RECENZE: Tma a prázdnota

21:03

Autorka: Carrie Ryanová
Překlad: Vratislav Kadlec
 
Žánr: hororová romance, young adult 
Forma: hardback
Počet stran: 400
Vydavatel: Mladá fronta
Rok vydání: 2013
Anotace: Rozpadající se mrakodrapy Temného Města jsou jedním z mála útočišť živých lidí ve světě plném oživlých mrtvých. A budoucnost se zdá být ještě pochmurnější než přítomnost… Poslední bašta civilizace se hroutí a zároveň s ní se hroutí i Anniny dosavadní jistoty. Na pozadí umírajícího světa prožívá lásku, zklamání a sžíravé vnitřní konflikty. Shledává se se svou dlouho ztracenou sestrou, s přítelem, kterého milovala, ale který se změnil, a také se záhadným mladíkem, jehož výjimečnost je darem i prokletím zároveň. Anna by chtěla žít, ale zatím se jí daří stěží přežívat. Podaří se jí najít samu sebe i bezpečné místo, kde by mohla naplnit své sny?
Rozpadající se mrakodrapy Temného Města jsou jedním z mála útočišť živých lidí ve světě plném oživlých mrtvých. A budoucnost se zdá být ještě pochmurnější než přítomnost… Poslední bašta civilizace se hroutí a zároveň s ní se hroutí i Anniny dosavadní jistoty. Na pozadí umírajícího světa prožívá lásku, zklamání a sžíravé vnitřní konflikty. Shledává se se svou dlouho ztracenou sestrou, s přítelem, kterého milovala, ale který se změnil, a také se záhadným mladíkem, jehož výjimečnost je darem i prokletím zároveň. Anna by chtěla žít, ale zatím se jí daří stěží přežívat. Podaří se jí najít samu sebe i bezpečné místo, kde by mohla naplnit své sny? - See more at: http://www.fantasyplanet.cz/clanek/tma-a-prazdnota-carrie-ryan#sthash.hiSrGpot.dpuf


 Jaké to je, žít ve městě, obklopeném samými oživlými mrtvolami? A jak se asi žije s vědomím, že nejspíše patříte k posledním lidem na Zemi, že je jen otázkou času, kdy se nákaza dostane i k vám a udělá z vás krvelačnou zombii? Je vůbec v takovém světě možné zabývat se něčím tak pošetilým, jako je láska? Anna i Gábi moc dobře vědí, že ano, protože jen přežívat přece nestačí…Tma a prázdnota je závěrečným dílem romanticko-hororové trilogie pro dospívající, odehrávající se v děsivé budoucnosti, ve světě plném živých mrtvých. Stejně jako v předchozích dílech došlo ke změně hlavní hrdinky, tentokrát jde o Annu – sestru Gábi z minulého dílu. I když měla každá z knížek jinou hlavní postavu a odehrávala se na úplně jiném místě, autorka velmi zajímavě všechny příběhy vzájemně propojila. Čtenáři se zde mimo jiné setkají i s ostatními postavami, které znají z minula, jako třeba s Catcherem, Gábi a Eliasem. Osudy těchto hrdinů se v závěrečném příběhu trilogie završují a spojují.

Děj se tentokrát přesouvá do Temného Města, o kterém už bylo pár zmínek i v předchozím díle. Autorka opět už od samého začátku navodila děsivou a depresivní atmosféru světa, v němž lidé stěží přežívají a spíše jen živoří, obklopeni oživlými mrtvými. Stejně tak usiluje o přežití i hlavní hrdinka Anna, která zůstala na světě úplně sama – nebo si to alespoň myslí. Pak ale pozná Catchera, setká se se svou sestrou a celý život se jí změní, vstoupí do něj totiž po dlouhé době opět city a především láska, kterou už Anna téměř zavrhla a ani nedoufala, že ji někdy opět pocítí. A tak se v troskách kdysi vyspělého světa zrodí – jak už to tak bývá - jedna velká láska. Ale nikdo z nich to nebude mít jednoduché, žijí totiž v době, kdy je lidstvo na pokraji vyhynutí a nic není jisté…Carrie Ryan to umí velmi dobře s pocity a emocemi a dokáže vykreslit opravdu beznadějnou a depresivní atmosféru. První část knihy se nese v podobném duchu jako předchozí díly, což znamená, že zombie kousají, útočí a o akci proto není nouze, jenomže postupně začal děj jakoby ztrácet dech a asi před polovinou odumřel úplně. Občas se ještě sice objevila nějaká lehce napínavá a akčnější část, ale bylo to jenom jako slabé zablikání baterky ve tmě. Jakoby se autorka úplně vyčerpala, protože druhá polovina nebyla o ničem jiném než o komplikovaných vztazích hlavních postav a o tom, jak utéct z pevnosti, kde jsou drženi. Samotný slavný útěk je pak odbytý na posledních pár stranách a navíc je až neskutečně naivní. Úplný závěr pak působí taky dost podivně, čtenář by čekal, že to Ryan celé nějak uzavře a objasní, ale to se bohužel nestane. Konec působí natolik otevřeně, až mám vážné obavy, že bude někdy v budoucnu následovat pokračování, což by asi nebylo moc dobře, vzhledem k tomu, jak výrazně kvalita téhle série klesla. 

Celkově se dle mého názoru jedná o nejslabší díl z trilogie Les rukou a zubů. Tma a prázdnota postrádá onu temnotu, beznaděj a akci, na kterou byli čtenáři zvyklí z minulých knih. Děj je zbytečně natahovaný a většina knihy se točí jen okolo jediné věci, neustále dokola a je to škoda, protože tato série by si rozhodně zasloužila daleko lepší zakončení. Knížku proto můžu doporučit jen těm, kteří mají sérii rozečtenou a ostatním bych radila sáhnout raději po nějaké jiné knížce se zombie tématikou, anebo si přečíst pouze druhý díl, který byl jednoznačně z této série nejlepší. 

Hodnocení:  3 hvězdičky

___________________________________________

Recenzi najdete také na Fantasy Planet!

You Might Also Like

1 komentářů

  1. já mám tuhle knížku právě rozečtenou a vůbec se mi to nechce číst. Prvních 70 stran jsem prakticky jen tápala - než jsem pochopila KDO je hlavní hrdinka... První dva díly byli bezvadné (četla jsem je jedním dechem), ale tenhle asi skutečně bude nic moc :-(

    OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images