RECENZE: Cinder

16:00

Autorka: Marissa Meyerová
Překlad: Jana Zejmanová
Série:Měsíční kroniky
Díl: 1.
Žánr: sci-fi, dystopie, pro děti a mládež
Forma: paperback
Počet stran: 390
Vydavatel: Egmont
Rok vydání: 2012
Anotace: Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit.
Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil.
Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného.
Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…


Kdo by neznal pohádku o popelce, dívce, která je nucena žít u své zlé macechy, neustále musí uklízet jako služka a nesmí jít na ples, který pořádá krásný princ, hledající nevěstu... Ale co když se taková klasická pohádka přepracuje, děj se přesune do budoucnosti, do světa po čtvrté světové válce, plného androidů, kyborgů a moderní techniky, do světa sužovaného smrtící chorobou na kterou není lék a nebezpečím další války s měsíčňany? Zní vám to jako jeden velký nesmysl? Nenechte se zmýlit, já jsem si to taky dlouhou dobu myslela, dokud jsem si knížku konečně nepřečetla...


deviantArt: by MiraPau
Cinder na první pohled vypadá jako úplně obyčejná dívka, žijící v Novém Pekingu a pracující jako mechanička. Pokud se ale zadíváte pozorněji, všimnete si záhadných detailů - nápadných rukavic, které mají skrývat kovovou ruku plnou drátů i lehkého kulhání, způsobeného příliš malou kovovou nahražkou nohy. Cinder je totiž Kyborg - člověk s částmi robota, které nahrazují jeho tělesné nedostatky. Díky tomu na ni společnost pohlíží jako na něco méněcenného, na něco, co si nezaslouží úctu. Nejvíce jí opovrhuje její poručnice - "zlá macecha", u které Cinder žije a vydělává pro ni peníze. Opravuje porouchané androidy a jiné technické vychytávky a prodává součástky na trhu, kde má svůj stánek.
Z jejího všedního života ji vytrhnou dvě události a to, když ji princ Kai, který má zanedlouho vládnout celé zemi, požádá, aby mu opravila jeho osobního androida a přitom se k ní chová více než přátelsky a pak, když její milovaná nevlastní sestra Pivoňka a  zároveň taky jediná bytost, která ji měla ráda, onemocní nevyléčitelnou chorobou. V tu chvíli se Cinder úplně změní život, protože její macecha ji prodá na pokusy léků proti této chorobě, ze kterých se ještě nikdo nevrátil. Ale u ní je to jiné, lékař totiž objeví něco velmi zajímavého...


deviantArt: by blindthistle
Musím se přiznat, že jsem tuhle knížku dlouhou dobu obcházela velkým obloukem a vyhýbala jsem se jí, jak se jen dalo. Znělo mi to totiž jako jeden velký nesmysl, no řekněte - moderní popelka, která je kyborgem? Zní to přinejmenším hloupě. Ale jen dokud si nepřečtete první stranu, která mě okamžitě přesvědčila o tom, že tohle je skvělá knížka. Začetla jsem se do ní hned od první kapitoly a musela jsem na ni úplně změnit názor. Po několika stránkách jsem totiž zjistila, že je to náhodou velice zajímavý nápad a že je navíc více než dobře zpracovaný...

Knížka je velice čtivá, příjemně se čte. Cinder mi byla od prvních okamžiků sympatická, především svým humorem a tím, jak celý život brala s nadhledem. Nestěžovala si, nefňukala nad svým údělem vyvržence, naopak se snažila něco dělat a všemožně dávala najevo, že jí na názoru společnosti tolik nesejde. Kai, což je hlavní mužský hrdina mi byl taky dost příjemný, je to takový ten typ sympaťáka s černými rozcuchanými vlasy a rebelským chováním. Ale i vedlejší postavy mě zaujaly, například doktor byl skvěle napsaná postava.

deviantArt: by blindthistle
Co říct k samotnému příběhu? Připadá mi velmi originální a zajímavý, i když je pravda, že když někomu řeknete, že čtete o kyborgské popelce, začne se nejspíše smát. Ale ono to není vlastně vůbec špatné, naopak, je to naprosto geniální. No vás by napadlo, takhle přepracovat popelku? Je pravda, že děj je poněkud předvídatelný a je to dáno samozřejmě i tím, že je inspirovaný pohádkou, takže některé věci jsou jasné už od začátku, ale v tomto případě to vůbec nevadí, protože celkové zpracování úplně přebije onu předvídatelnost, protože i přesto, že některé věci tušíte, budete chtít číst dál. 

Příběh je plný napětí a humoru, ale i vážných chvilek. Pro mě bylo někdy velmi těžké knížku odložit, protože kapitoly mnohdy končily hodně otevřeně a napínavě. Ke konci jsem už prostě musela číst nepřerušeně, protože závěr byl opravdu akční a nabitý dějem. 
Co mi bylo hodně sympatické, je to, že se tahle dystopie úplně liší od všech ostatních, nenajdete tady naivní hrdinku, ani milostný trojúhelník a vlastně i romantiky je tady poskrovnu. Na druhou stranu tady máme skvěle promyšlený a vystavěný příběh s originálními prvky a krásně vykresleným světem. Už dlouho se mi u young adult nestalo, abych se tak začetla, že bych nebyla téměř schopná knihu odložit a už vůbec ne, že bych měla pocit, jako bych ten příběh spíše žila, než četla. U Cinder se mi to stalo, což jasně ukazuje na to, že je to výborná knížka.


Ukázka originální obálky
Já jsem více než spokojená, zvlášť když vezmu v úvahu, že jsem od ní neměla příliš velká očekávání. Cinder je skvělým osvěžením žánru, je výjimečná, nápaditá, zábavná a čtivá. Všem ji můžu jedině doporučit. Já jsem ale vlastně docela ráda, že jsem se k ní dostala až teď, protože vím, že druhý díl - na který mnoho čtenářů dlouho čekalo - je už v prodeji a jmenuje se Scarlet. Podle anotace zřejmě vypráví úplně jiný příběh, ale vypadá to, že i se Cinder se tam můžeme setkat.  To mě trochu mate, protože Cinder skončila hodně netradičně, tak uvidíme...

Jediné, co mě mrzí je to, že u nás tahle série není tak známá a oblíbená, protože v zahraničí je hodně populární. Možná by tomu pomohlo, kdybychom měli originální obálky, protože vím, že spoustě lidí se ty naše nelíbí. Mě se naopak líbí, možná dokonce více než ty zahraniční. Musíme doufat, že i zbylé dva díly nakonec vyjdou, byla by totiž škoda, kdyby tahle série skončila nedovydaná...


Hodnocení: 5 hvězdiček

__________________________________________________________________

Za recenzní výtisk děkuji nakl. Egmont.

Knížku Cinder si můžete koupit na stránkách nakladatelství.

Nepřehlédněte: Do konce října si ji můžete koupit s 30% slevou na stránkách nakl. Egmont v rámci akce "Milujeme fantasy".

You Might Also Like

5 komentářů

 1. Cinder mě taky hrozně překvapila. Čekala jsem slátaninu, dostala jsem hodně pěknou knížku, která, ačkoli teda byla dost předvídatelná, mě v jediném momentě nepřestala bavit. Těším se, až si budu moct přečíst druhý díl.

  OdpovědětVymazat
 2. Cinder jsem ještě nečetla, ale právě jsi mě přesvědčila a asi si ji přečtu :D

  OdpovědětVymazat
 3. ešte som knihu nečítala, ale vyzerá veľmi zaujímavo...aj obálka je krásna.. :)

  OdpovědětVymazat
 4. skvělá recenze:) a jestli tam není hrozně naivní hrdinka a do očí bijící trojúhelník tak si ji opravdu musím přečíst:)

  OdpovědětVymazat
 5. Knihu som ešte nečítala, ale tvojou skvelou recenziou si ma na 100 percent presvedčila! :) Píšeš naozaj dobre. :)

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images