RECENZE: Silo

14:36

Autor: Hugh Howey
Série: Silo
Díl: 1.
Žánr: sci-fi/post-apo/dystopie
Forma: harback
Počet stran: 496
Vydavatel: Knižní klub
Rok vydání: 2014
Anotace: V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt…
Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát?
Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem.
Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).

Povrch Země zpustošený a neobyvatelný. Ovzduší plné toxických plynů a lidstvo na pokraji zániku. Poslední zbytky lidské populace přežívají pouze v obrovském Silu v podzemí. Po dlouhých letech takového života jsou už docela smíření s tím, že se na povrch nikdy nevrátí. Kamery v nejvyšším patře vysílají bezútěšný obraz poničeného světa a oni se přesto snaží žít své životy, jak nejlépe umějí, pracují, milují, vychovávají své děti, ale někde uvnitř stále touží po čerstvém vzduchu a zelené trávě. A jednou za čas se skutečně najde někdo, kdo začne pátrat po pravdě, po tom, zda se na povrchu skutečně nedá dýchat, za jakým účelem vůbec silo vzniklo a co se skrývá "pod povrchem" toho všeho. Taková byla i Allison, manželka šerifa Holstona, která se rozhodla odhalit nebezpečnou pravdu a její odhodlání bylo tak silné, že se rozhodla Silo dobrovolně opustit a na vlastní oči se přesvědčit, zda je obraz, který vidí pomocí kamer, skutečný. Rozhodla se proto, že půjde dobrovolně "čistit". Kamery se totiž čas od času zanesou a je třeba je pak očistit. Takové čištění se běžně používá jako ten nejvyšší trest pro lidi, co se nějakým způsobem proviní proti systému a je nezbytné proto, aby lidé stále měli možnost vidět zničený povrch Země. 
Nyní, po dvou letech od chvíle, kdy Allson opustila Silo, je její manžel rozhodnutý ji následovat a přesvědčit se, zda byly její teorie o bezpečném povrchu skutečné a stejně jako ona, se i on vydá na povrch, aby očistil kamery a pohlédl na skutečný svět… Netuší však, jakou lavinu tím v Silu strhne. Po jeho odchodu se spustí řetězec podivných úmrtí a událostí. Začíná to pomalu vřít, lidé se bouří a systém se pomalu, ale jistě hroutí. Lidé totiž chtějí znát pravdu…


Silo se stalo bestsellerem ještě před svým oficiálním vydáním, protože ho autor nejdříve za nevelký poplatek poskytoval v elektronické podobě na Amazonu a než si ho všimlo nějaké vydavatelství, prodal už půl milionu kopií. Rozhodně slušný začátek…

Dnes je Silo ve světě skutečným bestsellerem a dokonce kolují zvěsti, že se o příběh zajímá režisér Ridley Scott, který by jej rád převedl na stříbrné plátno. Není proto divu, že mě knížka velmi zaujala, navíc anotace slibovala napínavý post-apokalyptický příběh, které mám obzvlášť v oblibě. Opravdu si ale knížka zaslouží takový poprask a mediální podporu?

Příběh je rozdělen do pěti částí a začíná více než slibně ve chvíli, kdy se šerif Holston rozhodne dobrovolně odejít z bezpečí Sila na povrch, vyčistit kamery. Autorovi se zde velmi dobře povedlo čtenáře vtáhnout do děje a vyvolat v něm napjaté očekávání toho, co šerifa na povrchu skutečně čeká. Už v závěru této první části si tak připravil opravdu nečekaný zvrat, po kterém je prostě nemožné knihu odložit.

Nicméně, ta další část má o poznání pomalejší tempo, je rozvleklejší a připomíná spíše průměrnou detektivku tím, jak se nová šerifka snaží vyřešit náhlá úmrtí. Po dočtení knihy jsem měla takový neodbytný pocit, že tato část byla spíše nadbytečná a neuškodilo by, kdyby byla o něco kratší. Na druhou stranu se v ní čtenář dozví mnoho zajímavostí o fungování sila a o životě v něm a spolu s novou šerifkou ho projde od samotných základů až po přechodovou komoru, vedoucí na povrch.

Následující části už však opět nepostrádají napětí, rychlejší tempo a nejeden nečekaný zvrat. Autor v knížce bravurně vykresluje jak jednotlivé charaktery, tak i celkovou atmosféru, která působí opravdu přesvědčivě. Kromě toho se mu až děsivou pravdivostí podařilo vystihnout to, jak funguje lidská společnost.

Závěr knížky vám pak vyrazí dech. Mě osobně ohromilo celkové vyznění a myšlenku pokládám za takřka geniální, i když se může na první pohled zdát, že nic nového už v tomto žánru vymyslet ani nejde. Po všech těch young adult romancích, které se tváří jako dystopie je to rozhodně příjemná změna.

Pokud bych to měla nějak shrnout, řekla bych, že je Silo kniha s úžasnou myšlenkou, která rozhodně stojí za přečtení, protože dobrých post-apokalyptických příběhů není nikdy dost. Jen si myslím, že by neuškodilo některé části zkrátit nebo úplně vynechat, protože ubírají ději na spádu. Mám takový dojem, že se jedná o jakési "umělé natažení" příběhu, aby byla kniha objemnější. Celkově mi celý ten mediální humbuk moc sympatický není a myslím, že by bylo daleko lepší na zadní přebal knihy uvést anotaci či ukázku z knihy než takové marketingové bláboly, že se jedná o světový bestseller, že autor vydělal více jak milion dolarů ještě před vydáním a že Ridley Scott by chtěl natočit film. Spolu s nálepkou "světový bestseller" je to pro mě ideální kombinace, která mě od knihy běžně dokáže odradit. Silu jsem však dala šanci a jsem za to ráda. I když si nemyslím, že je to nejlepší post-apo, které kdy bylo napsáno, rozhodně si své místo na policích knihkupectví zaslouží a já ho ráda doporučím dalším čtenářům, kteří mají stejně jako já v oblibě různé katastrofické scénáře toho, jak svět a lidstvo dopadne.


Hodnocení: 4,5/5


You Might Also Like

6 komentářů

 1. Rozhoduji se, jestli si koupit Silo nebo Prvních 100 - obojí mě dost láká :) Těžké to rozhodování :D :)

  OdpovědětVymazat
 2. Julča: Řekla bych, že Silo a Prvních 100 budou dost odlišné knihy, i když jsem Prvních 100 nečetla. Silo je takové trochu těžší, je to adult literatura, kdežto Prvních 100 se pořád YA, takže předpokládám, že to bude zase totéž jako u mnohých předchozích - skupinka teenagerů, trocha napětí, trocha romantiky a tak. Ale může to být taky fajn, asi to bude čtivé…

  OdpovědětVymazat
 3. Taky se vzdycky zamyslim nad tim, jestli koupit knihu s nalepkou Bestseller, ale zrovna u teto asi uz moc dlouho premyslet nebudu :)

  OdpovědětVymazat
 4. Hezká recenze. :) Já si Silo nedávno koupila a co nejdříve se ho chystám přečíst a moc se na knihu těším. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Sakra, tak jak je to s těma dílama, v téhle knize je vše, nebo je to jen první díl? Zaujalo mě to už tou obálkou, ale nerada čekám na další díly... :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Jana CM: Ono je to s touhle série takové trošku složitější. Autor nejdříve vydával jednotlivé části této knihy samostatně (to je těch 5 částí, o kterých mluvím v recenzi) a tahle knížka obsahuje všech 5 částí, takže tvoří prakticky uzavřený příběh. Pak autor napsal ještě dvě další pokračování, knihy Shift a Dust, ale těžko říct, jestli u nás vůbec vyjdou. Já si myslím, že se dá Silo víceméně pokládat za samostatnou a prakticky uzavřenou knihu…

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images