Zaujalo mě: Klasika z edice Omega

15:26

V poslední době se čím dál tím víc začítám do klasiky a plánuju si přečíst spoustu takových knížek. A proto mě moc potěšilo, že se nakladatelství Omega pustilo do vydávání klasiky v novém kabátku. A že to je zajímavý kabátek! Viděli jste některé obálky?

Kromě zajímavých obálek jsou zajímavé i ceny, protože v dnešní době se jen tak nevidí, aby tak pěkně udělaná knížka stála jenom 200 Kč, alespoň většina tak stojí. Vidím v tom záměr přitáhnout mladší generace ke čtení klasiky - moderní obálky, které zaujmou především mladé lidi + příznivá cena...


 Jana Eyrová - Charlotte Brontë

Tuhle knížku jsem si koupila nedávno, tuším, že někdy v polovině září a je to první knížka z této edice, kterou jsem si pořídila, ale určitě není poslední. Tahle obálka je naprosto okouzlující a naživo je ještě mnohem krásnější. Navozuje takovou poklidnou atmosféru a uznejte, že je to knížka ideálně na podzimní čtení. Tahle obálka se rozhodně povedla!

Anotace: Román Jane Eyrová, který patří ke klasickým dílům anglické literatury, je do značné míry autobiografický. Objevují se zde zkušenosti autorky z neveselého dětství i popis postavení ženy v tehdejší Anglii. Román poprvé vyšel v roce 1847, Charlotte Brontëová ho vydala pod pseudonymem, aby se vyhnula předsudkům, které v té době ženské autorky vyvolávaly. Román se dočkal okamžitého úspěchu a později i mnoha divadelních, filmových a televizních adaptací.
Dracula - Bran Stoker

Draculu bych si chtěla pořídit jako další knížku z této edice. Tahle obálka je taky hodně zajímavá, dokáže upoutat a nikdo určitě nemůže pochybovat o tom, že se jedná o horor. Určitě se mi taky moc líbí. Zajímavé je, že Dracula vyšel ve dvou verzích - v pevné vazbě s přebalem a taky v měkké vazbě. Já si ho určitě budu pořizovat v té pevné verzi, protože se mi tak bude hodit k Janě Eyrové.

Anotace: Nejslavnější hororový příběh popisuje formou dopisů, deníkových záznamů a novinových výstřižků popisuje děsivé věci, které se odehrávají v blízkosti tajemného maďarského hraběte. Jak odhalí právník Jonathan Harker, s hrabětem není vše v pořádku. V ohrožení se ocitá i Harkerova snoubenka Mina, proto přijíždí profesor Van Helsing a začíná hon na upíra. Kniha byla nesčetněkrát zfilmována, nejslavnější adaptace pocházejí z let 1931 (Tod Browning, hlavní role Bela Lugosi) a 1992 (F. F. Coppola, hlavní role Gary Oldman).

Zabiják - Emile Zola

Zabijáka máme v povinné četbě, a protože mě zaujal, je další na mém seznamu. Tady už si nejsem jistá, jestli se mi obálka tak moc líbí... Ale určitě vystihuje děj knihy a zelenou barvu mám ráda, takže špatná není.

Anotace: Sedmý román z cyklu Rougon-Macquartové vycházel původně na pokračování v letech 1876-1877 a šokoval svým naturalismem. Zabijákem, o kterém román pojednává, je alkoholismus. V románu sledujeme sestupný vývoj rodiny kdysi úspěšných a pracovitých lidí, které závislost na alkoholu dostane do bídy, šílenství, vězení a smrti v osamění.


Paměti hraběte D'artagnana - Gatien Courtis de Sandras

Tak tahle obálka je pro změnu naprosto úžasná a dokonalá. Už jenom kvůli ní tu knížku musím mít. Má nádherné barvy a atmosféru, podobně jako Jana Eyrová. Ale i po dějové stránce mě knížka zaujala, protože byla inspirací pro Dumase a jeho Tři mušketýry.

Anotace: Fiktivní paměti skutečné historické osobnosti, Charlese de Batz-Castelmore, hraběte d´Artagnana, sepsal roku 1700 Gatien de Courtilz de Sandras. D´Artagnan byl kapitánem mušketýrů francouzského krále Ludvíka XIV., na základě jeho zásluh během povstání Frondy jej král pověřoval i tajnými úkoly. Paměti hraběte d´Artagnana se staly inspiračním zdrojem pro spisovatele Alexandra Dumase staršího při psaní jeho slavných Tří mušketýrů.
Příběhy Olivera Twista - Charles Dickens

A teď naopak ukázka obálky, která se mi moc nelíbí a dle mého názoru se příliš nepovedla. Když ji vidím, mám spíše pocit, že se jedná o komiks nebo o knížku pro děti. Asi proto raději zůstanu u svého starého vydání z antikvariátu a nového Twista si pořizovat nebudu...

Anotace: Spisovatel Charles Dickens, který prožil nelehké dětství, často zpracovával příběhy sirotků. Jeho nejslavnější knihou v tomto žánru je Oliver Twist – příběh chlapce neznámého původu, vyrůstajícího za otřesných podmínek v sirotčinci, kterého se ujme parta londýnských zlodějíčků. Jak už to u Dickense bývá, nakonec se Oliverův příběh dočká šťastného konce. Kniha byla mnohokrát zfilmována, naposledy roku 2005 Romanem Polanskim.

David Copperfiedl - Chrales Dickens

Obálka další knihy od Dickense je ale daleko lepší, ta se mi líbí moc a knížku si určitě časem pořídím...

Anotace: Román, při jehož psaní se Charles Dickens inspiroval svým vlastním životem (jeho rodiče se ocitli ve vězení pro dlužníky a Dickens si musel jako malý chlapec vydělávat na živobytí), ukazuje životní pouť sirotka Davida Copperfielda. Během svého života potkává lidi bezohledné a kruté, jako je například jeho nevlastní otec , nebo ředitel sirotčince, kam je umístěn právě po roztržce s otcem. Potkává ale i dobrosrdečné lidi a i v nevlídném sirotčinci si najde přátele. Po neradostném dětství a nelehkém dospívání nakonec David nalezne štěstí.
Paměti pařížských katů - Ch. H. Sanson

Další knížka, která mě zaujala svou povedenou obálkou a následně i anotací a ukázkou. Ráda bych i o katech a o tom, jaké to bylo povolání přečetla, takže tohle je jasná volba...

Anotace: Kniha dokumentuje více než stoletou historii pařížského rodu Sansonů, kteří po generace dědili katovské povolání. Mužští potomci rodu neměli na výběr, museli pokračovat v řemesle svých otců, byť k němu měli odpor. Takový byl i poslední potomek rodu, Charles Henri Sanson, který si po propuštění ze služeb slavnostně umyl ruce, které již nikdy neměly být potřísněny krví jeho bližních. Kniha Paměti pařížských katů přibližuje nejen osobní život lidí, kteří stáli na okraji společnosti, ale také nabízí svědectví dějin, které se často psaly právě na popravištích.

 Obraz Doriana Graye - Oscar Wilde

Tak toto ne. Tahle obálka se mi nelíbí vůbec, podle mě je to nejméně povedená obálka v edici. Tuhle si pravděpodobně kupovat nebudu a stejně jako u Olivera zůstanu u svého staršího vydání...

Anotace: Klasický psychologický román, fantastický příběh aristokrata, jemuž kouzelná moc umění propůjčila věčnou krásu a mládí. Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho podoba na plátně stárne a ohyzdní podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik mladíků uvedl do zkázy.
Božská komedie - Dante Alighieri

Knížka, kterou bych si časem určitě velmi ráda přečetla a pořídila, i když je možná trošku náročnější na čtení a to z toho důvodu, že je napsaná ve verších. Úryvky jsme četli ve škole a zaujaly mě, takže píšu na seznam... Nemůžu říct, že by se mi tahle obálka nějak extrémě líbila, ale není špatná, asi jako u Zoly.

Anotace: Děj slavné alegorické básnické skladby se odehrává o Velikonocích roku 1300, kdy autor zabloudí v lese a dostane se k branám pekla. Se svým průvodcem, antickým básníkem Vergiliem, prochází Dante napřed devíti kruhy pekla a očistcem. Setkává se zde s historickými osobnostmi, které zde musí pykat za své hříchy. Poté, v doprovodu krásné Beatrice, vstoupí básník do ráje. Básnická skladba „Komedie“, které dal Danteho současník Giovanni Bocaccio přízvisko „Božská“ se stala inspirací pro umělce od renesance až po současnost.Další knížky z edice Omega, keteré mě zaujaly:

Henryk Sienkiewicz

Edgar Allan Poe - moc povedené obálky

Karel Čapek - tak tyhle obálky jsou opravdu působivé, krásně k sobě ladí...


 
Další...
A co vy? Líbí se vám nové vydávání klasiky? Které obálky se vám líbí a které ne? 

You Might Also Like

11 komentářů

 1. Některé obálky se mi líbí a skvělý je asi i ten záměr, který s vydáním mají. :-) Ale některé jsou otřesné.. když si vezmu jaký příběh se v tom může skrývat. Třeba ten Čapek nebo Zola.

  OdpovědětVymazat
 2. Musím říct, že většina z nich mi připadá vážně povedená, hlavně ten Poe či Jane Eyrová, ale nejhorší mi připadá Božská komedie. Kdybych nevěděla co za knihu to je, tak si ji v knihkupectví ani nevšimnu.
  Po tom Zabijákovi se určitě podívám; kromě toho, že ho taky máme v povinné četbě, se mi ta obálka vážně líbí :)

  OdpovědětVymazat
 3. Některý ty obálky jsou luxusní, nejvíc se mi líbí ta Copperfieldova a Jana Eyrová, ale jiný jsou trochu mimo mísu jak říká Q.ee

  OdpovědětVymazat
 4. Q.ee: Je pravda, že některé jsou dost mimo, ale zrovna ten Zola se mi docela líbí...

  polie: Vážně? Božská komedie mi ještě tak hrozná nepřijde... Daleko méně se mi líbí třeba ten Dorian, i když je fakt, že ten zase okamžitě v knihkupectví přitáhne pozornost, protože má takovou výraznou obálku.

  Lucy King: Jana Eyorová je podle mého prostě nejpovedenější :)

  OdpovědětVymazat
 5. Taky jsem nedávno na tyhle obálky koukala a jsou fakt povedené, hlavně Jane Eyrová.

  OdpovědětVymazat
 6. Taky se mi nejvíc líbí asi Jana Eyrová. Obálky jsou to většinou hezké, ale třeba Oliver Twist a Dorian Grey opravdu připomínají spíš komiks. I když dokážu si představit, že by takové obálky zaujaly čtenáře, kteří klasiku jinak míjejí.

  OdpovědětVymazat
 7. Některé obálky jsou fakt skvělé! Třeba Poe, Jana Eyrová nebo Paměti kata Mydláře ale třeba ty komiksové se mi také moc nelíbí a Božská komedie jako obálka to není špatná, ale k obsahu se mi moc nehodí spíš to vypadá jako obálka dalšího thilleru od Steve Berryho či Dana Browna, ale celkově ten nápad moc oceňuji, aby to mladé lidi trochu natáhlo je potřeba změnit vzhled :)

  OdpovědětVymazat
 8. Koupila jsem si Annu Kareninu z této edice, a objevuje se tam hrozné množství překlepů. Nemáte podobnou zkušenost?

  OdpovědětVymazat
 9. Koupila jsem si Annu Kareninu z této edice, a objevuje se tam hrozné množství překlepů. Nemáte podobnou zkušenost?

  OdpovědětVymazat
 10. Julie Třísková: Bohužel ano, mám stejnou zkušenost. Prozatím jsem četla Janu Eyrovou a Obraz Doriana Graye a bohužel obě jsou plné menších či větších překlepů. Je to opravdu škoda, zvlášť u klasiky by si na to měli dát pozor…

  OdpovědětVymazat
 11. K té edici v podstatě patří i ten nový Conan že?Já ho mám půjčeného a přijde mi,jako by překladatel a korektor (jestli někdo takový vůbec u tvorby knihy byl) chtěli čtenáře co nejvíce znechutit špatnými čárkami v souvětí, všelijakými gramatickými chybkami a překlepy. Je sice zajímavé,že asi v polovině už chyby prakticky vymizí,ale pokud TAKTO po stránce češtiny vypadají mnohem zásadnější díla,tak je to plivanec do tváře všem studentům.Číst Zolu nebo Draculu s hrubkami opravdu nechci,byť obálky jsou snad všechny skvělé a já se tak trochu zamiloval do té "drákulovské" :)

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images