svém životě zažil těžké chvíle, které ho velmi poznamenaly. Všechno to začalo, když mu bylo 12 let a on se stal svědkem úmrtí dcery souseda - Alexandry. Dívka se léčila na místní psychiatrické léčebně, utekla a při svém zběsilém úprku zimním parkem - bez bot a jen lehce oblečená - se dostala na zamrzlý rybník, jehož led nebyl natolik silný, aby ji udržel. Jan se jí snažil zachránit, ale nepodařilo se mu to a dívka se před jeho očima utopila v ledové vodě - to spustilo řetězec tragických událostí. Jana se chtěl dozvědět, proč se to stalo, před čím Alexandra utíkala. Podle návodu v jedné knížce se v noci vydal do parku s magnetofonovou páskou, aby zaznamenal zvuk jejího ducha. Spolu s ním šel i jeho mladší bratr a té noci se odehrála další tragická událost, která Jana hluboce ranila. Jeho bratr Sven totiž beze stopy zmizel a zbylo po něm jen roztrhané spodní prádlo. Hned na to má Janův otec podivný telefonát a bez jakéhokoli vysvětlení nasedne do auta a kamsi odjede. Nedaleko pak narazí do stromu a zemře. Jan zůstal jen s matkou, která mu ale všechno dává za vinu a pro něj je to velmi těžké...
Jan se po letech vrací do města, kde se narodil a kde se všechny tyto hrůzy odehrály, aby konečně odhalil pravdu...

Thrillery moc často nečtu a je pravda, že jsem jich zatím ani moc nepřečetla, ale řekla jsem si - proč to nezkusit... A tak se mi do ruky dostala kniha Mrazivé ticho. Přiznám se, že jsem k ní zpočátku přistupovala opatrně a možná i trochu s nedůvěrou. Nevěděla jsem, jestli mě příběh dokáže zaujmout, ale byla jsem velmi mile překvapená.

Už od první stránky jsem se do knížky začetla. Autor píše opravdu velmi čtivě a poutavě. Neustále čtenáře udržuje v napětí a tajemství odhaluje jen velmi pomalu, aby člověk náhodou všechno neodhalil před koncem. Ale není se čeho bát, určitě se vám to nepodaří, závěr je totiž nečekaný a šokující a celému příběhu tak nasazuje korunu. Nezbývalo mi než na stránky zírat s otevřenou pusou. Knížka je opravdu od samého začátku až do úplného konce skvělá a prakticky bez jakýchkoli hluchých míst. Jan i ostatní postavy, jejichž příběhy spolu nejdříve zdánlivě nesouvisí, ale v závěru se jejich osudy zajímavě propojí, mi byly sympatické a byla jsem opravdu zvědavá, jak to s nimi všemi nakonec dopadne. Konec přitom není přehnaně šťastný, ani úplně tragický, což určitě přispívá k reálnosti celého příběhu.

I když jsem zpočátku od Mrazivého ticha čekala spíše něco na způsob duchařiny, ve výsledku jsem byla velmi spokojená, i když to duchařina opravdu není. Kniha tak možná působí - jako příběh, v němž budou významnou roli hrát nadpřirozené síly, ale nenechte se zmýlit, není tomu úplně tak. Přesto se mi knížka moc líbila, skvěle se četla, byla napínavá a výborně napsaná. Bylo pro mě příjemné změnit žánr a přečíst si zase něco nového. Knížku bych doporučila všem, hlavně příznivcům napětí a thrillerů, ale i těm, kteří obvykle čtou jiné druhy příběhů, ale chtějí si od nich na chvíli odpočinout. Změna je život a občas rozhodně neuškodí...

Mrazivému tichu jsem se rozhodla dát 4 hvězdičky a s chutí si přečtu i nějaké další knihy Wulfa Dorna, pokud je v budoucnu Knižní klub vydá, v což doufám.


Za poskytnutí RC výtisku děkuji nakl. Knižní klub.
Mrazivé ticho si můžete zakoupit na bux.cz.


You Might Also Like

4 komentářů

 1. Skvělá recenze :).Rozhodně jsi mě na tu knížku nalákala, i když při čtení obsahu jsem nestačila zírat,jaké psycho to evidentně bude.:) Ale určitě děkuju za tip.

  OdpovědětVymazat
 2. Zní to trošku psycho, ale myslím, že by se mi to líbilo :) Pěkná recenze!

  OdpovědětVymazat
 3. Anifares, Bastera: Jojo, psycho to docela je, to je pravda :) Jsem ráda, že se recenze líbí, fakt tu knížku zkuste, ta se vám bude určitě líbit taky ;)

  OdpovědětVymazat
 4. Včera jsem tuto knížku začala číst, je úžasná. Těším se, jak se celý závěr vyvrbí...Lucka

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images