Do ucha: Nebezpečné známosti

17:48

Víte, jak zní recept na skvělou audioknihu? Vezměte dobrý příběh, sežeňte ty správné herce, vytvořte dokonalou dramatizaci a navrch přidejte špetku hudby. Víte co vám vznikne? Nebezpečné známosti od vydavatelství One Hot Book.

Nebezpečné známosti francouzského spisovatele Choderlose de Laclose jsou známým epistolárním románem, odehrávajícím se ve Francii 18. století. V době svého vydání vyvolal román vlnu pobouření, protože zcela bez obalu kritizuje tehdejší mravy a chování smetánky. Vydavatelství One Hot Book přináší tento román v upravené a lehce zkrácené podobě ve formě audioknihy.

Hlavní postavy - Vikomt de Valmont a Markýza de Merteuil - jsou svým přepychovým životem znudění šlechtici, kteří stále hledají nové a nové příležitosti k rozptýlení a pobavení se. Mezi jejich největší záliby patří především svádění nic netušících obětí, které pak zase bezstarostně odvrhnou a hledají zase jinou oběť. S velkou chutí si pohrávají s city lidí a zálibně pak sledují jejich neštěstí. Takové jsou dvě ústřední postavy, jimž propůjčili své hlasy Vilma Cibulková a Jiří Dvořák. Nutno podotknout, že i přestože se jedná o dva takové falešné, arogantní a cynické zhýralce, musela jsem si je prostě oblíbit. Vilma Cibulková a Jiří Dvořák se totiž svých rolí chopili jednoduše skvěle.


Ale i další postavy stojí za zmínku. Máme tady mladičkou a naivní Cécile de Volanges (Klára Issová), která se po návratu z kláštera beznadějně zamiluje do bezradného rytíře Dancenyho (Jan Meduna), přestože se má provdat za staršího a bohatého muže. Jejich vztah je pak středem celého románu. Právě oni se totiž stanou nic netušícími oběťmi oněch dvou intrikánů, kteří si vezmou do hlavy, že využijí mladické naivity a trošku se na jejich účet pobaví.

Nebezpečné známosti bezesporu patří k nejlepším audioknihám, jaké jsem kdy slyšela. Jedná se o opravdu dokonalou dramatizaci, díky které vynikne charakter románu v dopisech. Dopisy jednotlivých protagonistů čtou jejich představitelé a posluchač tak nikdy neztrácí přehled o tom, čí dopis právě poslouchá. Vše je navíc doplněno tematickou dobovou hudbou a různými dalšími zvuky, které skvěle podtrhují atmosféru příběhu. Jen škoda občasných moderních temných hudebních prvků, které mi tam trochu neseděly. Měly pravděpodobně přispět k umocnění dramatického děje, ale dle mého byl jejich účinek spíše opačný. Nicméně, nejsou příliš časté, takže nijak zásadně neruší.

Musím však obdivovat práci všech interpretů, kteří výborně dokázali vystihnout charaktery svých postav a jejichž hlasy jednoduše lahodí uchu. Nebezpečné známosti jsou zkrátka mistrovským dílem ve všech ohledech. Pokud máte rádi audioknihy, musíte vyzkoušet i tuto, protože vás rozhodně nezklame. A pokud jste třeba ještě žádnou audioknihu neposlouchali, zkuste začít právě touto, která patří k tomu nejlepšímu, co vydavatelství One Hot Book doposud vydalo. Pokud nevěříte, poslechněte si ukázku…Audioknihu si můžete zakoupit v internetovém obchodě Audioteka.cz

You Might Also Like

1 komentářů

  1. Nebezpečné známosti už jsem četla, takže do audioknihy se asi nepustím, ale je pravda, že k epistolárnímu románu se to skvěle hodí. Pustila jsem si ale ukázku a musím ti poděkovat, protože jsem konečně zjistila, jak se čte autorovo jméno. :D

    OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images