Do ucha: Arsèn Lupin kontra Sherlock Holmes

13:51

Sherlocka Holmese můžu snad v jakékoli podobě a proto, když jsem narazila na tuto verzi v podobě audioknihy, neváhala jsem ani okamžik. Navíc, když zde v hlavních rolích vystupují dva mí oblíbení herci - Viktor Preiss jako Sherlock Holmes a Ivan Trojan v roli lupiče džentlmena Arsèna Lupina - nebylo zkrátka co řešit…


Jedná se o dramatizaci příběhu francouzského spisovatele Mauricea Leblanca, který si do svého příběhu vypůjčil postavu geniálního Doyleova detektiva Sherlocka Holmese, aby ho postavil proti nejslavnějšímu francouzskému lupiči Arsènovi Lupinovi.

Děj se točí okolo vzácného modrého diamantu, který byl za podivných okolností ukraden. Případu se chopí policie v čele s inspektorem Ganimardem, kterému je jasné, že všechny ty podivnosti má na svědomí proslulý Arsèn Lupin a jeho společnice tajemná Blondýnka. Jenomže Lupin je ten nejmazanější lupič a Ganimard na něj jednoduše nestačí. A proto policejní ředitel povolá na pomoc slavného Sherlocka Holmese, toho nejlepšího z nejlepších detektivů, který hravě vyřeší kdejakou záhadu a zločin. Jak dopadne střet těchto dvou velikánů? Podaří se Holmesovi Lupina dostat na mříže nebo bude poražen?

Nahrávka je docela krátká, má necelou hodinu. Je strhující od prvního okamžiku, děj má rychlý spád a posluchačovy myšlenky tak nemají žádnou šanci od poslechu utíkat jinam. Perfektní poslech kromě děje zaručuje především skvělé herecké obsazení v čele s Ivanem Trojanem a Viktorem Preissem. Pro Viktora Preisse není postava Sherlocka Holmese vůbec neznámá, už mnoho let je jeho představitelem a perfektně se na něj hodí. Navíc, dialogy mezi ním a Ivanem Trojanem jsou famózní. Oba herci jsou přátelé a to vzájemné špičkování tak působí zcela přirozeně. 

Mluvené slovo je samozřejmě - neboť se jedná o dramatizaci a ne o klasickou audioknihu - často doprovázeno hudbou a jinými doprovodnými zvuky, které děj perfektně doplňují.

Shrnuto podtrženo, Arsèn Lupin kontra Sherlock Holmes je velmi příjemnou "rozhlasovou" dramatizací, kterou si bez problému poslechnete cestou do práce a snad vás i příjemně naladí na celý den. Jemný francouzský humor se zde střídá s typickou britskou strohostí, rozuzlení je pak takřka geniální a především zábavné. Nejednoho příznivce Sherlocka Holmese navíc jistě potěší i narážka na detektivův nejslavnější případ o psu Baskervillském. 


Vydavatelství Tympanum je už zkrátka jistou zárukou kvality, co se audioknih týče. Já osobně mám nejraději právě dramatizace, s větším počtem herců, které mi připadají zábavnější a příjemnější na poslech než obyčejně audioknihy, které snad občas mohou působit monotónně. U této nahrávky to však rozhodně nehrozí.

Osoby a obsazení

Arsėne Lupin, lupič gentleman – Ivan Trojan
Duval, novinář Le Journal de Paris – Ivan Řezáč
Policejní inspektor Ganimard, úhlavní nepřítel Arsėna Lupina – Pavel Rímský
Slavný anglický detektiv Sherlock Holmes – Viktor Preiss
Doktor Watson, anglický lékař, jeho přítel a pomocník – Jaromír Meduna
Architekt Destange – Stanislav Zindulka
Baronka z Crozonu, majitelka modrého diamantu – Dana Černá
Baron z Hautreku, starý muž, posléze mrtvý muž – Jaroslav Kepka
Rakouský konzul Bleichen – Arnošt Goldflam
Policejní ředitel města Paříže – Miroslav Táborský
Klotylda, zároveň řádová sestra Lotty, také mademoiselle Tilda i drahoušek Kló neboli Blondýnka – Andrea Elsnerová
a další 


You Might Also Like

2 komentářů

  1. Já mám Holmese velice rád. Myslím si, že je to postava natolik ikonická, že je těžké ji zahrát (mně osobně se nejvíc líbil v roli Sherlocka Holmese Rupert Everett) či napodobit. Proto mám k "neoriginálním" příběhům s tímto detektivem trošku despekt. Nicméně tvoje recenze napovídá, že v tomto případě bych nemusel mít strach ani z literární předlohy ani z hereckého podání. Díky za tip.

    OdpovědětVymazat
  2. Sherlock je ikona, ale můžu Vám doporučit trošku jiné modernější dílo. Jussi Adler-Olsen napsal pár hodně zajímavých detektivek. Nějaké info najdete: www.jussiadlerolsen.cz

    OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images