Filmový Jan Hus | Ambiciózní projekt k 600. výročí Husovy smrti

17:45

Snad nikomu neuniklo, že letos se slaví 600. výročí smrti - či lépe odkazu - Mistra Jana Husa. K této příležitosti se Česká televize rozhodla natočit třídílný historický film s Matějem Hádkem v hlavní roli, který by připomněl život a smrt našeho velkého reformátora. Kritika si na něm docela smlsla. Co na něj říkám já?


Období husitské revoluce patří v poslední době k těm nejdiskutovanějším částem naší historie. A není se čemu divit, vždyť obraz této doby je snad nejpokřivenější, zneužitý jak národním obrozením, tak ideologií bývalého režimu a zbavit ho toho balastu kolem rozhodně není jednoduchý úkol. Historici v čele s Františkem Šmahelem se o to usilovně snaží už delší dobu, ale je třeba, aby se skutečný obraz husitství dostal i mezi laiky. A právě takový úkol si dali i tvůrci této minisérie, která má Jana Husa ukázat konečně především jako člověka a ne jako trpícího Krista, jak ho představoval starší Vávrův film.

Zpočátku jsem si nebyla jistá, jak se Matěj Hádek bude na roli Jana Husa hodit, ale s výsledkem jsem nakonec více než spokojená. Opět si dovolím srovnání s Vávrovým filmem, v němž roli Husa ztvárnil Zdeněk Štěpánek. V jeho podání byl Hus k smrti vážný, ponurý a sveřepý. Takový ale skutečný Hus nebyl, mnohem více se mu blíží právě Hádek, se svou lidskostí i se smyslem pro humor. Zároveň ale působil dostatečně důstojně a odhodlaně. A že zase není tlustý? Kdo vůbec dnes může říct, jak skutečně Jan Hus vypadal? Žádná historická podobizna dochována není a o jeho vzhledu si tak můžeme udělat představu jen z mála pramenů. V jednom z nich se sice sám Hus zmiňuje, že "je tlust", ale můžeme posoudit, co v 15. století znamenalo být tlustý?


Ale především, o takové detaily není třeba se hádat. Film má poukázat na něco jiného. Především ho vnímám jako nápravu toho pokřiveného obrazu nebo minimálně jako pokus o ni. A to splňuje skvěle. Jistě, kritici mu vytýkají přílišnou čistotu prostředí a oděvů. A já proti tomu budu argumentovat. Film totiž zobrazuje především vyšší vrstvy - univerzitní mistry, krále, šlechtice, církev. Opravdu máme stále tak zkreslené představy o středověku, že přijímáme ten zastaralý pohled na něj jako na něco špinavého a temného? Opravdu si myslíte, že univerzitní mistři chodívali ve špinavých hadrech? Naopak, v té době podobní lidé velice dbali na svůj vzhled a čistotu.

Další kritizovanou věcí je to, že se film málo zabýval postavou samotného Husa. Dokonce se v této recenzi na  portále iDnes můžete dočíst, že jediné, co se recenzentka o Husovi dozvěděla, bylo to, že se rád koupal a tajně miloval českou královnu. V tom případě je mi milé paní upřímně líto, protože jsme asi viděly docela jiný film. Já se o Husovi dozvěděla, že přestože to byl kněz, dokázal se i bavit, měl smysl pro humor a kolem sebe lidi, které miloval a kterými byl milován. Ale především to byl člověk, který byl přesvědčen o své pravdě a to tak, že pro ni byl ochotný i zemřít. Jen těžko se takový člověk později nestane symbolem. A že film nepronikl do hlouběji jeho myšlenek, do jeho nitra? Upřímně, jak byste to chtěli udělat? Kdo dnes může říct, že Husovi rozumí natolik, aby si dovolil odhalit jeho nitro? A rozuměl mu vůbec někdy někdo natolik? Dokázal by dnešní průměrný divák pochopit Husovo myšlení? Asi těžko…


Stížnosti jsou také na scénář. Tady mi nezbývá než jen nechápavě kroutit hlavou, protože dost dobře nechápu, kde tu chybu kritici vidí… Osobně jsem se scénářem žádný problém neměla, přišel mi dostatečně srozumitelný. Stejně tak nemám problém ani s výpravou a kostýmy, ty mi přijdou na české poměry velmi dobré. Líbila se mi také práce kamery a celková atmosféra snímku, který působil tak "šedavě a ponuře", což se k tématu i době jedině hodí.

Podle některých je film opět černobílý, stejně jako původní verze. Prý se zase zvrhl v pouhý boj "dobra se zlem", kde dobro zastupuje Hus a zlo církev. A já musím opět nesouhlasit. Naopak jsem měla dojem, že nový film není ani náhodou černobílý. Ano, ukazuje nám "zlého a zkaženého" papeže, který si užívá v lázni, zatímco chudí trpí. Ale to není klišé, to je skutečnost. Baldassare Cossa byl vskutku kontroverzní postavou. Ale uvidíme tady i "ty hodné" zástupce církve, v podobě dominikána, který s Janem mluví těsně před upálením a projevuje pochopení a soucit. Tak kde vidíte tu černo-bílost? V tom, že film tehdejší církev líčí jako nenasytnou korporaci? A jak jinak ji vylíčit, když taková - alespoň z velké části - skutečně byla?


Klišé, ano, to je slovo, které se v recenzích na tento snímek vyskytuje vskutku často. Klišé sem, klišé tam. Někdy mám pocit, že recenzenti tohle slovíčko cpou do textu vždycky, když neví, co jiného by ještě napsali, popřípadě ve chvíli, kdy už prostě nemají co říct. Zlý papež = klišé. Tanec na královském dvoře? Ale prosím vás - klišé! Kostnice plná neřesti a hříchu. Ano, hádáte správně, taky klišé. A nezapomeňte na ty chvíle, kdy Jan Hus před smrtí myslí na svou rodinu a své milované - největší klišé na světě… Nebo že by to bylo tak, že v dnešní době už je prostě všechno klišé? Já opravdu nevidím žádné klišé v tom, když člověk, který ví, že ho brzy čeká smrt, myslí na své blízké. Na co by měl v takovou chvíli myslet, aby to nepůsobilo jako klišé? Na pivo a buráky? Stejným případem je i zmíněný tanec na královském dvoře. Měli by spíše pořádat zápasy sumo, aby to bylo dostatečně neotřelé?Jediné, s čím můžu aspoň trochu souhlasit, je nepříliš povedená hudba. Tóny elektrických kytar se opravdu do takového filmu nehodí. Očekávala bych spíše silný, instrumentální soundtrack, který by dokonale podtrhl dramatickou atmosféru. Ano, hudba je jediným krokem vedle a poněkud degraduje ty nejvypjatější situace, jako například samotné Mistrovo upálení. 

Co se hereckých výkonů týče, tak nad všemi poněkud více vyčnívá Vladimír Javorský v roli krále Václava VI., kterého zahrál bravurně. Líbil se mi i Dolanský, který si zahrál zrádného Štěpána z Pálče. To jeho vnitřní dilema, tu rozpolcenost bylo opravdu zajímavé sledovat. Také se mi líbila postava krále Zikmunda a konec konců i postava Baldassare Cossy v podání Tomáše Drastlíka splnila svůj účel. O Hádkovi a jeho Husovi byla řeč už dříve.

Jak tedy výsledný dojem shrnout? Především si myslím, že je velice těžké natočit film o Janu Husovi a jeho učení. Jak to pojmout, pokud to nemá být odborný dokument? To je možná hlavní problém tohoto nového filmu. Balancuje na hranici dokumentu a klasického filmu. Co může nabídnout průměrnému divákovi, který se o historii, natož o husitství, aspoň trochu nezajímá? Pravda, příliš akční není a snad může člověku, který se v tom neorientuje, připadat chaotický, zmatený a plný postav a nezajímavého děje, točícího se okolo Bible a víry, což jsou věci, které jsou pro nás - a zvlášť v našem prakticky ateistickém státě - jen těžko pochopitelné a velice vzdálené. Na druhou stranu, pokud by se jednalo opravdu o dokument, musel by jít mnohem více do hloubky, ale to by běžný divák neunesl. 

Každopádně, já - jakožto poučený laik - jsem s výsledkem spokojená. Až na pár drobností, jako je hudba nebo třeba jazyk, jakým postavy mluvily (Němci sice skutečně mluvili německy, ale v Itálii se ze záhadného důvodu diskutovalo česky a latinsky nepadlo jediné slovo…), je to dle mého důstojné uctění Husovy památky. Pro mě je hlavní, že v těch základních věcech, kterými jsou především reálné postavy, je historicky relativně věrný. Ostatně, spolupracovaly na něm autority v oboru historie, jako je například už zmíněný František Šmahel či Jana Nechutová.
Ještě by mohli natočit film o Janu Žižkovi a ukázat ho ve správném světle (třeba tak, jak ho ve své Husitské epopeji líčí Vlastimil Vondruška, který na filmu také spolupracoval).


Pokud vás historie, a ještě lépe husitství, aspoň trošku zajímají, zkuste se na Jana Husa podívat. Upřímně věřím, že ta vlna kritiky je způsobena spíše neznalostí lidí, kteří stále ještě trpí zkreslenou představou o Husovi i celé husitské revoluci (popřípadě o celém středověku). Pokud od historického filmu čekáte akci, krev a sex, pusťte si raději Hru o trůny. Já jsem upřímně ráda, že Jan Hus neskončil ve stejném stylu jako ona. Dnešní doba už je taková - narvěte do filmu sex, krev a násilí a navrch další sex (a nejlépe znásilnění), čímž vznikne ideální koktejl "neotřelé" zábavy (pravděpodobně bez klišé, hlavně ať to šokuje) a vy jako tvůrci vesele vyděláváte. A pak, když někdo natočí skutečný historický snímek, který má představit jednu z největších osobností naší historie, označte to za klišé. Nebuďte prosím takoví…80%

režie: Jiří Svoboda, scénář: Eva Kantůrková, Jiří Svoboda, kamera: Vladimír Smutný, hudba: Michael Kocáb, hrají: Matěj Hádek, Jan Dolanský, Milan Kňažko, Vladimír Javorský, Marika Šoposká, Michal Dlouhý, Jan Plouhar, David Novotný, Petra Špalková, Luboš Veselý, Petr Klimeš, Petr Štěpán, Tomáš Dastlík, Anna Cónová, Petr Stach, Lukáš Melník, Tomáš Karger, Petr Motloch, Petr Lněnička, Hartmut Krug, Pavel Gajdoš, Ivo Kubečka, Václav Jiráček a dalšíYou Might Also Like

6 komentářů

 1. Díky za pěkný článek (i komentář u mě na blogu), vážně si toho cením - protože u tebe jde vidět, že o tom celém patrně víš než většina normálních smrtelníků. :) S něčím souhlasím, s něčím ne... Ale o tom jsem už psala jinde, že ano. :)
  Jinak k té Hře o trůny - já mám spíš pocit, že normálně to filmaři nedělají, necpou znásilnění a podobné věci do filmů, zvlášť ne v Americe (taky pak ta jejich kritika), u GoT je to pak taková spíše výjimka lehce vynucená knižní předlohou - a výsledek je v mnohém případě stejně mírnější než v knize. Na druhou stranu to může s tou svojí podobnosti ke středověku lehce zkreslovat, ale to bychom mohli i z té druhé strany a co vím, tak ve středověku tu nikdo nikdy žádného draka nepotkal. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Problém je, že přes všechny svoje kvality byl film pro laiky poměrně dost nesrozumitelný. Maturovala jsem z dějepisu a přesto jsem celý úvodní díl jen zmateně sledovala postavy, o kterých jsem neměla ani tušení, kdo jsou...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím. Jak píšu, on je to asi hlavní problém toho filmu, ta dokumentární složka je tam poměrně velká a chápu, že se v tom divák může lehce ztratit. Jako cílovou skupinu tady vidím opravdu spíše poučeného laika, který už o tom má něco načteno a tak, díky čemuž se v tom pak může lépe orientovat. Ale na druhou stranu, kdyby to tvůrci zjednodušili, ubrali postavy, pak by možná hrozilo, že se zpronevěří historii a to by nebylo dobře, když to má být film k uctění památky Jana Husa…

   Vymazat
  2. Ono by spíš stačilo, aby pod postavu nově příchozí na scénu napsali, kdo to je :-) Třeba ten Štěpán z Pálče nebo Žofie Bavorská, Baldassare Cossa... Člověk by pak nemusel devadesát minut tápat, o kom se mluví, zda už tam byl a tak. Je to škoda, protože by to jinak byla docela dobrá učební pomůcka třeba pro středoškoláky, nám kupříkladu odmalička valili do hlavy, že Zikmund byl ten zlý a tady jsem ho poprvé viděla v jiném světle.

   Vymazat
 3. Sám jsem film neviděl, ale dovolím si odkaz na jeden poměrně sofistikovaný rozbor:
  http://sklenenykostel.net/j15/index.php?option=com_content&view=article&id=3464:e&catid=18:t-prof&Itemid=4

  OdpovědětVymazat
 4. Casadas Em Busca De Aventuras elas são todas casadas mais querem um pouco a mais alem do casamento aquela rotina delas não pode continuar a sim, e para isso elas estão disposta a fazer aquela sacanagem boa, mais o problema elas não podem mostra seu rosto se não o boi pode não gosta dessa ideia. O pior que são mulheres bem casadas e muito gatas de corpo perfeito mais que não gosta de seprender em um unico homem tem que mostra e dar para varios para sastifazer essas safadas. O bom que agente que samos amante desses filmes vai se deliciar com essas danadinhas que está disposta a gozar e fazer seus parceiros a gozarem muito.
  Casadas Em Busca De Aventuras || Download do vídeo

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images