Morantologie | Nebezpečně vtipná Caitlin Moranová

17:22

Morantologii jsme nějaký čas úplně obcházela bez toho, aby mě něčím zaujala a upoutala. Teprve, když mi ji v knihkupectví ukázal taťka s tím, že to vypadá vážně zajímavě, vzala jsem ji poprvé do ruky, abych si ji konečně prohlédla. A došla jsem k názoru, že to je pravděpodobně něco, co stojí za přečtení. Nespletla jsem se, stálo to za to…


Caitlin Moranová je britská novinářka, která se proslavila především psaním sloupků pro The Times, za což obdržela i prestižní cenu. Kromě toho je také autorkou bestselleru Jak být ženou, který vyšel i u nás v roce 2012 v nakladatelství Host. Morantologie je její další knihou, jedná se vlastně o sbírku jejích nejlepších sloupků, článků, názorů a ano, recenzí.

Čtení Morantologie mě bavilo od prvních stránek, zaujal mě totiž hned úvodní článek, v němž autorka popisuje, jak se k novinařině vůbec dostala a jaké byly její žurnalistické začátky. Pro mě osobně to je jeden z nejoblíbenějších příspěvků v celé knize, působil na mě velmi inspirativně.

Články a sloupky zařazené do této knihy jsou dosti různorodé. Najdeme zde takové, které popisují Caitlininy životní zážitky, například, jak přišla pozdě na rozhovor s britským premiérem či to, jak dostala za úkol zkusit si zahrát World of Warcraft. Velkou skupinu příspěvků pak tvoří ty, zaměřené na celebrity, o nichž Moranová píše poměrně často. Všechny tyto texty spojují především dvě věci a to inteligentní humor a sarkasmus, pro Moranovou tak typický.


Kromě toho jsou zde však zahrnuty i příspěvky jiného ražení, zabývající se poněkud vážnějšími tématy. Autorka se například v zajímavém článku Knihovny - katedrály duše zabývá problémem zavírání veřejných knihoven, v dalších zase sociálními problémy.

Poslední skupinu pak tvoří její recenze na slavné britské seriály - Sherlocka a Panství Downton. To je jediná část, se kterou jsem měla trochu problém, protože tento druh recenzí nemám dvakrát v oblibě. Jsou to takové ty silně subjektivní názory, které buďto vynášejí recenzovanou věc až do nebe - jako je tomu v případě Sherlocka - nebo se naopak snaží rádoby vtipně a za každou cenu danou věc shodit - jako Panství Downton. Já nevím, ale podle mě takové recenze neplní svou funkci, člověk se z nich totiž nedozví nic konkrétního, pouze to, že Moranová je totálně odvařená ze Sherlocka, zatímco lady Mary z "Panství" je jí pro smích. Ale i přesto jsem se ani při čtení těchto článků občas neubránila smíchu…


Sečteno a podtrženo - Morantologie je skvělá kniha, nabitá snad až nebezpečným humorem a mnoha bystrými postřehy jedné známé britské novinářky. A i přesto, že jsem s ní v určitých věcech mnohdy nesouhlasila, rozhodně mi to nebránilo si knihu pořádně užít, zasmát se nebo se i nad něčím pozastavit a zamyslet. Pokud se knížku rozhodnete vyzkoušet - což vám rozhodně vřele doporučuji - připravte se na to, že vám styl humoru Caitlin Moranové nemusí úplně sednout. Hlavně, pokud nemáte rádi sarkasmus a někdy až kontroverzní názory či "rýpaní". Kromě toho je autorka také skutečnou feministkou a ve svých textech to dává silně najevo. Na druhou stranu, nemusíte s ní ve všem souhlasit, někdy je totiž dobré se na problém podívat z jiné stránky, kterou vám právě Moranová může třeba nabídnout…

4,5 z 5


Morantologie - Caitlin Moranová, z anglického originálu Morantology přeložila Petra Jelínková, vydalo nakladatelství Host v roce 2014.

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Doteď jsem o této knížce nevěděla, díky za tip :)

  OdpovědětVymazat
 2. Také slyším o ní poprvé a hned píšu do knih, které si chci přečíst!

  OdpovědětVymazat
 3. Zní to dobře, nejspíš si ji přečtu. :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Vypadá to, že to bude zajímavá oddechovka, díky :-)

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images