RECENZE: Eldest (audiokniha)

19:49

Autor: Christopher Paolini
Čte: Martin Stránský
Obsah: Ve druhém díle tetralogie Odkaz Dračích jezdců se Eragon se svojí dračicí Safirou vydává do elfského města Ellesméry, aby se naučil kouzlit a bojovat, což je pro Dračího jezdce životně důležité. Eragona čeká jedinečná cesta plná dobrodružství, ale jeho mysl neustále sužuje zmatek a nejistota, protože neví, komu může věřit.
Nechte se i vy pohltit napínavým příběhem o dracích, čarodějích a odvážných hrdinech a zaposlouchejte se do charismatického hlasu Martina Stránského, díky němuž před vámi všechny fantastické postavy a jejich osudy doslova ožijí.

Je to už dlouho, co jsem četla druhý díl ze světoznámé dračí série Odkaz dračích jezdců s názvem Eldest. Co si budeme nalhávat - tato série není žádným velkolepým literárním počinem, ale přesto ovlivnila spoustu mladých lidí. Je to totiž ideální čtení pro děti a mládež, které dokáže otevřít ty úžasné dveře do světa fantazie. Znám spoustu lidí, kteří tuhle sérii kritizují, ale já k nim nepatřím. Naopak, "ODJ" je mou srdcovou záležitostí - alespoň, co se prvních dvou dílů týče. Vždyť, co tomuto příběhu chybí? Je napínavý, dobrodružný, plný fantazie, nových světů a míst a jako ve všech pohádkách, i tady svádí věčný boj dobro se zlem. A hlavně, jsou tam draci! Zkrátka ideální čtení pro mladé snílky...


Eldest je tedy druhým dílem této tetralogie a začíná přesně tam, kde ten předchozí skončil, tedy na bojišti, kde se na konci "Eragona" odehrál lítý boj s urgaly. Eldest začíná docela bezútěšně a tragicky a Eragon se svou dračicí Safirou stojí před nejednou těžkou volbou. Musí řešit své spojenectví s Vardeny, nejrůznější přísahy věrnosti a navíc ještě zranění, které utrpěl při boji se Stínem. A kromě toho samozřejmě musí pokračovat ve svém výcviku a učení, aby z něj byl lepší Jezdec. Zkrátka a dobře, nemá to jednoduché. Vydává se proto do elfského města - Ellesméry, kde se setká s podivným "Zdravým mrzákem" a odhalí fascinující tajemství elfů. Zde ho také čeká další výcvik a výuka, stejně jako Safiru. 


Právě Eldest je mým nejoblíbenějším dílem ze série. Zřejmě proto, že se z velké části odehrává v elfské říši, která mě vždycky - ve všech fantasy - fascinovala. Paolinimu rozhodně nemůžeme upřít umění vytvořit docela živý svět, který vám vyvstává před očima. Líbí se mi, jak popisuje elfskou kulturu a ani mi nijak zvlášť nevadí, že ji převzal odjinud, protože to prostě funguje.
Kromě Eragonova příběhu autor popisuje další dvě dějové linie a to Roranovu a Nasuadinu. Je to rozhodně oživení celého vyprávění, i když mě tyto části nezaujaly tak, jako ta Eragonova.

Už dlouho jsem plánovala, že si Eldesta přečtu znovu, ale pořád na to nebyl čas a tak jsem byla velmi ráda, když se mi do rukou - nebo vlastně spíše do uší - dostala audioverze příběhu a ještě radši jsem byla, když jsem zjistila, že ji nenamluvil nikdo jiný než Martin Stránský, který má velice příjemný a sympatický hlas a velmi dobře se tak poslouchá. Některé audioknihy docela utrpí tím, když je namluví někdo s nevýrazným a plochým hlasem, což o Eldestovi ale rozhodně neplatí. Martin Stránský dokáže měnit výšku i tón hlasu podle situace, mluví dramaticky tam, kde je to zrovna potřeba a zase naopak klidně v těch místech, kde se to nejlépe hodí. Celkově to působí velmi dobře a člověk se při poslechu rozhodně nenudí a jen málokdy se mi stalo, že by mi myšlenky od poslechu utekly někam jinam. 

S audioverzí své oblíbené knížky jsem tedy velmi spokojená a jsem ráda, že pan Stránský se audioknihám tak věnuje. Vidím v těchto audioverzích knížek velké plus - člověk je totiž může poslouchat kdekoli, i ve tmě. Já jsem třeba poslouchal vždycky v noci nebo v autobuse, když se mi zrovna nechtěla číst klasická knížka. Snad jediné mínus vidím v tom, že se občas může stát, že člověk při příjemném poslechu prostě usne :)
_________________________________________________________________

Za audioknihu moc děkuji audiotéce, která mi ji poskytla k recenzi.
Audioknížku Eldest - a spoustu dalších - si můžete koupit na audiotéce.cz

You Might Also Like

2 komentářů

  1. Eldest je i moje nejoblíbenější knížka ze série, hlavně proto, že je tam právě říše elfů a já elfy zbožňuju - v tom se shodneme :) Eragona a Eldesta mám ráda, Brisingr už pro mě byl takový nevýrazný, ani si ho moc nepamatuju a Inheritance mě hodně zklamalo. Ale první dva díly jsou skvělé.
    Audio knihy jsou fajn, to budu muset prozkoumat :)

    OdpovědětVymazat
  2. Mám docela ráda audioknihy. Jinak Eldest se mi taky dost líbil. Brisingra si moc nepamatuji a poslední díl jsem ještě nečetla.

    OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images