Královské intriky |

23:23

Emma Riedová je mladá spisovatelka, ačkoli pracuje jako advokátní koncipientka. Psaní je ale její velkou vášní, stejně jako historie, a tak se není čemu divit, že se pustila do psaní historických románů. Její prvotinou jsou Královské intriky, odehrávající se na počátku 14. století a jsou plné intrik, napětí, ale i romantiky.

Počátek 14. století je bezesporu dobře zvolenou dobou pro historický román. Vždyť je to pro naši historii poměrně zásadní období a taky dost bouřlivé. Rod Přemyslovců, vládnoucí v Českých zemích dlouhá staletí, vymřel po meči a o uvolněný trůn se okamžitě začínají hádat různí zájemci. Hlavní hrdinkou příběhu však není žádná vysoce postavená dáma, ale Markéta z Březové, neteř léčitelky. Z Markéty se ale řízením osudu nestane léčitelka, ale společnice jedné urozené dámy. U té se vzdělává, zpívá a věnuje se dalším činnostem, typickým pro dvorní dámy. Ale všechno pěkné jednou končí a Markéta musí uprchnout, aby se zachránila před manželem oné dámy. A to je teprve začátek její cesty, která ji přivede dokonce i do služeb samotného Jana Lucemburského.

Ačkoli je hlavní postavou Markéta, děj nesledujeme jejím prostřednictvím, ale prostřednictvím čtyř mužů, přičemž každý z nich má k Markétě určitý vztah. Tohle střídání pohledů bylo rozhodně zajímavým prvkem a autorka ho zvládla bravurně. Občas se může stát, že se čtenář v průběhu takového střídání pohledů ztratí, ale u této knížky jsem s tím neměl nejmenší problém. Celkově všechny charaktery byly zdařile vykreslené a uvěřitelné. Dalším plusem knihy je její čtivost, zajímavý děj, který je takovým správný mixem napětí, intrik a romantiky. Kdesi jsem narazila na srovnání s Angelikou a nezbývá mi, než souhlasit, ačkoli je třeba podotknout, že Královské intriky nejsou tak naivní jako Angelika a rozhodně lépe zvládnuté, co se historických reálií týče. Je znát, že autorka se o historii skutečně zajímá do hloubky, ostatně, má také vystudované dějiny umění.
Jediné, co možná trošičku pokulhávalo, byly dle mého dialogy, které mi občas nepřišly úplně uvěřitelné.

Královské intriky jsou bezesporu zdařilým debutem mladé autorky a s čistým svědomím je můžu doporučit všem čtenářům, kteří hledají nějaké příjemné, oddechové čtení a mají v oblibě historii. Navíc, autorka píše dál a blíží se datum vydání jejího druhého románu s názvem Pařížské rekviem, který bude rovněž historický, ale z úplně jiného období. Děj je totiž zasazený do Francie konce 19. století a mělo by se jednat o příběh plný lásky a nenávisti, ale také odvahy a odhodlání. Já nevím jak vy, ale já se rozhodně těším…

Pokud chcete vědět více o autorce a jejích knihách, navštivte její stránky: http://www.riedova.cz/

You Might Also Like

2 komentářů

  1. http://kniznirecenzeetc.blogspot.cz/2016/08/knut-hamsun-hlad.html

    OdpovědětVymazat
  2. http://kniznirecenzeetc.blogspot.cz/2016/08/knut-hamsun-hlad.html

    OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images