Srpen s YOLI - Labyrint: Útěk (3): O autorovi a o nakladatelství YOLI

23:27

A je tady druhý článek do projektu s YOLI o knize Labyrint: Útěk. Dnes bude věnovaný autorovi a nakladatelství YOLI…James Dashner

Začnu tak trochu od konce. The Maze Runner totiž není jediná série, kterou tento americký spisovatel napsal. Naopak, na kontě má už řadu knih. Nejdříve bych ráda zmínila knihu ze série Infinity Ring - A Mutiny in Time, která mě hodně zaujala. U nás sice nevyšla, ale bylo by fajn, kdybychom si ji někdy v budoucnu mohli přečíst i v češtině. Mělo by to totiž být o cestování v čase, o návratu do minulosti do roku 1492 a všichni víme, proč je tento rok slavný. Takže to rozhodně zní více než dobře. Ale tato série je zajímavá o jednou další věcí - každý díl je (pokud jsem to dobře pochopila) psaný jiným autorem. Například díl druhý - Divide and Conquer - napsala Carrie Ryan, autorka série Les rukou a zubů. No, dám vám tady anotaci prvního dílu v angličtině, ať můžete sami posoudit…

Anotace: When best friends Dak Smyth and Sera Froste stumble upon the secret of time travel – a hand-held device known as the Infinity Ring – they’re swept up in a centuries-long secret war for the fate of mankind. Recruited by the Hystorians, a secret society that dates back to Aristotle, the kids learn that history has gone disastrously off course. Now it’s up to Dak, Sera, and teenage Hystorian-in-training Riq to travel back in time to fix the Great Breaks… and to save Dak’s missing parents while they’re at it. First stop: Spain, 1492, where a sailor named Christopher Columbus is about to be thrown overboard in a deadly mutiny…

The 13th Reality - to je název čtyřdílné autorovy série, určené především pro děti. Hrdinou příběhu je totiž třináctiletý chlapec a vypadá to na něco napínavého a dobrodružného. Námět vypadá taky zajímavě a originálně, protože v této sérii jde o záchranu reality…Další (zatím) čtyřdílnou sérii je The Jimmy Fincher Saga, další série určená pro mladší čtenáře. Nejsem si úplně jistá, ale čekala bych od toho podobný styl jako je třeba Percy Jackson…

Pak je tady zatím poslední série, která mě opravdu zaujala. Jmenuje se The Mortality Doctrine a zatím vyšel první díl s názvem The Eye of Minds. Už jenom samotný název mě zaujal, a když jsem si přečetla anotaci, nalákalo mě to na knihu definitivně. Virtuální realita, fantasy hra, která dokáže hráče úplně pohltit a šílenec, který je schopný, držet hráče uvnitř hry? Myslím, že bychom mohli do budoucna doufat i v české vydání, pokud bude mít Maze Runner úspěch. Posuďte sami…


Anotace: 

The world is virtual. But the danger is real.

Michael is a gamer. And like most gamers, he almost spends more time on the VirtNet than in the actual world. The VirtNet offers total mind and body immersion, and it’s addictive. Thanks to technology, anyone with enough money can experience fantasy worlds, risk their life without the chance of death, or just hang around with Virt-friends. And the more hacking skills you have, the more fun. Why bother following the rules when most of them are dumb, anyway?
But some rules were made for a reason. Some technology is too dangerous to fool with. And recent reports claim that one gamer is going beyond what any gamer has done before: he’s holding players hostage inside the VirtNet. The effects are horrific—the hostages have all been declared brain -dead. Yet the gamer’s motives are a mystery.
The government knows that to catch a hacker, you need a hacker. And they’ve been watching Michael. They want him on their team. But the risk is enormous. If he accepts their challenge, Michael will need to go off the VirtNet grid. There are back alleys and corners in the system human eyes have never seen and predators he can’t even fathom—and there’s the possibility that the line between game and reality will be blurred forever.
Můžete si taky přečíst ukázku z prvního dílu v angličtině ZDE.
Druhý díl - The Rule of Thoughts - by měl vyjít v angličtině ještě letos…James Dashner je nyní už několik let spisovatelem na plný úvazek, avšak v minulosti pracoval v oblasti financí a vystudoval účetnictví. Prohlašuje však, že mu čísla vůbec nechybí a že raději píše. 
Narodil se v Georgii a nyní se svou rodinou - která mimochodem čítá čtyři děti - žije v Rocky Mountains. 
Kromě psaní ve svém volném čase taky rád čte (to především), sleduje filmy, kvalitní seriály a televizní pořady, taky lyžuje, ale především - jak sám říká - čte.Je rovněž držitelem mnoha literárních cen, například:

Nakladatelství YOLI

První díl z autorovy série Maze Runner u nás v češtině vydává nakladatelství YOLI, pod názvem Labyrint: Útěk.

Toto mladičké nakladatelství, které funguje od letošního roku, spadá pod společnost Euromedia Group, což je asi největší firma v ČR, co se knih týče. 


YOLI se specializuje především na knihy z oblasti Young Adult a New Adult, které jsou určené primárně pro tzv. "mladé dospělé", tedy lidi ve věku cca 15 - 25, ale číst je samozřejmě může každý.
Vydávají (nebo teprve připravují) však knihy různých žánrů a to od romancí pro dívky, přes fantasy, až ke sci-fi a dystopickým příběhům. Takže záběr mají opravdu slušný.

Prozatím vydali 8 knížek, například Hvězdy nám nepřály, s krásnou filmovou obálkou, oblíbenou a často zmiňovanou knihu Bez naděje nebo třeba zajímavou fantasy Half Bad a další.

Osobně musím říct, že se mi líbí formát knížek, které YOLI zatím vydalo. Mají vlastně jednotnou velikost (pokud se nepletu) a všechno jsou to paperbacky (což mám ráda).
Ale je jedna věc, která se mi tak úplně nezamlouvá a tou je logo nakladatelství. Ne že by bylo škaredé, to vůbec ne, ale spíše na knížkách působí takovým romantickým a něžným dojmem (mluvím o tom motýlovi) a může vzbudit zdání, že se prostě vždycky jedná o knížku pro dívky. Což je škoda, protože třeba takový Labyrint: Útěk je knížka vhodná určitě i pro kluky, ale nevím, jak se na to budou tvářit, když budou mít na knize takového motýlka. Ale to je jen taková drobnost…

Pokud by vás zajímalo, co zajímavého si pro nás nakladatelství chystá kromě Maze Runnera, tak se můžete těšit na nové vydání knížky Jestli zůstanu a to s moc pěknou filmovou obálkou. Nicméně musím říct, že mi dost vadí to, že nakladatelství úplně změnilo název knížky a tak se z Jestli zůstanu najednou stalo Zůstaň se mnou, což je podle mě dost nesmyslný název. A vím, že nejsem jediná, komu to vadí.
Ale co se dá dělat, asi to má nějaký svůj důvod, protože jinak musím uznat, že YOLI vychází většinou svým čtenářům vstříc, jako tomu bylo například právě u obálky Labyrintu, kdy se nakonec rozhodlo, že filmový bude pouze přebal. A to je určitě fajn.
Tak to by bylo k dnešnímu tématu všechno. Pokud se chcete o autorovi a jeho knížkách dozvědět více, můžete navštívit jeho oficiální stránky: jamesdashner.com

Taky můžete mrknout na stránky nakladatelství YOLI: yoli.cz

A rozhodně nezmeškejte další článek, který by se měl na blogu objevit koncem týdne. Půjde totiž o první ukázku z knihy Labyrint: Útěk, tentokrát už v češtině!

You Might Also Like

2 komentářů

  1. Netušila jsem, že je Yoli tak nové, ale YA nějak extra nevyhledávám, tak jsem se aspoň něco dozvěděla. :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Tahle kniha mě zajímá už od té doby, co jsem ji viděla u amerických booktuberů. A ta kniha Infinity ring vypadá skvěle, musím se po ní někde podívat a zkusit jí přelouskat v angličtině :) Skvělý projekt! :)

    OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images