The Ultimate Book TAG

14:54

Mám chuť psát. Konečně! A když jsem tak přemýšlela, co (kromě recenze) bych zveřejnila, narazila jsme u Anette na tenhle TAG. Moc často se jich neúčastním (vlastně ani nevím, kdy to naposledy bylo), ale tenhle mě zaujal svými otázkami, takže jdu na to. A doufám, že vás taky zaujme… • Bývá ti špatně při čtení v autě?
Ne, většinou mi za jízdy nikdy špatně nebývá. Vlastně mi bylo špatně jen jednou v životě, když jsem byla malá, při cestě do Brna a následkem toho jsem si zničila svůj nejmilejší polštářek, kterého je mi líto dodnes. Ale co se dá dělat. Ale jinak si můžu v autě či autobuse číst celkem bez starostí, i když mám jiný problém. Nejsem schopna se tam většinu na to čtení soustředit, protože raději koukám z okna…

 • Který autor má podle tebe jedinečný styl psaní a proč?
To je docela zapeklitá otázka, na kterou je těžké najít odpověď. Asi bych řekla, že Tolkien měl hodně specifický styl psaní, protože to byl lingvista a na jazyku mu záleželo především, což je na jeho dílech hodně znát. Taky Sapkowski má takový svůj jedinečný styl, který není možné s nikým zaměnit. Nebo třeba Eco. Ale snad každý autor má svůj vlastní styl a je svým způsobem jedinečný. 

 • Harry Potter nebo Stmívání? Třemi body obhaj svůj výběr…
Tak toto je naopak velmi jednoduchá otázka s jednoznačnou odpovědí. Harry Potter. I když nezastírám, že Stmívání jsem v jisté době taky měla dost ráda, ale přece jen…
 1. Harry Potter, to je trvalý a pevný vztah, zatímco Stmívání bylo jen chvilkové, byť vášnivé, poblouznění.
 2. Harry Potter, to je silný příběh o přátelství, odvaze a boji se zlem, zatímco Stmívání je plytká upíří romance se třpytivými upírky.
 3. Harry Potter, to je i skvěle zfilmovaný příběh, který si mě dokázal získat i na stříbrném plátně, zatímco u filmového Stmívání tvůrci zkazili, co mohli a stvořili něco, co mě spíše znechutilo.
 • Nosíš s sebou nějakou tašku nebo kabelku na knihy? Jestli ano, co v ní je (kromě knih)?
Speciální tašku pouze na knihy? To asi ne, knížka je ale vždycky součástí mé kabelky, ve které nosím i další nezbytnosti, jako peněženku, doklady, mobil, popřípadě i čtečku, protože i když z ní moc často nečtu, ten pocit, že s sebou taháte v tašce prakticky celou knihovnu je prostě báječný. Cítím se pak skoro jako Hermiona, když měla svou kouzelnou kabelku, do níž se vešlo úplně všecko. Ale je pravda, že obvykle mám tu knížku, kterou s sebou momentálně tahám, ještě v jedné tašce a pak až tu knížku v tašce dám do té "hlavní" tašky. Šílené? Ani ne, věřím, že víte, o čem mluvím :)

 • Čicháš ke knihám?
Jednoznačně. Vždycky, když vezmu knížku do ruky, nejdříve ji pořádně očuchám :) Který knihomol to nedělá? Vždyť vůně knih je naprosto nenahraditelná a úžasná! Je zajímavé porovnávat, jak rozdílně voní knihy z různých nakladatelství. V tomhle ohledu mám asi nejraději Host (momentálně "šňupu" Píseň krve, chichi). A Argo taky voní hezky. No jo, tak se holt pozná kvalitní nakladatelství :)
 • Preferuješ knížky s ilustracemi nebo bez nich?
Upřímně, je mi to docela jedno a často taky záleží na tom, jaká to je knížka. Mám doma málo ilustrovaných knih a třeba takový Pán Prstenů se mi ilustrovaný nelíbí vůbec. Na druhou stranu, třeba Bajky Barda Beedleho nebo Inkoustové srdce mají drobné, černobílé ilustrace, které se mi líbí moc. A teď jsem si vzpomněla ještě na Zaklínače, který je (v hardbackové verzi) doplněný ilustracemi poměrně hojně a většinou se mi i líbí, až na některé výjimky. Třeba nový Zaklínač - Bouřková sezóna - má příšerné obrázky, alespoň podle mého názoru. Takže je to různé…

 • Která knížka se ti líbila, když jsi ji četla, ale později jsi zjistila, že to není zrovna "kvalitní psaní"?
Upřímně, tohle označení - kvalitní literatura - nemám moc ráda, protože to každý vnímá jinak a já jsem byla ochotná se se svým ředitelem hádat o tom, že Harry Potter je kvalitním čtivem skoro do krve a on si stejně stál za svým, že je to brak. Ale asi bych řekla, že by sem mohlo zapadnou třeba to Stmívání, i když na druhou stranu nemůžu autorce upřít to, že píše neskutečně čtivě a poutavě. Vzpomínám si, že mě ten příběh úplně pohltil a já jsem ty knížky vysloveně hltala. Takže je to tak špatné čtení? Není úkolem takových knih, čtenáře pobavit a vtáhnout do děje? A to Stmívání splnilo na výbornou. Nehraje si přece na žádnou intelektuální literaturu… Takže za nekvalitní knihu bych asi označila takovou, která se tváří jako něco příšerně chytrého a přitom je to brak. Třeba Coelho. Například.

 • Máš nějakou vtipnou historku z dětství, která zahrnuje knížku?
Mám a je spojena se čtení třetího dílu Harryho Pottera. Pamatuji si, že jsme ji jednou četla v parku a aby to bylo takové stylovější a dobrodružnější, rozhodla jsem se, vylézt na strom a číst právě tam, usazená na jedné z větví. No, řeknu vám, že to nebyl nejlepší nápad, protože mi pak ten ubohý Vězeň z Azkabanu spadl dolů a uletěly mu desky. Takže dodnes mám tuhle knížku v poličce se slepenými deskami a zničeným hřbetem. Ale co, je to pěkná vzpomínka a jednou ji určitě ráda povím vnoučatům…

 • Která knížka ve tvé knihovně je "nejtenčí"?
Hmm… Tak tahle otázka vyžaduje trošku hledání a já jsem tak líná! Ale dobře, kouknu se…
*po 10 minutách hledání*
Aha, takže nejtenčí budou asi Bajky Barda Beedleho, které shodou okolností zrovna čtu, takže je nemám zrovna zařazené v knihovně.

 • Píšeš? Vidíš sebe samu v budoucnu jako spisovatelku?
Psávala jsem a snad se k tomu zase jednou dostanu, ale momentálně už mám pár let nějakou dobu něco jako pauzu. prostě došla inspirace. Já mám problém s tím, že sice píšu vcelku dobře, ale chybí mi nápady a inspirace. Tak pořád doufám, že to jednoho dne přijde a kdo ví, třeba napíšu "nového Harryho Pottera" :) A i když se to nepovede, stejně doufám, že psaní bude tak nějak vždycky součástí mého života, ať už to bude psaní beletrie, odborné literatury či nějakých článků. Uvidíme…

 • Kdy jsi začala číst?
Bylo to někdy v pěti letech a mou první přečtenou knížkou byla Bratříček a sestřička. A předtím, když jsem to ještě neuměla, mi předčítali rodiče nebo jsem poslouchala kazety s pohádkami. A i pak, i když už jsem číst uměla, jsme pořád měla ráda, když mi rodiče četli. Třeba první díl HP mi ještě četla mamka a bylo vtipné, jak všechna anglická jména četla tak, jak byla napsaná. To nikdy nezapomenu…

 • Jaká je tvá oblíbená klasika?
Těch je více. Mám hodně ráda Quo vadis, Pýchu a předsudek, Farmu zvířat nebo Manon Lescaut. Taky miluju Janu Eyrovou, ta patří rozhodně mezi mé top. Nebo třeba Sherlock Holmes. A Jeptišku od Diderota jsme si zamilovala. Je toho prostě víc… 

 • Byl tvůj oblíbený předmět ve škole Český jazyk a literatura?
Určitě. I když nejoblíbenější byl vždycky dějepis, čeština byla těsně za ním. Nejvíce mě bavil sloh, protože mi vždycky šel, ale měla jsem ráda i klasickou mluvnici. A literatura mě samozřejmě bavila také, ale dlouhou dobu jsem neměla příliš v lásce povinnou četbu, asi jako všichni. Ještě dodnes se s tím trošku potýkám, ale už je to přece jen lepší.

 • Kdybys dostala knihu, kterou jsi četla a nelíbila se ti, co bys dělala?
Kdybych ji dostala od někoho blízkého, od někoho, koho mám fakt ráda, asi bych mu pěkně poděkovala a knížku postavila do poličky. Pokud bych ji dostala například od někoho ze vzdálenější rodiny, asi bych taky poděkovala a pak bych se knížky v tichosti zbavila…

 • Která méně známá série se podobá Harrymu Potterovi nebo Hunger games?
Hloupá otázka, nemám ráda přirovnávání. A tyhle dvě série jsou pro mě prostě výjimečné, nic podobného neznám. 

 • Jaký máš zlozvyk při natáčení videí?
Teď už videa netočím, na to jsou tady lepší. Ale když jsem je před nějakou dobou točila, největší problém mi dělalo časté opakování takových těch slov, které dělají zbytečnou omáčku. Nejhorší bylo asi slovíčko vlastně.

 • Tvoje oblíbené slovo?
Oblíbené slovo? Už jsem chtěla odpovědět, že žádné nemám, ale vlastně mám! Matlo! To je slovíčko, které používám snad nejčastěji a převzala jsem ho z úžasné vánoční pohádky Anděl Páně, s vynikajícím Ivanem Trojanem v hlavní roli.

 • Upíři nebo víly?
Ani jedno. Snad upíři, ale už jedině v knihách, jako je třeba Dracula. Young adult mě jednoduše začíná míjet. A nudit. A co mě míjelo a nudilo vždycky byly ty nejrůznější vílí nebo andělské série. Zkoušela jsem jednu vílí knihu - Dědičku - a ani trochu se mi nelíbila, takže byla i mou poslední.

 • Měniči nebo andělé?
Měniči.

 • Vlkodlaci nebo duchové?
Oboje.

 • Zombíci nebo upíři?
Podle nálady… Spíše zombíci, většinou je s nimi větší sranda.

 • Milostný trojúhelník nebo zakázaná láska?
Opět otázka zaměřená hlavně na YA literaturu. Ale spíše volím zakázanou lásku, pokud si už musím vybrat. Ty věčné klišoidní trojúhelníky mě už fakt neba.

 • Romantická kniha nebo akční kniha s několika romantickými scénami? 
To rozhodně záleží na momentální náladě. Mám ráda obojí, někdy mám náladičku na romanťárnu někdy na krvák nebo akční knížku s romantickými prvky. To je různé…


You Might Also Like

1 komentářů

 1. Mám hodně podobný výběr :)
  I když (don't kill me) bych si asi u výběru HP vs Stmívání, vybrala to Stmívání, které je absolutně debilní a četla jsem ho jenom kvůli kamarádce, která na něj narazila teprve před rokem, protože mi prostě HP nesedl a dál než přes třetí díl jsem nedostala.

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images