Rozpuštění | Nebezpečí za zdmi kláštera

12:02

Anglie, rok 1537. Thomas Cromwell je u moci a v zemi to vře. Reformace začíná, kláštery se ruší, ale ne všem je to po chuti. A někteří to řeší hodně svérázně. Třeba vraždou královského vyslance. Na scénu proto musí přijít Mistr Matthew Shardlake, královský zmocněnec, právník a reformátor. Za zdmi kláštera ale číhá nebezpečí na každém kroku…


Mistr Shardlake je pověřen samotným Cromwellem, aby prošetřil záhadnou vraždu královského vyslance za zdmi kláštera sv. Donáta a také, aby zhodnotil stav kláštera a přišel na způsob, jak ho zrušit. A není z toho dvakrát nadšený. Moc dobře totiž ví, jaký názor mají mniši na Thomase Cromwella a jeho reformy a jakého uvítání se mu tedy nejspíše dostane. Ale zdaleka nemohl tušit, co všechno tam na něj čeká.

Matthew Shardlake je docela netypickým hrdinou. Není vůbec pohledný, naopak, trpí totiž tělesnou vadou, která z něj udělala hrbáče a velice ho trýzní. A být hrbáčem na sklonku středověku není vůbec jednoduché, všichni se na něj dívají skrz prsty, všichni si jej spojují s temnými silami a ďáblem. Ale co mu chybí do krásy, to vynahrazuje jeho důvtip a bystrý úsudek, což z něj dělá výjimečnou postavu, kterou si čtenář prostě musí oblíbit.

Největším plusem této knihy je bezesporu to, že její autor moc dobře věděl, o čem píše. Je vystudovaným historikem a zároveň se živil i jako právník. A na knize to je opravdu poznat. Na historických románech vždy nejvíce oceňuji to, pokud se co nejvíce drží historických faktů a Rozpuštění to rozhodně splňuje. Hned na úvod si čtenář může prohlédnout plánek kláštera, aby byl v obraze, poté následuje i soupis postav, kdyby se člověk v průběhu čtení náhodou ztratil. V závěru knihy pak nechybí ani autorova poznámka o historických souvislostech a zmínka o další literatuře pro ty, které by téma reformace v Anglii zajímalo hlouběji. A tak by to mělo být.


Ale nelekejte se, kniha sama o sobě rozhodně není nějakou nudnou učebnicí dějepisu. Ačkoli se opírá o historická fakta, informací je v ní tak akorát, aby to čtenáře nezačalo nudit. Navíc ona detektivní zápletka je velice umně napsaná, takže do poslední chvíle si člověk nemůže být jistý, kdo je vlastně vrahem. Sansom nejen že umí pracovat s historickými fakty, moc dobře taky ví, jak dávkovat napětí.

Dalším velkým plusem příběhu je jeho atmosféra. Prostředí kláštera mi jednoduše učarovalo. Autor dokázal vytvořit tak dokonalou, tajemnou a mrazivou atmosféru, že čtenáře okamžitě vtáhne do dění a on má pak pocit, jako by na těch místech skutečně byl.

Zkrátka a dobře, C. J. Sansom moc dobře ví, co dělá, když píše své knihy, rozhodně se nejedná o nějaké prvoplánové slátaniny. Za mě rozhodně palec nahoru a věřím, že si tady přijdou na své jak příznivci historie, tak milovníci detektivek.

Rozpuštění - C. J. Sansom, z originálu "Dissolution" přeložil Antonín Otáhal, vydalo nakladatelství BB/art v roce 2012

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Přiznám se, že vraždy v kláštěře mi připadají jako hodně ohrané téma.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná, ale tahle knížka je napsaná tak dobře, že si pozornost rozhodně zaslouží. Já osobně mnoho knih s touto tématikou nečetla, takže mi to nijak nevadilo.

   Vymazat
 2. Já ji před časem rozečetla a nedočetla, nebavila mě (přestože detektivky jsou můj oblíbený žánr), chyběla mi tam nějaká živoucnost postav a nepřišlo mi to moc originální. Navíc překlad by potřeboval korekturu (nejvíc mě dostal "evangelista Matyáš"). Emma

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to mě mrzí. Mě tahle série vážně sedla a moc mě baví (četla jsem ještě třetí díl ze série a líbil se mi snad ještě více než tento). Zaujalo mě prostředí i postavy, příběh mě pohltil a to natolik, že (přiznám se) jsem příliš nevěnovala pozornost jazykové stránce knihy (ale evangelista Matyáš? Jak mi to mohlo utéct!). Ale co se dá dělat, sto čtenářů, sto chutí.

   Vymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images