LETNÍ DUMÁNÍ: Historický fenomén

17:01

Můj první příspěvek do letošního letního dumání. A to by bylo, kdybych si zrovna tohle téma nechala ujít, když je to "můj obor". Ty předchozí témata mě - přiznám se - moc nezaujala, nic ve zlém, dumání mám moc ráda a hodně článků jsem četla, ale já osobně bych o tom asi neměla moc co psát... Ale historický fenomén, to je něco úplně jiného...Můj vztah k historii
Možná víte, že já jsem historií jako posedlá a aby ne, kdy to (snad) bude můj budoucí obor, protože právě historii se chystám studovat na vysoké škole. Já vím, že následné uplatnění není vůbec jisté (ostatně, co je dnes jisté, že?), ale mě je to vcelku jedno. Klidně můžu potom pracovat někde jinde,  ne přímo v oboru, pokud se mi nepodaří nic najít. Ale já zkrátka chci studovat něco, co mě bude bavit a to, co mě zajímá. K historii jsem měla vztah už od mala. Milovala jsem nejrůznější rytířské akce na hradech a zámcích a i samotné prohlídky zámků a hradů mě neskutečně bavily už od mala. A baví mě pořád, jen s tím rozdílem, že daleko víc a dostávám se do hloubky. Už to pro mě není jenom zábava, ale hlubší zájem. Sama jsem chvilku byla součástí historické šermířské skupiny, ale zjistila jsem, že je pro mě docela těžké - díky mému samotářství - být součástí kolektivu, zvlášť takového, který mi úplně nesedne. Nicméně doufám, že se k tomu někdy v budoucnu vrátím někde jinde.
S mou láskou k historii souvisí i to, že jsem už od malička milovala takovou tu klasickou epickou fantasy, která vychází ze středověku. Tu už u mě momentálně nahrazují spíše historické romány. 
Na základce byl dějepis můj nejoblíbenější předmět a od prvního ročníku na střední se můj zájem jen zvětšoval. Došlo to až tak daleko, že jsem několikrát místo učitelky vedla hodiny dějepisu já a měla jsem sáhodlouhé referáty, ale troufám si říct, že jsem se vždycky snažila, aby byly něčím zajímavé a taky se mi to myslím i povedlo. A tak jsem se nakonec teď ve třeťáku rozhodla, že mým budoucím oborem bude právě historie.

A právě k tomuto hlubokému zájmu mě už před docela slušnou dobou přivedl jeden historický seriál, který je velmi známý a oblíbený. Ano, hádáte správně, jsou to Tudorovci.

Tudorovci
Tudorovci se zabývají bouřlivým obdobím vlády Jindřicha VIII. Tudora, který za svého života změnil katolickou Anglii na protestantskou a proslavil se i tím, že měl celkem 6 manželek a dvě z nich nechal dokonce popravit. Tak právě tenhle seriál mě k tomu všemu přivedl.  


Osobně si myslím, že je to velice povedený seriál a chytře udělaný. Samozřejmě je docela zkreslený a historicky nepřesný, největší rozdíl oproti historii představuje už jenom samotný Jindřich, který v seriálu vystupuje jako sympatický a přitažlivý borec. Ve skutečnosti se o něm říká, že byl tlustý, ošklivý a ryšavý. Ovšem pozor - ani tohle není úplně pravdivé. Za svých mladých let, tedy v době, kdy byl ženatý s Kateřinou Aragonskou a poté se začal dvořit Anně Boleynové, to byl opravdu krásný muž s vytříbeným vkusem. Říká se, že to byl ve své době nejlépe vypadající evropský panovník. Hodně se věnoval sportu, byl vzdělaný a uměl se dobře oblékat. Byl takovou renesanční osobností. Ztloustl až později, pak taky onemocněl, byl zklamaný životem a tak to podle toho taky vypadalo. No, o tom bych tady mohla psát fakt hodně (tohle bude ještě dlouhý článek)... Samozřejmě muselo být v seriálu hodně sexu a Jindra byl pořád nevěrný (což je taky víceméně smyšlené), aby to přitáhlo co nejvíce diváků. Jsou lidé, kteří se na seriál dívají právě díky pěkný hercům, krásným šatům, komplikovaným vztahům, napětí, atd. A je to tak v pořádku, protože pro takové lidi - "klasické diváky" - je seriál udělaný. Není to pro študované historiky Má nastínit a přiblížit tehdejší dobu. A pokud chce někdo vědět víc nebo chce vědět, jak to bylo všechno ve skutečnosti, není nic jednoduššího než trochu zapátrat na internetu, na wikipedii nebo si třeba koupit nějaké knížky. tak jsem to udělala já a nakonec to dopadlo tak, že o Tudorovcích a tudorovské Anglii vím opravdu hodně, mám dost načteno a nakonec jsem dokonce psala na toto téma i ročníkovou práci. 

 
Ale pořád je to jeden z mých nejoblíbenějších seriálů, i když vím, že jsou v něm jisté chyby. Miluju kostýmy, baví mě ty vztahy, líbí se mi herci a k tomu všemu mě hodně zajímal ten rozkol v anglické církvi, což asi běžného diváka moc nezaujme. Nejvíce jsem si oblíbila postavu  vychytralého Thomase Cromwella a krásnou a chytrou Annu Boleynovou. Bohužel, oba skončili na špalku, ale taková to prostě byla doba...Pilíře země
Dalším seriálem, který mě hodně bavil, jsou Pilíře země. Ani nevím, jestli se to dá nazvat seriálem, má to jen čtyři části, ale mě to hodně bavilo. Děj se taktéž odehrává v Anglii, ve 12. století. Příběh se točí okolo mnoha postav a převážně se odehrává mezi obyčejnými lidmi a celé je to o stavění jedné katedrály ve městečku Kingsbridge. Film byl natočený podle knižní předlohy od Kenna Folleta, kterou mám momentálně rozečtenou a je to fascinující. 


Borgiové, Spartakus, Vikingové a Da Vinci
Zkoušela jsem taky seriál Borgiové, taky proto, že tam hraje můj oblíbený Jeremy Irons. Tentokrát se jedná o Itálii a známý papežský rod. Bohužel mě to nezaujalo a spíš mi z toho bylo zle, co všechno se mezi těmi biskupy a tak dělo. Takže nic pro mně...

Když zabloudím trochu do staršího období, narazím na Spartaka. První sérii jsem viděla celou, ale taky se přiznám, že se mi to moc nelíbilo. Ani nevím proč, je to takový zvláštní seriál.

Co se Vikingů týče, byli mi doporučeni, ale ještě jsem si nenašla čas, abych se na to mrkla, tak snad co nejdříve. 

A ten nový seriál o Da Vincim je bezesporu zajímavý, i když je to dost sci-fi... Ale Leonarda mám hodně ráda - další velmi záhadná postava historie. Viděla jsem pár dílů, ale zatím nekoukám dál, možná později.

Hra o trůny
Pak tady je slavná Hra o trůny, což je teda spíše fantasy, ale silně inspirovaná anglickou Válkou růží. To je kapitola sama pro sebe. Samozřejmě mám tenhle seriál moc ráda, ale knížky jsou prostě lepší. První série se mi líbila opravdu hodně, v té druhé a pak ve třetí pro mě ale už byly chvíle, kdy jsem se i trochu nudila, což ale neznamená, že se mi to nelíbí. Ale nevím, jestli se mi zrovna zamlouvá směr, kterým se příběh ubírá a k čemu vlastně spěje. No, uvidíme, ještě mě na poličce čeká čtvrtý a pátý díl...

Bílá královna
Asi o trochu víc mě baví nový seriál, který zrovna sleduju a to Bílá královna. Zachycuje období války růží a je to opravdu hodně zajímavé a napínavé. Najdou se v něm i nějaké magické prvky, ale těch základních faktů se to samozřejmě drží. Seriál je natočený podle knižní série Válka sestřenic od Philippy Gregory, která je pověstná tím, že si sem tam ráda něco přimyslí, ale na čtivosti a zajímavosti to vůbec neubírá. Na tyhle knížky se těším, druhý díl - Červená královna - mám doma a ten první - Bílá královna - už je na cestě ke mně. Opět zajímavé období. Anglickou historii mám asi nejradši, nevím, proč zrovna k ní tak tíhnu, ale je to tak. A samozřejmě opět pátrám na internetu a vyhledávám si fakta, porovnávám se seriálem a dávám si věci do souvislostí. To mě na tom baví asi nejvíc. Líbí se mi, jak je to vlastně propojené, protože v seriálu narazíme na Margaret Beaufortovou, což je babička Jindřicha VIII. z Tudorovců a taky na jejího syna Jindřicha (Henry), což je jeho budoucí otec Jindřich VIII. 
Margaret Beaufort
Nejvíce jsem si zatím oblíbila postavu mladé a odvážné Anne Nevill a sympatického Richarda, který se s ní oženil. Představa, že z příjemného, galantního a sympatického Richarda se v budoucnu stane nechvalně proslulý král Richard III. Okolo tohoto panovníka se vznáší spousta tajemství. Nejvíce je zřejmě známý ze hry od Shakespeara, kde ho autor líčí jako proradného, zohaveného hrbáče, který nemá žádné svědomí a je schopný všeho. To ale není příliš pravdivá informace. Shakespeare to tak zřejmě napsal proto, aby polichotil Alžbětě I. Tudorovně, která v té době vládla, protože Richard III. byl nepřítelem jejího dědečka a celkové nepřítel rodu Tudorovců. Ale i tak je kole této zajímavé a záhadné osobnosti spousta otazníků a asi nejvíce je jich okolo tajemné události týkající se dvou princů - Richardových synovců - kteří zmizeli v Toweru a předpokládá se, že tam byli zavražděni, možná i na rozkaz samotného Richarda.


Hodně mě potěšilo i to, že v seriálu si zahrál i James Frain jako lord Warwick, kterého jsme si oblíbila právě v Tudorovcích, kde hrál výše zmíněného Cromwella.

Bílá královna je seriál, který mě opravdu pohltil a neskutečně mě baví a zase jsem se dozvěděla spoustu nových informací, což mě těší... Určitě ho můžu jedině doporučit!

Škoda že těch historických seriálů není víc, uvítala bych klidně i nějaký z české historie, která mě samozřejmě taky zajímá. Třebva taková Třicetiletá válka nebo Albrech z Valdštejna, vláda Karla IV.... Námětů by bylo dost. (I když teoreticky vzato by se daly za historický seriál považovat i Četnické humoresky, zabývající se četníky a obdobím První republiky.)Tak snad někdy v budoucnu...

Historické filmy
Tak ještě bych tady ráda zmínila aspoň pár povedených historických filmů, které mám ráda. Ještě chvilku zůstanu u Tudorovců, protože je hned několik filmových zpracování, zabývající se osobností Alžběty I. např. Královna Alžběta, Panenská královna, Zlatý věk. Všechno jsou to zajímavé filmy, které líčí život velmi zajímavé královny a ženy.
Dále mám hodně ráda filmy týkající se rytířů, templářů atd. Takový film Království nebeské je skvělý, taky třeba Arn - templářský rytíř.
Mezi mé nejoblíbenější filmy vůbec se pak řadí Gladiátor. Skvělý je Muž se železnou maskou, to jsem zase skočila do Francie. Ještě bych mohla jmenovat některé starší francouzské filmy, napadá mě třeba Hrbáč nebo Angelika, tam už jde ale mnohem víc o romantiku než o historii, ale i tak je mám ráda. Nebo když poskočím k Velké Francouzské revoluci, tak jsou dokonalí Bídníci (i když, to už je vlastně nějakou dobu po Velké revoluci) v jakémkoli podání. A ještě před nimi vládl ve Francii Ludvík XVI. a Marie Antoinetta, což je taky oblíbené období, které se hodně využívá ve filmech.
A trocha české historie - mám ráda husitskou trilogii Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem, i když je v těchto filmech husitství jako takové hodně zidealizované
A tak bych mohla pokračovat a pokračovat...

Dokumenty
Tak ty mě samozřejmě taky zajímají, jinak to ani být nemůže... V poslední době jsem viděla pár dokumentů o gotických katedrálách, které mě neskutečně fascinují.

Knížky
Miluju historické romány, ale hlavně ty, kde je co nejvíce faktů, jako jsou třeba knihy od Alison Weirové, zabývající se anglickou historií. Od Philippy Gregory jsem zatím četla jen knížku Kacíř a čarodějka, která se mi moc nelíbila, ale už na poličce čekají další dvě, tak uvidím. Ještě mám doma nějaké knihy od Carolly Erickson a třeba první dva díly ze ságy o porodní bábě, na které se chystám a hrozně se těším. A pak samozřejmě zmíněné Pilíře země  a jejich volné pokračování Na věky věků je už na cestě.
Českou historií se pak zabývá třeba Ludmila Vaňková, od které mám pár knížek nebo třeba Vlastmil Vondruška, od něho jsem zatím nic nečetla, ale chystám se na Přemyslovskou epopej.
Zkrátka a dobře, historie je pořád zajímavá a stále má co nabídnout, ať už filmovým zpracováním nebo tím knižním. Najít se toho dá opravdu spousta. A já bych tady o historii mohla ještě nějakou dobu psát, ale už tak je článek nehorázně dlouhý a pochybuju, že to někdo vůbec přečte, takže já tady dneska končím :) Určitě ještě napíšu tak dva, tři příspěvky do tohoto dumání, nejspíše o čtení v cizím jazyce, o emoční stránce knih a pak uvidím... Prozatím se mějte krásně a pište básně. ;)

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Já mám moc ráda seriál The Rome z produkce HBO. A historii antického Říma mám celkově ráda, ale ještě jsem se nepodívala na Spartaca. Tudorovce a ani Borgie (tohle nevím, jak skloňovat) jsem také neviděla, ale chtěla bych se k tomu dostat. Na Bílou královnu se též těším, ale nevím, jestli nebude lepší si nejdříve přečíst knihy - takový problém mám s GoT, viděla jsem jen dva díly, abych si nespoilovala knihu, kterou mám strašně dlouho rozečtenou. Mám pocit, že vůbec nestíhám. :o)

  OdpovědětVymazat
 2. Přidávám se do klubu, taky jsem nadšenec do historie :)
  Nejradši mám historické knížky od zmiňovaného Folleta, teď zrovna čtu druhý díl z trilogie Století a je to naprosto perfektní. Follet je "bedna" a úžasný vypravěč, jeho knihy bych mohla číst pořád. Philippa Gregory taky není špatná autorka, knihy jsou sice trošku zidealizované, ale to jim rozhodně neubírá na čtivosti.
  A ještě ti musím doporučit španělského autora Falconése. Jeho Katedrála moře byla naprosto úžasná, a jestli se ti líbí Pilíře země, tak tohle se ti taky bude určitě líbit ;)

  Co se týče seriálů, tak sleduju Bílou královnu, viděla jsem tvoji chvástačku a tenhle seriál mě zaujal, tak jsem ho hned začala sledovat. O válce růží jsem toho moc nevěděla, ale tenhle seriál mě hodně nalákal, abych se dozvěděla něco víc. Co se týče Tudorovců, tak ty mě nikdy moc nezaujali. Na můj vkus tam je přehnané množství sexu a připadalo mi to i trochu nudné, všechno se tam strašně táhlo. Ale tudorskou Anglii mám do detailů prostudovanou, zvlášť období Anny Boleynové, to je něco pro mě :)

  OdpovědětVymazat
 3. Teda v tvém případě se pravý fanoušek nezapře :D Článek byl naprosto vyčerpávající a asi si budu muset doplnit mezery.

  OdpovědětVymazat
 4. Historické knihy a filmy mám taky moc ráda. Tudorovce jsem sledovala, protože miluju starou Anglii, ale těch postelových scén tam bylo vážně moc, to mi seriál trochu kazilo. Viděla jsem i Borgie, ale to bylo snad ještě horší. Hra o trůny je skvělá, i když tam se nedá mluvit o historii :D Ale mám ráda právě takové fantasy, které vychází ze středověku.
  Znáš knížky od Jarmily Loukotkové? Třeba Spartakus nebo Navzdory básník zpívá? Moc doporučuju, píše úžasně. Taky mám hodně ráda knížky od Henrika Sienkiewicze, třeba Quo Vadis, Křižáci, Pan Wolodyjowsky - opravdu moc doporučuju.

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images