RECENZE: Chyť vlka za uši

22:14

Autorka: Anna Bauerová
Překlad:-
Série: -
Díl: -
Žánr: historický román
Forma: hardback
Počet stran: 304
Vydavatel: Šul-Švarc
Rok vydání: 2012
Anotace: Široce rozvětvený román Chyť vlka za uši vypráví o prvním králi na území Čech, kterého známe jménem. Marobod byl markomansko-bójského původu a v mladém věku musel odejít do Říma, aby potvrdil mírovou smlouvu svého otce s císařem Augustem a získal nejvyšší vzdělání na Palatinské škole. V Římě našel mnoho přátel, prožil řadu dobrodružství a také milostný vztah s Augustovou dcerou Julií. Několikrát se ho pokusili zavraždit, jako by si někdo nepřál, aby se stal králem Bohemie. Po deseti letech opustil Řím s družinou zkušených bojovníků. Bohemie byla zpustošena kmenovými válkami a částečně osídlovaná vetřelci ze severu. Marobod musel o královskou moc nad Bohemií bojovat. Usídlil se na Stradoně, odkud druidové v době bezvládí spravovali částečně zemi. I s jejich pomocí se mu podařilo vytvořit za Alpami civilizovaný státní útvar po vzoru Říma, ale bez otroctví. Dodržoval zásady Augustova míru, obnovil zničený obchod a nebývalým rozkvětem své země obrátil k sobě pozornost světové veřejnosti. Bohužel i germánských sousedů, kteří dávali přednost kořisti a osobní moci a žili trvale ve válečných poměrech. Marobod musel Bohemii vojensky bránit, ale sám neútočil. Posmívali se mu, že je slaboch a nevyhledává boj, ale žádnou bitvu nikdy neprohrál. Jeho napínavý osobní příběh je o to zajímavější, že zachycuje pestrý život v Římě i v bójské zemi mezi Dunajem a Labem. Dobrodružný a napínavý historický román zachycuje příběh krále Maroboda.


Anna Baureová je historička a spisovatelka. Napsala spoustu naučných publikací o historii a umění, kromě toho se také věnuje psaní historických románů, především z období Keltů a starověkého Říma.
Chyť vlka za uši je její nejnovější historický román, který se odehrává právě z části ve starověkém Římě. Zároveň je to první kniha od této autorky, která se mi dostala do rukou, takže jsem byla zvědavá, jak se mi její styl zalíbí...

Tato kniha vypráví příběh vůbec prvního krále na českém území, o němž máme nějaké záznamy. Tímto králem byl Marobod a román zachycuje jeho velmi zajímavý život, který začíná v Bójské mýtině. Matka mu brzy zemřela a otec si našel novou ženu a jejího syna začal upřednostňovat před svým vlastním. Marobod byl proto jen rád, když byl poslán na výchovu ke kmenu Matiaků, kde se měl naučit především umění boje. Kmen je ale nedlouho po jeho příjezdu napaden Římany a Marobod je jimi zajat. A tak se dostává do Říma. Jako syn krále Markomanů a dědic Bohemie měl pro Augusta jistou cenu a tak byl poslán na učení do Scholy Palatiny, aby získal potřebné vzdělání a také znalost latiny. A tak si Marobod zvyká na nový život ve velkolepém Římě, kde ho čekají mnohé neméně velkolepé zážitky...

Knížka mě zaujala především tím, že popisuje život prvního panovníka na českém území, o kterém jsem až do té doby vlastně vůbec neslyšela. Zajímalo mě, kdo to ten Marobod byl a tak jsem se rozhodla, že si tuhle knížku přečtu. Navíc se odehrávala ve starověkém Římě a i když to není období, o které bych se nějak hluboce zajímala, rozhodně je zajímavé a je dobré o něm něco vědět.
Zpočátku se mi knížka četla velmi lehce a od samého začátku mě zaujala. Styl autorky je jednoduchý, ale dost popisný, což se skutečně projevilo ve chvíli, kdy se Marobod dostává do Říma. Od té doby se mi četlo poněkud hůře, protože se zde čím dál častěji začaly vyskytovat poměrně zdlouhavé pasáže a "vysvětlující" dialogy, které mi občas vadily a někdy mi přišly dokonce zbytečné. Některé části byly na můj vkus příliš "upovídané" a vysvětlovaly i docela zbytečné skutečnosti. Takovéto dialogy na mě působily dost uměle, ve skutečnosti by se takto lidé asi nebavili...
Taky jsem postrádala více akce a více děje. Některé pasáže byly naopak hodně zajímavé, především ty, které popisovaly život ve starověkém Římě, slavnosti a další události. Je vidět, že autorka je v tomto ohledu opravdu zkušená a ví moc dobře, o čem píše. Taky mi přišly hodně zajímavé popisy zvyklostí různých kmenů, těch bych klidně ocenila více.

Celkově se mi knížka líbila, i když jsem se jí občas musela prokousávat. Díky ní jsem zase získala nové vědomosti, za což jsem ráda. Chyť vlka za uši bych doporučila hlavně těm, kteří už od této autorky něco četli a jsou zvyklí na její styl paní a ví, co od něj čekat. Taky je to určitě velmi dobrá kniha, pro všechny, koho zajímá historie a starověký Řím.

Knihu hodnotím 3 hvězdičkami.
_________________________________________________________________
Za recenzní výtisk moc děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM!
Knížku si můžete pořídit na stránkách internetového obchodu KNIHCENTRUM!

You Might Also Like

0 komentářů

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images