RECENZE: Bílá královna

0:35

Autorka: Philippa Gregory   
Série: Cousin's War   
Díl: 1.   
Žánr: historický román   
Forma: harback   
Počet stran: 368
Vydavatel: Alpress   
Rok vydání: 2010
Anotace: Ve válce, kdy se bratr obracel proti bratrovi, aby zvítězil v krvavém boji o anglický trůn, přišla Alžběta nejen o manžela, ale i o všechen majetek a postavení. Neobyčejně krásná a ctižádostivá vdova však získá mnohem víc: srdce samotného krále Eduarda. Po utajeném sňatku její boj o štěstí neskončí: u dvora číhá mnoho nepřátel...


Philippa Gregory je poměrně známá spisovatelka historických románů. Napsala jich už celou řadu a mezi její nejznámější knížky patří historický román z doby Jindřicha VIII. Králova přízeň (v originále The Other Boleyn Girl), který se dočkal i svého filmového zpracování. I další její román - Bílá královna - byl v poslední době zfilmován a stal se z něj úspěšný a povedený seriál.


Už dlouhou dobu jsem si od Philippy Gregory chtěla něco přečíst a jakmile jsem se dozvěděla o novém seriálu The White Queen, bylo rozhodnuto, že mou první knížkou od této spisovatelky bude právě Bílá královna, podle níž byl seriál natočen.

Alžběta Woodvillová
Přidat popisek
Děj knížky, odehrávající se za doby Války růží v Anglii, se točí okolo mladé vdovy Alžběty Woodvillové, která se rozhodne požádat o pomoc pro sebe a pro své dva malé syny nového anglického krále Eduarda z rodu Yorků, protože její muž, který mimochodem bojoval za Lancastery a starého krále Jindřicha VI., ve válce padl a ona se rázem ocitla bez pozemků a bez majetku. Setkají se na louce, stačí jim snad jediný pohled a zamilují se do sebe. Nicméně, taková láska je zakázaná, patří totiž k nepřátelským stranám. Přesto se jí Alžběta nebrání, naopak ji s pomocí své matky opatrně přiživuje. Obě jsou do jisté míry vypočítavé a ví, že pokud mladý a ctižádostivý Eduard definitivně zvítězí a usedne na trůn, mohla by se jeho láska k Alžbětě přece jen hodit. Nakonec to dojde tak daleko, že se spolu nechají tajně oddat, jenže ještě před tím než je opravdu jisté, zda se Eduardovi podaří získat anglický trůn, takže Alžběta musí proží tvelmi nepříjemné čekání, jak to vlastně s Eduardem, s ní a vůbec s celou Anglií dopadne.
Eduard nakonec skutečně zvítězí a usedne na anglický trůn jako Eduard IV. a prohlásí, že se oženil s Alžbětou Woodvillovou a ta se poté stává anglickou královnou. Ale nečeká je poklidný život v míru, protože Války růží zdaleka neskončily a Eduard ještě musí vybojovat nejednu bitvu...


Dříve než jsem se pustila do samotné knížky, shlédla jsem seriál The White Queen, který mě naprosto uchvátil. Velmi se mi líbil, ostatně můj názor na něj si můžete přečíst v recenzi. Právě proto jsem sáhla i po knižní verzi příběhu, protože jsem doufala, že se dozvím i něco víc. V tomhle ohledu jsem nakonec byla trošičku zklamaná, protože seriál se své knižní předlohy drží opravdu striktně, dokonce tak moc, že i mnohé dialogy jsou stejné (což ale rozhodně neodsuzuji), takže knížka mi nic nového nenabídla. Nicméně se příjemně četla, Gregory má jednoduchý styl psaní, díky kterému je knížka velmi čtivá. Navíc je to už zkušená spisovatelka, která přesně ví, jak napsat román, který zaujme. 

 
Co může vadit trochu zkušenějším čtenářům historických románů, je to, že Gregory trochu proslula tím, že si svá díla ráda přikresluje a určité věci si přimýšlí. To byl taky jeden z důvodů, díky kterému jsem četbu jejích knih delší dobu odkládala. Ale teď musím uznat, že to tak strašné zase není. Autorka se drží základních historických reálií, většina událostí, dat a postav opravdu vychází ze skutečnosti. Nicméně je tady pár smyšlených věcí či různých teorií, které jsou ale na druhou stranu hodně zajímavé. Tak třeba to, že podle jedné legendy patřila Alžběta i její matka k potomkům říční bohyně Meluzíny, díky čemuž byly schopné - alespoň do jisté míry - ovládat magii. Další takovou věcí je pak tajemné zmizení princů v Toweru, synů Alžběty a Eduarda, kteří byli za jistých okolností (nechci moc spoilerovat) uvězněni a po nějaké době prostě zmizeli, neznámo kam. Většinou je jejich zmizení přisuzováno králi Richardovi III. - jejich strýci. Philippa Gregory se s tím vypořádala poněkud jinak a díky tomu zde Richard vystupuje jako víceméně pozitivní postava (čímž u mě taky značně stoupla). Některé tyhle domněnky - jako třeba ovládání magie - mohou znít poněkud šíleně, ale přiznám se, že mi nakonec připadaly logické a krásně do sebe díky tomu všechny události zapadly jako jednotlivé dílky puzzle. Gregory se nebojí pokládat zajímavé otázky, co se historie týče. Jako například - co by měl Richard ze smrti svých synovců? A proč by mu nakonec Alžběta vydala i své dcery, kdyby byla přesvědčená, že zabil její syny? Jak je možné, že mužští potomci Tudorovců umírají, až nakonec jejich rod úplně vymře spolu s Panenskou královnou? Rozhodně zajímavé otázky, nutící k zamyšlení...


Co se postav týče, tak jsem si nejvíce oblíbila právě často zavrhovaného krále Richarda III., i když za to tak úplně nemůže tahle knížka ani seriál, ale spíše sama historie, Richard je prostě můj oblíbenec. (Ale v seriálu to byl velký sympaťák!). A hodně se mi líbilo, jak k němu autorka přistupovala. Samotná Alžběta si ale mou přízeň příliš nezískala. Byla to spíše taková vypočítavá ženská, která moc sympaticky nepůsobí. Ani jako královna nezaujme, prakticky sloužila jenom jako takový stoj na rození dětí, když to řeknu zjednodušeně. Pak je tady ještě hodně ctižádostivá a absolutně nesympatická Margaret Beaufortová, matka Jindřicha Tudora, Warwick "Králotvůrce" a jeho dvě dcery - Isobel a Anna, která se stala mojí velkou oblíbenkyní. Zkrátka a dobře, postav je tady opravdu hodně, jako v každém správném historickém románu, ale mrzí mě, že je Bílá královna psána jen a pouze z pohledu Alžběty a to ještě v první osobě, což mě osobně zase tak úplně nesedlo. Ale není třeba hned zoufat, protože tahle série má více dílů a každý je napsaný z pohledu jiné postavy. U nás zatím vyšly dva další díly a to Červená královna, kterou vypráví Margaret Beaufortová a Vévodkyně Lucemburská, která je pro změnu z pohledu Alžbětiny matky a ta mě opravdu zajímá. Další díl - v originále The Kingmaker's Daughter - byl měl snad vyjít v tomto roce a jeho hlavní postavou je Anna Nevillová, "Králotvůrcova" dcera a na tu se těším snad nejvíce.

Shrnuto, podtrženo: Bílá královna není tím nejlepším historickým románem, jaký jsem kdy četla, ale je velmi čtivá, i když mi občas připadala příliš jednoduchá a strohá. Osobně mi taky nesedlo vyprávění v první osobě z pohledu Alžběty Wodvillové, která mi není moc sympatická a navíc to díky tomu působilo místy hodně jednotvárně. Nicméně, autorka zde rozvádí některé své velmi zajímavé teorie, které do sebe až překvapivě logicky zapadají. Pokud jste však viděli seriál, tato knížka vám toho moc nového nenabídne a klidně bych doporučila hned sáhnout po druhém dílu s názvem Červená královna. A nakonec jedna drobná výtka k nakladatelství Alpress: Proč proboha zaměstnáváte takového grafika, který je schopný splácat obálku, jako je tahle? Jste totiž sami proti sobě, protože ta obálka je rozhodně příšerná a ani trochu nepřispěje k prodejnosti knihy. Kdybych nevěděla, o čem to je, obálky by mě zaručeně odradila. A to není jediný případ, že... Ale tak důležitý je hlavně obsah a ten je aspoň 100x lepší než obálka, takže se nenechte odradit!

Hodnocení: 4 hvězdičky                                   

A bonus nakonec: Pokud byste třeba doufali, že pod přebalem se skrývá klasická jednobarevná obálka, jste na omylu...


You Might Also Like

2 komentářů

  1. Mám už skúsenosť s touto autorkou aj v blízkej budúcnosti sa chystám čítať od nej knihu. Táto vyzerá celkom dobre. Súhlasím s tebou, že má otrasnú obálku.

    OdpovědětVymazat
  2. Mám tuto autorku veľmi rada a práve od nej čítam Rád temnoty a určite si nájdem čas aj na túto knižku. Aj keď ma trochu odrádza otrasná obálka hlavny je pribeh :))

    worldofbooks-nicki.blogspot.sk

    OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images