Srpen s YOLI - Labyrint: Útěk (2): O knížce a sérii

20:57

A jsem tady s první článkem do tohoto měsíčního projektu, který pořádám ve spolupráci s nakladatelstvím YOLI a který se týká knížky Labyrint: Útěk. A dnes bych vám ráda trochu přiblížila jak samotnou knihu, tak i celou sérii a taky české vydání…


Knížka, která se v originále jmenuje The Maze Runner, sklízí ve světě úspěch už od roku 2009 a mimo jiné také získala v roce 2011 cenu Kentucky Bluegrass Award. K nám se však dostává až letos, v souvislosti s chystaným filmem, který se bude v kinech promítat od září. Ale o filmu až jindy, teď bude řeč o knize…


 Nejdříve pár slov o samotné sérii…

Jedná se post-apokalyptickou sci-fi trilogii, která se řadí mezi Young Adult, tedy knihy primárně určené pro "mladé dospělé". Kromě tří dílů, které se v originále jmenují The Maze Runner, The Scorch Trials a The Death Cure, napsal autor také prequel s názvem The Kill Order

Maze Runner neboli Labyrint: Útěk

Filmový přebal

U nás vychází první díl této trilogie v češtině už 28.8. 2014, což je prakticky za pár dnů. Vím, že hodně lidí si dělalo starosti s tím, jak bude vypadat finální podoba obálky v českém vydání, protože existovalo několik možných verzí. Myslím, že to nakonec dopadlo nejlépe, jak jen to šlo. Je naprosto logické, že díky připravovanému filmu se dalo počítat s filmovou obálkou, tak to prostě v dnešní době chodí, ale nakladatelství to vyřešilo skvěle, protože filmový bude pouze přebal a pod ním se bude skrývat klasická obálka, která bude následně ladit k dalším dílům v sérii. Tak je to myslím nejlepší, protože obě obálky - jak filmový přebal, tak desky pod ním - se mi moc líbí a tak jediným dilematem zůstává, jestli si mám přebal sundat nebo ho na knížce nechat :)

Anotace:

Všechno se změní...

Obálka pod přebalem
Když se Thomas probudí ve výtahu, nepamatuje si nic než své křestní jméno. Nemá žádné vzpomínky na rodiče ani na domov a netuší, jak se dostal tam, kde je. Jeho paměť je prázdná.
Není však sám. Když se výtah otevře, Thomas zjistí, že má kolem sebe chlapce, kteří ho uvítají na Place, širokém prostranství uzavřeném vysokými kamennými zdmi.

Placeři, jak si jeho obyvatelé říkají, nevědí, proč nebo jak se tam ocitli. Kam jejich paměť sahá, vědí jen to, že každý den se otevřou kamenné brány do labyrintu, jenž je obklopuje. A stejně tak se každou noc pevně zavřou. Jednou za měsíc přiveze výtah nového chlapce. A nikdo nechce zůstat v labyrintu po setmění.

Thomasův příchod Placeři očekávali. Ale další den se objeví dívka - vůbec první, která na Plac dorazila. A ještě překvapivější je zpráva, kterou jim doručí. Placeři byli vždy přesvědčení, že když se jim podaří labyrint kolem Placu vyřešit, najdou cestu domů... ať je to kdekoli. Ale čím dál víc se zdá, že Labyrint řešení nemá.

Dívčin příchod nevysvětlitelně způsobí, že si Thomas začne připadat jiný. Něco mu říká, že by mohl znát některé odpovědi - kdyby našel způsob, jak se dostat k temným tajemstvím uzamčeným v jeho mysli.

A co od knížky můžete čekat? Především slušnou porci napětí a dobrodružství. Musíte však počítat s tím, že je to knížka určená pro mladší čtenáře, přece jen je to Young Adult a tomu také odpovídá trošku jednodušší styl, jakým je knížka napsaná. Námět i zpracování mi však připadají docela originální, a co mě zaujalo především, je množství nových slov, která si "Placeři" sami vymysleli. I přesto, že mi zpočátku hlavní hrdina Thomas nepřipadal příliš sympatický a chvílemi mi dokonce notně lezl na nervy, jsem si na něj po čase zvykla a navíc to lehce vynahradí napínavý příběh plný akce a originální, zajímavé prostředí Labyrintu. Věřím, že budete, stejně jako já, neustále přemýšlet o existenci Labyrintu, o jeho funkci a o tom, proč se tam vůbec ti teenageři ocitli a i když na některé otázky odpověď dostanete, ne všechno nám autor odhalí hned v prvním díle…

Tak co myslíte? Vypadá to hodně dobře, ne? A já vám už teď můžu prozradit, že to dobře nejen vypadá, ale opravdu to JE hodně dobré čtení. Pokud ovládáte angličtinu, můžete si přečíst poměrně obsáhlou ukázku z této knihy v angličtině ZDE. Jinak se na ukázku v češtině můžete (snad) brzy těšit tady u mě na blogu ;)


A teď ještě něco málo o pokračování…

Druhý díl s názvem The Scorch Trials by u nás měl vyjít ještě letos a to konkrétně v prosinci, tak snad to nakladatelství zvládne a brzy se dočkáme pokračování. Třetí díl - The Death Cure - pak bude následovat v roce 2015. Dám vám tady i anotace obou následujících dílů, ale prozatím jen v angličtině a doporučuji nečíst, pokud jste nečetli první díl!


The Scorch Trial - anotace: Solving the Maze was supposed to be the end. No more puzzles. No more variables. And no more running. Thomas was sure that escape meant he and the Gladers would get their lives back. But no one really knew what sort of life they were going back to.
In the Maze, life was easy. They had food, and shelter, and safety . . . until Teresa triggered the end. In the world outside the Maze, however, the end was triggered long ago.
Burned by sun flares and baked by a new, brutal climate, the earth is a wasteland. Government has disintegrated-and with it, order-and now Cranks, people covered in festering wounds and driven to murderous insanity by the infectious disease known as the Flare, roam the crumbling cities hunting for their next victim . . . and meal.
The Gladers are far from finished with running. Instead of freedom, they find themselves faced with another trial. They must cross the Scorch, the most burned-out section of the world, and arrive at a safe haven in two weeks. And WICKED has made sure to adjust the variables and stack the odds against them.
Thomas can only wonder-does he hold the secret of freedom somewhere in his mind? Or will he forever be at the mercy of WICKED?


***

The Death Cure - anotace: Thomas knows that Wicked can't be trusted, but they say the time for lies is over, that they've collected all they can from the Trials and now must rely on the Gladers, with full memories restored, to help them with their ultimate mission. It's up to the Gladers to complete the blueprint for the cure to the Flare with a final voluntary test. What Wicked doesn't know is that something's happened that no Trial or Variable could have foreseen. Thomas has remembered far more than they think. And he knows that he can't believe a word of what Wicked says. The time for lies is over. But the truth is more dangerous than Thomas could ever imagine. Will anyone survive the Death Cure?


Bonus na konec…

A nakonec ještě jeden malý bonus a tou je hra, kde si můžete "na vlastní kůži" vyzkoušet, jaké to asi je být běžcem v Labyrintu :) Ale pozor, můžete tam narazit i na nebezpečné rmuty, kteří ohrožují Placery, těm se raději vyhněte, můžou vás totiž bodnout a věřte mi, že proměna není nic příjemného!A to by bylo pro dnešek opravdu vše, příště se můžete těšit na článek o autorovi a také o nakladatelství YOLI… Pro více informací o The Maze Runner sérii můžete navštívit oficiální stránky knihy (v angličtině): www.randomhouse.com/teens/mazerunner

You Might Also Like

5 komentářů

 1. Já už se moc těším :) a jsem moc ráda, že obálky budou ucelené. Musím říct, že si na knize asi nechám filmovou, dokud nevyjde druhý díl :D
  díky za informace;)

  OdpovědětVymazat
 2. Tak na tuhle serii se vazne tesim! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Na Labyrint jsem se původně vůbec netěšila, ale teď se nemůžu dočkat :)

  OdpovědětVymazat
 4. Bože, mě z toho asi frasne! Co znamená 2015? Po dočtení druhého dílu nevím, co je horší - pustit se do anglické verze a doufat, že všechny placerské pojmy se budou dát lehce domyslet, nebo si počkat na Death cure v češtině...
  Frase, ti čóni by si měli pohnout!

  OdpovědětVymazat
 5. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, vyjde Kill Order česky a kdyžtak jaké je datum vydání? Děkuji :)

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images