Seriál Wolf Hall | Tak "trochu" jiní Tudorovci

19:12

Před měsícem shlédla světlo světa nová britská minisérie z dílny BBC s tajemným názvem Wolf Hall, za kterým se skrývá kostýmní drama z tudorovské Anglie. Filmů a seriálů s podobnou tématikou už tady sice bylo vcelku dost, ale když se něčeho chytí BBC, většinou to nemůže dopadnou jinak než skvěle. Což se u Wolf Hall ostatně i potvrdilo…

Tudorovci docela jinak…
Seriál Tudorovci patří mezi mé oblíbené. Byl to vlastně on, který stál na počátku mého hlubšího zájmu o historii a možná právě díky němu teď historii i studuji. Ale přece jen je to seriál dělaný pro velkou masu diváků, je plný nepřesností a hlavně zbytečné "akčnosti". Podobně je na tom i další seriál zabývající se tímto obdobím - The White Queen - který je pro změnu až příliš romantický a plný fantaskních konspiračních teorií (ale stejně ho mám ráda).  

Wolf Hall je ale docela jiný. Jedná se o adaptaci knih známé britské spisovatelky Hilary Mantelové. Konkrétně tedy dvou dílů plánované trilogie Thomas Cromwell - Wolf Hall a Předveďte mrtvé. Hilary Mantelová si při psaní svých knih zakládá především na historické přesnosti, což zachovává i seriálové zpracování. Takže místo akce a erotických scén, čekejte spíše komornější drama, které vám dá nahlédnout do života jednoho muže, který se z docela nevýznamného člověka vypracoval až na samotný vrchol.


Proč právě Wolf Hall?
Zajímavý název, že? Skoro to vypadá, jako by s Tudorovci ani neměl nic společného, ale není to tak docela pravda. Wolf Hall je totiž název rodinného sídla Seymourů. A pokud se v tom alespoň trochu orientujete, tak jistě víte, že z tohoto rodu pocházela třetí manželka Jindřicha VIII. Ta jediná, která mu byla schopná dát syna. 

A právě kolem toho se většina děje seriálu také točí. Jindra si uvědomuje, že mu už jeho stará manželka syna neporodí a tak se poohlíží jinde. Jenomže, jak se zbavit nepohodlné ženy? Rozvod byl v té době velmi komplikovanou záležitostí, a když je vaše královna ještě navíc dcerou mocných španělských vládců, je to dvojnásob složité. A tak se král obrátí na svého nejbližšího přítele a nejlepšího rádce, kardinála Wolseyho, jednoho z nejmocnějších lidí v Anglii. Jenomže ten selže. Nedokáže rozvod zařídit, neumožní králi nový sňatek s Annou Boleynovou, po němž tak prahne. Milý kardinál upadne v nemilost a Jindra je bezradný. Co teď? Kdo to pro něj zařídí?


A v tu chvíli se na scéně objevuje zpočátku prakticky neviditelný Thomas Cromwell, který pro kardinála pracuje. Muž z velmi nízkých poměrů, jímž všichni mocní opovrhují. Ale přestože nepochází z žádného mocného rodu, je velmi schopný a chytrý. Dokáže se chopit příležitosti, využít situace a díky tomu začne pomalu stoupat vzhůru. Šplhá po žebříčku královy přízně až do nebeských výšin. Z neurozeného Cromwella se tak rázem stává nejmocnější muž Anglie. Právě jeho příběh sleduje seriál Wolf Hall a právě z jeho pohledu divák sleduje významné milníky tudorovské éry - rozvod s Kateřinou Aragonskou, nástup Anny Boleynové k moci, vznik nové, anglikánské církve a poté i následný Annin pád, který bude velmi hluboký a skončí až na popravišti v Toweru. A u všeho bude stát právě on - Thomas Cromwell.

Wolf Hall tedy právě proto, že celý děj spěje k jedinému okamžiku. K tomu, kdy Annu Boleynovou začne pomalu střídat nenápadná Jane Seymourová z Wolf Hallu, až si nakonec definitivně získá plnou královu přízeň. Wolf Hall také proto, že to byla doba plná lstí a intrik, kdy byl skutečně člověk člověku vlkem.

Podívaná pro náročnější…
Přesně tak bych tuto minisérii definovala. Není to seriál pro všechny, nebyl dělaný pro velké masy diváků a jeho úkolem není bavit a šokovat. Jak už jsem zmínila výše, je to spíše komornější drama, vystavěné na atmosféře, kterou navíc dokresluje úžasná hudba. Je zaměřený na příběh člověka, o němž se příliš nemluví a který je poněkud opomíjen, protože stál spíše v pozadí, i když byl velmi významnou postavou. Thomas Cromwell je velmi zajímavou osobností, zaujal mě už v Tudorovcích. Kdo to vlastně byl? Nelítostný muž bez skrupulí, který byl schopný všeho, včetně mučení svých známých? Člověk, jenž využil příležitosti a zaujal místo svého pána Thomase Wolseyho? Zrádce nebo spíše oběť? 

Líbí se mi, jak jej vykresluje seriál, respektive Hilary Mantelová. Poukazuje především na to, že Cromwell byl taky hlavně člověk, se svými starostmi a bolestmi. Vykresluje ho jako věrného služebníka a zároveň jako velice šikovného a schopného muže mnoha talentů. Divák má tak možnost vidět různé stránky jeho osobnosti.
Claire Foy jako Anna Boleynová

V neposlední řadě je třeba zmínit skvělé herecké obsazení, především Mark Rylance jakožto Thomas Cromwell má můj velký obdiv, protože se podle mě své role zhostil na výbornou a ráda bych věřila, že Cromwell byl skutečně takový, jak ho hraje Rylance. Ale samozřejmě i ostatní herci byli vybráni citlivě, vzhledem ke svým rolím a zahráli je perfektně. Vyzdvihla bych hlavně Claire Foy, její Anna Boleynová je prostě výborná (i když mou favoritkou stále zůstává Natalie Dormer). V seriálu se také objevuje Mark Gatiss alias Mycroft Holmes, v roli slizkého a krajně nesympatického biskupa Gardinera. 

Kniha versus seriál
Knižní předlohu, tedy spíše první díl série s názvem Wolf Hall jsem četla už před nějakou dobou a díky seriálu jsem po ní sáhla znovu, abych si děj připomněla a mohla pak navázat dalším dílem (Předveďte mrtvé), který jsem ještě nečetla. Můžu ale říct, že seriálová adaptace se opravdu povedla. Zachovává takovou tu poetičnost knižní předlohy, historickou věrnost a atmosféru. Jako jediné mínus vidím to, že bylo natočeno pouhých šest epizod, které si daly za cíl shrnout děj dvou poměrně objemných knih, což je samozřejmě nemožné a tak v seriálu uvidíte jen zlomek toho, co se můžete dočíst v knihách. Především tedy ty významné události a zvraty.


Bude druhá série
Šestá a tedy závěrečná epizoda seriálu končí (a troufám si říct, že to není spoiler) mrazivou a drsnou popravou Anny Boleynové. Tedy v době, kdy je Cromwell takřka na vrcholu moci. Předpokládám, že ve stejném okamžiku také končí druhá část knižní trilogie a je tedy jasné, že bude pokračování, na němž autorka už také pracuje. A seriáloví tvůrci oznámili, že se dočkáme Cromwellova pádu také v televizní podobě, takže pokud vás Wolf Hall zaujal, můžete se už teď těšit na druhou řadu. A věřím, že ta bude stejně (ne-li více) dramatická, neboť bude líčit Cromwellův pád na samotné dno, který bude stejně strmý, jako byl jeho vzestup. No, myslím, že se máme opravdu na co těšit…

You Might Also Like

3 komentářů

 1. Teda, to vypadá vážně skvěle! Tudorovce jsem viděla, líbili se mi, ale bylo tam na mě možná až příliš erotických scén. Ale tohle mě hodně zaujalo, určitě se na to podívám.

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělá recenze, o tomto seriálu vím už dlouho, doposud jsem se k němu nedostala, ale tvůj článek mě na něj ještě víc nalákal. K obsazení bych jen přihodila takovou perličku - nevím, jestli to víš, ale Mark Rylance si ve filmu The Other Boleyn Girl zahrál jinou známou figuru z tudorovské éry, a to Thomase Boleyna, takže by se dalo říct, že kopal za oba dva tábory. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za pochvalu, jsem ráda, že se recenze líbí :) A taky jsem ráda, že jsem snad dokázala nalákat. určitě se na seriál podívej, stojí to za to!
   A taky děkuji za zajímavost! The Other Boleyn Girl jsem viděla několikrát, ale tahle souvislost mi vážně nedošla. Asi se na film kouknu ještě jednou, abych se na to mohla zaměřit :)

   Vymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images