Z "M" SEZNAMU: Růže pro Algernon

0:48


Nevím, jestli se tato knížka na maturitních seznamech četby objevuje často. Nevím, kolik z vás ji tam má, mělo či bude mít. My ji ale máme a myslím, že je to přesně jedna z těch knih, kterou by tam měli mít všichni…

Je to už dávno, co jsem četla povídku Růže pro Algernon, která vznikla daleko dříve než román. Pamatuji si, že na mě tehdy velmi silně zapůsobila a byla jsem proto hodně ráda, když se tato knížka objevila na našem seznamu maturitní četby. Přiznám se, že jsem v té době neměla o tom, že existuje román, ani potuchy a myslela jsem, že mají na mysli právě onu povídku. Až později jsem si všimla, že máme číst román a tak jsem si ho co nejdříve sehnala a pustila se do čtení. Byla jsem zvědavá, v čem se bude od slavné povídky lišit.


Hlavním hrdinou příběhu je Charlie, člověk, který velmi touží být jako všichni ostatní. Chtěl by umět rychle číst, skvěle psát, přemýšlet o důležitých věcech a bavit se jako všichni lidé okolo něj. Rád by zapadl do společnosti, ale nemůže, jeho nízké IQ mu to totiž nedovoluje. Nemůže žít takový život, jako ostatní, uvědomuje si to a rád by to změnil.  Je odhodlaný pro to udělat cokoli, má až neuvěřitelně silnou vůli, obrovské odhodlání a velkou touhu se učit. Díky tomu byl nakonec také vybrán pro úžasný experiment - skupina vědců přišla na to, jak operativně zvýšit lidem IQ a Charlie má být první šťastlivec, který tuto operaci podstoupí. Z člověka s velice nízkým IQ se má proměnit v člověka vysoce inteligentního, prakticky v génia. 
Charlie operaci skutečně podstoupí, stejně, jako ji před ním podstoupila Algernon - myš, na které se účinek operace testoval - a stejně jako jí se i jemu začne postupně zvyšovat IQ. Charlie najednou dokáže lépe číst, postupně i chápe, o čem se lidé baví a sám je také schopný se daleko lépe vyjadřovat. Zpočátku je opravdu šťastný a nadšený, svět se mu otevírá a on se konečně může naplno stát jeho součástí. Jenomže jeho inteligence a schopnosti stále rostou závratnou rychlostí. Brzy se dostane na úroveň studentů vysokých škol, poté i jejich profesorů a nakonec je dokonce převýší. Kromě toho také začíná objevovat i ty stinné stránky vysoké inteligence. Najednou totiž zjišťuje, že lidé, které pokládal za své přátele, si z něj celé ty roky jen utahovali a posmívali se mu. Začíná si uvědomovat sám sebe, pociťuje stud a prožívá - pro něj zcela nové - pocity a emoce. Nestal se součástí společnosti, jak původně doufal, ale opět je z ní vyčleněn a z přesně opačného důvodu než před operací. Je totiž náhle až příliš chytrý, až příliš o věcech přemýšlí, je zkrátka zase jiný a nezapadá mezi průměrné lidi… Navíc si začíná všímat podivných změn, které se dějí s Algernon a přemýšlí, zda jsou předzvěstí něčeho zlého…


Většinou se všude dočtete, že Růže pro Algernon patří k žánru sci-fi, ale není to ale tak úplně pravda, protože se jedná především o psychologický román. Velice dobře a čtivě napsaný psychologický román. Charlieho příběh opravdu dokáže chytit za srdce a nutí k mnoha zamyšlením. Je to příběh o velkém odhodlání, ale také o obrovském zklamání. Příběh o lidskosti, aroganci, o společnosti a o tom, jak lidé přistupují ke všemu odlišnému. 

Autor dokonale popsal Charlieho "přerod" v génia a to, co mu to přineslo a co vzalo. Příběh je napsaný formou deníkových zápisků, které píše přímo Charlie a díky tomu je velice působivý. Můžeme tak nahlédnout do Charlieho světa a do toho, jak všechno vnímal, co cítil a jak se měnil a vyvíjel jeho pohled na věci. První kapitoly píše Charlie ještě v době před operací a text se jenom hemží pravopisnými chybami, po operaci se však forma i obsah deníku postupně mění, stejně jako se mění Charlie. Můžeme pozorovat nejen jeho intelektuální, ale i citový vývoj, který je pro něj ještě těžší. Jaký zmatek asi musí člověk ve všem mít, když se najednou stane tak nadprůměrně chytrým? 


V čem se tedy román liší od povídky? Prakticky je jen jejím rozšířením, autor přidal několik nových postav a obohatil děj o nové situace, ale jinak je příběh totožný. Musím se přiznat, že povídka na mě množná zapůsobila i o něco více, připadá mi, že v ní všechno vyniklo daleko lépe, že je taková údernější než poněkud roztahanější románová verze. Každopádně se mi ale i román velmi líbil a cenu Nebula získal jistě oprávněně.

Avšak popsat to, jak jsem Charlieho příběh prožívala, vnímala a co jsem cítila, je těžké a možná dokonce i nemožné. Je to krásný příběh o krásném člověku (a teď nemluvím o vzhledu), ale svým způsobem je velmi děsivý a mrazivý. Ten okamžik, kdy si Charlie začal uvědomovat, že jeho fascinující proměna nebude trvalá, byl šílený a přiznám se, že na samotném konci mi tekly po tvářích slzy, protože - jak je vám asi jasné - příběh neskončí dobře. 


Shrnuto, podtrženo: Ano, myslím, že tuhle knížku by si měli přečíst všichni, protože obsahuje mnoho podnětů k zamyšlení a působí až děsivě opravdově. Možná, že i někomu otevře oči, ale v každém případě na vás velice silně zapůsobí - ať už si vyberete povídku či rovnou román, Charlieho životní příběh už navždycky zůstane ve vás…

Hodnocení: 5 hvězdiček


A další knížkou z mého "M" seznamu bude Obraz Doriana Graye od Oscara Wildea.

You Might Also Like

6 komentářů

 1. Skvělá recenze naprosto souhlasím! :)

  OdpovědětVymazat
 2. To je výborné, že máte takovouhle knížku v knížkách k maturitě. Na mě také moc zapůsobila, když jsem ji četla. Ještě bych ráda viděla její divadelní zpracování, lidé si ho taky hodně chválí.=)

  OdpovědětVymazat
 3. O téhle knížce jsem už slyšela, ale vůbec nevěděla o čem je. Teď už to konečně vím a rozhodně se ji pokusím sehnat. Máš opravdu štěstí, že máte v seznamu knihy jakou jsou tyto. U nás na škole by nic takového rozhodně neprošlo.

  OdpovědětVymazat
 4. Tuhle knížku jsme četli asi před třemi lety ve škole, a vzpomínám si, že tehdy na mě velmi zapůsobila. Jak jsi už napsala, je to neuvěřitelně srdcervoucí a smutný příběh, úžasně napsaný. Sakryš, budu si to muset v blízké budoucnosti znovu přečíst!

  OdpovědětVymazat
 5. O knize neslyším poprvé, ale až po Tvé recenzi mám chuť si jí přečíst. :) My jí bohužel v povinné četbě nemáme. :(

  OdpovědětVymazat
 6. Pěkná recenze a hodně zajímavá knížka. U jsem o ní četla na blogu Brabikate a zamlouvá se mi čím dál tím víc, při nejbližší návštěvě knihovny si jí pořídím. ;-)

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images